روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۲ میزان

۸صبح حق نشر عکس 8AM
Image caption تیتر و عکس روزنامه ۸صبح

قرار است که فردا، سه شنبه ۱۳ میزان/ مهر کنفرانس بروکسل برای کمک به افغانستان دایر شود، بیشتر روزنامه‌های امروز کابل مطالب تحلیلی وسرمقاله‌های خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

روزنامه چراغ نوشته در شرایطی که قراراست کنفرانس بروکسل بتاریخ ۴ و ۵ اکتبر در کشوربلژیک برگزار شود، فقدان برنامه‌ریزی بلند مدت اقتصادی در افغانستان و متاثر بودن کمک‌های خارجی از تحولات جامعه جهانی، دستاورد این کنفرانس را درهاله‌ای از ابهام قرار داده‌است.

به نوشته سرمقاله نویس با گذشت تقریبآ ۲ سال از فعالیت حکومت وحدت ملی، عملکردهای سیاسی واقتصادی حکومت افغانستان نه تنها موفق نبوده، بلکه تاثیرات منفی بر وضعیت سیاسی و اقتصادی این کشور داشته است. از جمله مهمترین دلایل این امر را می‌توان در محورهایی همچون کاهش سرمایه‌گذاری خارجی، فرار سرمایه داخلی، فساد اداری و عدم برنامه‌ریزی زیربنایی جستجو کرد.

روزنامه آرمان ملی با این عنوان که حکومت در 'بروکسل بر سر مهاجرین معامله نکنید' نوشته که موضوع قابل اندیشه، بحث برگشت مهاجرین افغانستانی از کشورهای اروپایی است که گفته می‌شود حکومت پیشاپیش به صورت مخفی توافق کرده که مهاجرین از اروپا برگردانده شوند.

این روزنامه افزوده که باید گفته شود که برخی از افغان‌ها با قبول مشکلات فراوان و خطر مرگ خودشان را به اروپا رسانیده‌اند تا لقمه نانی بدست آرند.

به نظر نویسنده آرمان ملی نمایند گان حکومت نباید بالای مهاجرین افغانستانی با اروپایی‌ها دست به معامله بزنند تا آنها با جبر و اکراه برکشورشان برگردند؛ زیرا حکومت نمی‌تواند مشکلات مهاجرین را حل کند و با عودت آنها بحران‌های موجود گسترش خواهد یافت.

روزنامه ماندگار نوشته که کنفرانس بروکسل در واقع در پی کنفرانس ۲۰۱۲ توکیو برگزار می‌شود که در آن جامعه جهانی وعده سپرده بودند که تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی، چهار میلیارد یورو سالانه به افغانستان کمک کند.

اشرف غنی هفته گذشته در کابل گفت که "در بروکسل، حکومت شما از همه زنان، مردان و همه نمایندگی می‌کند. در بروکسل جهان بار دیگر تعهدات اقتصادی خود را تکرار خواهد کرد." او همچنان افزود: "ما کنفرانس بروکسل را بسیار جدی می‌گیریم. پس از آن که از بروکسل برگشتیم، ما باید با یکدیگر کار کنیم. این اهمیت این کنفرانس است."

روزنامه ۸صبح نوشته که حکومت بازهم به جامعه‌ جهانی تعهد خواهد کرد که با فساد مالی و اداری مبارزه می‌کند. جامعه جهانی وقتی به مبارزه با فساد مالی و اداری باور می‌کند که نهاد‌های دولتی افغانستان در نتیجه‌ا‌ی این مبارزه، کارآمد‌تر شوند و درآمد افغانستان بیشتر از این شود.

به نظر نویسنده در حال حاضر وزارت‌خانه‌های افغانستان، قادر به پروژه‌سازی و مصرف بودجه‌شان نیستند، اما فساد در این وزارت‌خانه‌ها بی‌داد می‌کند. فساد مالی حتی به نهاد‌های امنیتی هم گسترش یافته‌است. سفیر اتحادیه‌ا‌ی اروپا در کابل در یک نشست گفت، ترفیع نظامیان افغانستان، وابسته‌ا‌ی مقدار رشوه‌ای است که به مقام‌های بالاتر پرداخته می‌شود.

نویسنده افزوده که جامعه‌ جهانی، از تمام موارد فساد مالی و اداری افغانستان آگاه است. فساد مالی سبب شده که حیثیت و وجهه‌ا‌ی کشور ما آسیب بیند. فردا حتما روزنامه‌های غربی می‌نویسند که حکومت افغانستان فاسد است و برای کمک‌ها باید یک میکانیسم شفاف مصرف در نظرگرفته شود. حیثیت ملی و وجهه‌ا‌ی بین‌المللی افغانستان تا این حد، از بابت فساد آسیب دیده است.

حق نشر عکس Mandegar
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که جامعه‌ جهانی بخشی از کمک‌های خود را منوط به پذیرش مهاجران از سوی افغانستان خواهد کرد، در حالی‌که این اتحادیه تصدیق می‌کند که وضعیت امنیتی در افغانستان در حال بدتر شدن است. مقاله نوشته بود که دولت افغانستان با آشفتگی‌های داخلی دست و پنجه نرم می‌کند و در احیای اقتصاد و ایجاد شغل برای جوانانی که به‌صورت دسته‌جمعی افغانستان را ترک می‌کنند، ناکام بوده است.

نویسنده این روزنامه افزوده که وزیر مهاجرین افغانستان در نشست روز یک‌شنبه مجلس نمایندگان گفت شایعه است که می‌گوید حکومت توافق کرده است که حدود ۸۰ هزار پناهجوی افغان را از اروپا به کشور بازگرداند، این یک دروغ محض است.

ولی نویسنده این روزنامه از گاردین نقل قول کرده که برای افغانستان جذب ۸۰ هزار اخراجی چالش‌برانگیز خواهد بود. از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون نزدیک به ۵ هزار افغان به‌طور داوطلبانه از اروپا به افغانستان برگشته‌اند.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که مقام‌های دولت افغانستان در حالی بر گرفتن قول کمک از جامعه بین المللی تاکید دارد که به گفته وزیر مالیه افغانستان، حکومت در ۱۰ ماه گذشته سال مالی جاری فقط ۳۵ درصد از بودجه خود را مصرف کرده است.

سرمقاله نویس افزوده که ظرفیت در مصرف بودجه توسعه‌ای از چالش‌های مهم حکومت افغانستان است. پیش از این هم ناتوانی نهادهای دولتی در مصرف بودجه توسعه‌ای خود خبر ساز شده‌است.

روزنامه عدالت و توسعه نوشته که افغانستان در حالی به سوی نشست بروکسل می‌رود که فساد همچنان به تیرگی گذشته باقی مانده و چه بسا که پررنگ تر نیز شده است. این همان نطقه ضعفی است که جامعه جهانی برای ادامه کمک هایش روی آن انگشت گذاشته است.

روزنامه افغانستان نوشته که اکنون که کشورهای اروپای می خواهند شمار زیادی را پناهجویان افغانستان را به این کشور برگرداند. حکومت افغانستان نیز ترجیح می‌دهد که در برابر بازگشت مهاجرین، کمک های دوامدار کشورهای اروپایی را با خود داشته باشد.

به نظر سرمقاله نویس چیزی که در این میان فراموش شده موضوع انسانی قضیه و مسئولیتهای بین المللی کشورهای مهاجرپذیر در ارتباط با پناهجویان است.

مطالب مرتبط