کاخ‌سفید رسما برای تاسیس نیروی فضایی در ارتش بودجه خواست

موشک اطلس ۵ برای ارسال ماهواره‌های نظامی آمریکا استفاده شده است حق نشر عکس NASA
Image caption موشک اطلس ۵ برای ارسال ماهواره‌های نظامی آمریکا استفاده شده است

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا از آغاز تلاش‌ها برای ایجاد ستون ششم ارتش کشورش خبر داده و از کنگره خواسته طی ۵ سال آینده ۸ میلیارد دلار برای احداث شاخه فضایی پنتاگون بودجه در نظر بگیرد.

آقای پنس روز پنجشنبه (نهم اوت) گفت زمان آن رسیده که آمریکا برای مقابله با تهدیدهای روسیه، چین، کره‌شمالی و ایران، ششمین شاخه نظامی ارتش خود را راه‌اندازی کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بارها از نیت خود برای تاسیس شاخه نبرد فضایی در ارتش تحت امرش سخن گفته بود و امروز مایک پنس، معاون او به پنتاگون رفت تا از جزئیات این تصمیم پرده بردارد.

آقای پنس گفته هدف از این طرح دستیابی به سیستم‌های ماهواره‌ای است که نمی‌توان آنها را با فرستادن پارازیت مختل کرد و همچنین از ضرورت تولید سیستم‌های پدافند ضد موشکی سبک تر و کارآمدتر سخن گفته است.

آقای پنس تاکید کرده که به گفته او "دشمنان آمریکا" از هم اکنون فضا را به عرصه جدیدی برای نبرد بدل کرده‌اند و ایالات متحده بنا ندارد اجازه دهد در این عرصه رقبا پیشی بگیرند.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین مدعی شده که چین و روسیه هم اکنون به فناوری‌هایی دست پیدا کرده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد در مدار زمین ماهواره‌های خود را به نزدیکی تاسیسات و ماهواره‌های آمریکایی برسانند که این تهدیدی بی‌سابقه را متوجه قدرت فضایی آمریکا کرده است.

با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای آینده تصمیم خواهند گرفت که آیا تاسیس شاخه ششم ارتش آمریکا تحت عنوان نیروی فضایی ضرورت دارد یا خیر.

پنتاگون هم اکنون در پنج عرصه زمین، هوا، دریا، ساحل‌بانی، و تفنگ‌داران دریایی فعالیت می‌کند.

بیشتر بخوانید

رئیس‌جمهور آمریکا دستور داد ارتش یک 'نیروی فضایی' تاسیس کند