طوفان گرد و غبار، زندگی را در سیستان و بلوچستان مختل کرده است

طوفان حق نشر عکس MEHR

تداوم دور جدید طوفان‌های گرد و غبار در سیستان و بلوچستان برای دومین روز باعث تعطیلی ادارات در برخی از شهرهای این استان شده است.

نیره پورملایی، مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان اخیرا اعلام کرد که با توجه به خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون و شدت یافتن پدیده گرد و غبار، مردم شمال استان در سه ماه نخست امسال فقط ۴۹ روز هوای سالم داشته‌اند.

حق نشر عکس TASNIM

به گزارش رسانه‌های ایران دهها نفر از ساکنان این منطقه به دلیل طوفان و مشکلات تنفسی به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

عبدالرحمان شهنوازی، مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان وبلوچستان به شبکه خبر گفت: "۴۴۵ نفر از شهروندان منطقه سیستان به دلیل طوفان و گرد و خاک شدید راهی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها شده‌اند."

درباره طوفان سیستان بیشتر بخوانید:

چند سال است که وزش بادهای ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان به بیش از ۲۰۰ روز در سال رسیده است.

حق نشر عکس TASNIM

در نیمه آبان سال گذشته در نشست ستاد راهبردی مقابله با گرد و غبار استان سیستان و بلوچستان مقرر شد که برنامه جامع مقابله با گرد و غبار سیستان و بلوچستان نهایی شود که هنوز چنین نشده است.

حق نشر عکس MEHR

طوفان برای مردم منطقه موضوع تازه‌ای نیست اما خشک شدن تالاب هامون و رودخانه هیرمند پس از دو دهه خشکسالی؛ کانون‌های گرد و غباری ایجاد کرده که وضعیتشان سال به سال وخیم‌تر می‌شود.

منشاء بادهای ۱۲۰روزه از بادهایی است که از شمال از طرف افغانستان و پاکستان به سیستان و بلوچستان می‌وزند.

حق نشر عکس MEHR

کاهش بیش از ۹۰ درصدی بارش در منطقه سیستان، عدم ورود حق آبه از مسیرهای منتهی به تالاب هامون و خشکی بستر آن، وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و همچنین کاهش پوشش گیاهی در تشدید پدیده گرد و غبار در منطقه سیستان نقش دارند.

حق نشر عکس Mehr