دیدار با علی اکبر صادقی درگالری نیکلا فلامل پاریس

حق نشر عکس Nicolas Flamel
Image caption علی اکبر صادقی و دیوهایش

هنرمند اثر را خلق کرده یا اثرهنری هنرمند را؟ علی اکبر صادقی را که در پاریس دیدم این سوال به ذهنم آمد.

انگار از توی یکی ازتابلوهای خودش بیرون پریده باشد. با آن چشم‌های سبز درشت و لبخند بزرگ روی صورتش. علی اکبر صادقی شبیه خیلی از نقاشی‌های خودش است. بهتر بگویم دیوهای خودش.

دیوهایی که در طول سال‌ها او را همه جا دنبال کرده‌اند. به دورترین سفرها در عمیق‌ترین نقطه‌های ذهن‌اش برده‌اند. از تجربه نترسیده‌اند. خطر را به جان خریده‌اند.

دیوها جزء مجموعه‌های اخیر علی اکبر صادقی هستند. آنها را از لابلای صفحات حوادث روزنامه‌ها پیدا می‌کند. گاه یک قاتل، یک فراری شرور یا یک طرد شده از اجتماع. خیلی وقت‌ها این‌ها می‌شوند دستمایه کارهایش و دیوهای درون آدم‌های دنیای اطراف او فرصتی دوباره برای زندگی پیدا می‌کنند.

به سفر می‌روند، دنیای رنگ‌ها را تجربه می‌کنند، موهایشان کوتاه می‌شود، زیباتر می‌شوند، عروسی می‌کنند و برای خودشان تا به اضافه بی‌نهایت زندگی دیوی پر از خوشبختی را می‌سازند.

می‌شود حدس زد یک بعد از ظهر داغ در پاریس پریدن توی چند تا از تابلوهای علی اکبر صادقی با ذهن آدم چه می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دیدار با علی اکبر صادقی درگالری نیکلا فلامل پاریس

عاشق همسر و پسرهایش است. زندگی‌اش ترکیبی است از روزمرگی و تخیل. تخیلی که مثل باغی مخفی توی آتلیه‌اش در تهران هر روز او را به یک ماجراجویی تازه دعوت می‌کند.

در هشتاد و یک سالگی همچنان کنجکاو است و سر ضبط برنامه با من و فیلمبردارم و خواسته‌های گوناگون‌مان با مهربانی کنار می‌آید.

علی اکبر صادقی یکی از پرکارترین هنرمندان تاریخ معاصر ایران بوده است. از بنیانگذاران نقاشی متحرک در کانون پرورش فکری کودکان. همیشه به دنبال تکینک‌های جدید و جهانی که در کارهایش خلق کرده تلفیقی است از داستان‌های کهن ایران باستان و نمادهای دوران صفوی. او روایتی معاصر از آنچه خاطره بصری ایرانیان در طول سده‌هاست را از چشم‌انداز اینجا و اکنون پیش روی مخاطب می‌گذارد.

حق نشر عکس Nicolas Flamel
Image caption دیوها جزء مجموعه‌های اخیر علی اکبر صادقی هستند
حق نشر عکس Nicolas Flamel
Image caption گالری نیکلا فلامل در پاریس مهمان مجموعه کوچکی از کارهای علی اکبر صادقی بود

گالری نیکلا فلامل در پاریس این ماه مهمان مجموعه کوچکی از کارهای علی اکبر صادقی بود.

موضوعات مرتبط