امنیت ملی افغانستان اتهام 'فریبکاری' در اطلاعات بازداشتی‌های داعش را رد کرد

داعش
Image caption شاخه داعش در افغانستان، زیر عنوان "ولایت خراسان" در شرق این کشور متمرکز است

ریاست امنیت ملی افغانستان اتهام "فریبکاری" در پخش اطلاعات مرتبط با افراد بازداشت‌شده‌ داعش را رد کرد و گفت که از میان ۲۶ عضو داعش که خبر بازداشت‌‌شان دیروز (۲۷ سنبله/شهریور) اعلام شد، تنها مشخصات یک نفر از آنها تکراری منتشر شده است.

پیشتر عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان با انتقاد از ریاست امنیت ملی گفته بود که این اداره با نشر "چندباره" مشخصات افراد بازداشت‌شده "مردم را فریب می‌دهد".

آقای رحمانی گفت که عکس یکی از ۲۶ نفری که به عنوان بازداشت‌شدگان پیش از این نیز در مورد دیگری به نشر رسیده بود و اکنون دوباره در جمع آخرین افراد بازداشتی دیده می‌شود.

یک منبع از ریاست امنیت ملی به بی‌بی‌سی گفت که این فرد چند ماه پیش دستگیر شده بود و اطلاعات همین شخص کمک کرد سرنخ دیگر اعضای گروه داعش به دست آید.

این اداره گفته که نشر دوباره عکس و مشخصات این فرد اقدامی تعمدی بوده ‌است.

ریاست امنیت ملی افغانستان یک روز پیش فهرست ۲۶ نفر از افراد منسوب به گروه داعش را همه‌گانی کرد و گفت که این افراد می‌خواستند بالای سوگواران در جریان روزهای برگزاری مراسم عاشورا حمله‌هایی را انجام دهند.

پخش خبر بازداشت این افراد نیز با برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم شیعیان همزمان است.

شیعیان در کابل به خصوص در منطقه غرب این شهر، در چند ماه اخیر هدف حملات خونینی قرار گرفتند که گروه داعش مسئولیت آنها را به عهده گرفت.

در آخرین حمله داعش به آنها دو حمله انتحاری در نزدیک یک ورزشگاه در دشت برچی رخ داد. این حمله نزدیک به ۳۰ کشته و صد زخمی به جا گذاشت.

حدود سه هفته پیشتر از آن نیز یک حمله انتحاری در آموزشگاه موعود در همین منطقه بیشتر از پنجاه کشته و صد زخمی داشت که مسئولیت آن را نیز داعش به عهده گرفت.