روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۴ میزان

اطلاعات روز حق نشر عکس Etilaatroz
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

ادامه درگیری در شهر قندوز میان نیروهای ستیزه جویان گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان باعث شده که بیشتر روزنامه‌های کابل به این موضوع بپردازند.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به صحبت‌های اخیر آقای کرزی که گفته بود اگر طالبان ولایتی را بگیرد، نباید بمباران شود، نوشته که ولایت قندوز به‌دست گروهی سقوط می‌کند که رئیس‌جمهور پیشین کشور آن را حق آن گروه می‌داند و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور کنونی بیان آن را حق کرزی.

به نظر نویسنده طبیعی است که این روایت، روایت حیرت‌انگیزی است. مهم اما این است که در چنین وضعیتی، بر چه مبنایی به بهبودی امنیت کشور باید امیدوار بود؟ به کجا و به کدام وعده و سخن حکومت وحدت ملی باید باور داشت؟ در زیر پوست این کشور چه می‌گذرد؟

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس روزنامه ۸صبح

روزنامه راه مدنیت نوشته که حکومت باید با راه اندازی عملیات قوی در ولایت قندوز لانه‌های شورشیان را نابود کرده و جلو مافیایی خشخاش را نیز بگیرد. گذشته از اینکه ولایت قندوز به لحاض موقعیت ژئوپولیتک از اهمیت خاصی برخورداراست به همان اندازه برای مافیاهای خشخاش نیز قابل اهمیت است.

در ادامه سرمقاله نویس افزوده که جنگ قندوز نه تنها برای امنیت شمال خطرناک است، بل پیامدهای دیگری نیز دارد که انتظار می‌رود حکومت با جدیت در این راستا گام بر دارد و در امر مهار سازی ملیشه‌ها و شورشیان اقدامهای سریع روی دست گیرد.

روزنامه8صبح با انتقاد از ضعف فرماندهی در صفوف نیروهای پلیس افغانستان نوشته که حوادث دو روز گذشته در قندوز نشان داد که نیروی پلیس از ضعف فرماندهی رنج می‌برند. نیروهای پلیس نمی‌تواند حتی از چند پاسگاه خود با آنکه منابع کافی دراختیار دارند، دفاع کنند.

به نظر نویسنده در قندوز اول پاسگاه‌های پلیس به دست طالبان سقوط کرد و این حادثه به جنگجویان طالب فرصت داد تا وارد بخش‌هایی از شهر قندوز شوند. نیروهای ویژه‌ای ارتش که در خان‌آباد مستقر بودند به داد قندوز رسیدند و کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

به نظر نویسنده این رویداد نشان داد که ضعف در سوق و اداره‌ا‌ی پلیس بیداد می‌کند و این نیروی بزرگ موثریت چند سرباز نیروهای ویژه ارتش را ندارند. درست است که وظیفه‌ای اصلی پلیس اجرا قانون و حفظ نظم عمومی است، اما در تمام دنیا به پلیس آموزش داده می‌شود که چگونه از قرارگاه‌های خود در برابر تهاجم احتمالی گروه‌های تبهکار محافظت کند. این ضعف پلیس باید برطرف شود.

روزنامهماندگار نوشته که حالا واضح شده است که همه این جنگ‌ها در قندوز "تحت مدیریت"است و نشان آن هم این است که طالبان به شهر حمله می‌کنند؛ اما با وجود آن‌که دولت یک لشکر نظامی را در آنجا جابه‌جا کرده است، شهر قندوز برای ساعاتی به دست طالبان می‌افتد. این خود نشان می‌دهد که برای ویران کردن و از بین بردن آنان را ندارد و متاسفانه حفظ طالبان در قندوز به عنوان یک ابزار سیاسی برای حلقه‌های و افراد مشخص چه به دلایل سیاسی و رقابت‌های منفی و چه هم به دلایل قومی یک نیاز پنداشته شده‌است.

حق نشر عکس Mandegar
Image caption تیتر و عکس روزنامه ماندگار

نویسنده افزوده که این گونه نگاه به طالبان، در واقع دشمنی قومی را میان مردمان این ولایت افزایش می‌دهد. به هر صورت، باید زمان استفاده ابزاری از طالبان در قندوز به پایان برسد زیرا مردمان آن ولایت دیگر توان این همه بدبختی را ندارند. خلع سلاح کردن طالبان قندوز و زیر نظر داشتن چند خانه و فرد مشخص در این ولایت، سبب آرامی همیشگی در آن خواهد شد؛ اما متاسفانه به این مهم توجه نمی‌شود.

به نظر نویسنده در سطح بزرگتر می‌بینیم که یک بازی اطلاعاتی در قندوز جریان دارد و این دست به دست شدن شهر قندوز شامل بازی‌هایی در آستانۀ کنفرانس بروکسل نیز است.

در سرمقاله روزنامه سرنوشت با اشاره به درگیری ولایت قندوز آمده که سربازان افغانستان هر روز قربانی می‌شوند که دلیل آن ناکارایی و مشکلات زیادی است که در نهادهای امنیتی وجود دارد. این روند باعث شده که نه تنها شورشیان هر روز در منطقه بیشتر شود بلکه نیروهای امنیتی نیز بی‌جهت کشته می‌شوند.

نویسنده این روزنامه دلیل افزایش نا امنی و کشته شدن سربازان امنیتی افغانستان را وجود افراد فاسد در نهادهای دولتی افغانستان دانسته‌است.