روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۴ میزان

ماندگار حق نشر عکس Mandegar
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

روزنامه‌های کابل حمله به مراسم عزاداران حسینی در کابل و ولایت بلخ در شمال افغانستان را مهم دانسته و بیشتر به آن پرداخته‌اند.

روزنامه ماندگارنوشته که حمله به عزاداران حسینی در کابل و بلخ با محکومیت ملی و بین‌المللی مواجه شد.

نویسنده افزوده که مقام‌های حکومتی، رهبران سیاسی، علمای دین و شهروندان افغانستان یکپارچه این حملات را محکوم کرده‌اند.

هفته گذشته در دو حمله جداگانه به مراسم تاسوعا و عاشورا در شهر کابل و بلخ حدود ۳۰ تن کشته و حدود صد تن دیگر زخمی شدند.

به نظر نویسنده، این حملات به هدف دامن‌زدن به اختلافات مذهبی در افغانستان راه‌اندازی می‌شود. پروژه‌ای که به گفته آگاهان ناکام است.

نویسنده ماندگار افزوده که برخی از علمای دینی سنی‌ و شیعه نیز با محکوم کردن حمله به زائران حسینی می‌گویند که این حملات نمی‌تواند باعث شکاف میان مذاهب در افغانستان شود.

روزنامهاطلاعات روز نوشته که چند نکته قابل تامل در مورد این حملات وجود دارد. در قدم اول حملات اخیر به عزاداران که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن‌ها را بر عهده گرفته است، نشان‌دهنده این است که گروه‌های تروریستی برای تحریک و راه‌اندازی اختلافات قومی و مذهبی، عزم محکم دارند.

به نظر سرمقاله نویس، افغانستان از معدود کشورهای اسلامی است که با وجود تنوع مذهبی، شاهد درگیری‌ها و جنگ‌های مذهبی کم‌تری بوده است، حملات امسال از جانب دیگر بیان‌گر آن است که ممکن است وحدت و همدلی بی‌مانند مذهبی در افغانستان با شیوع و گسترش حملات تروریستی هدف‌مند آسیب ببیند و تروریستان در تامین هدف‌شان موفق شوند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که حملات اخیر در کابل و بلخ و به‌منظور افزایش اختلافات مذهبی نباید منجر به ایجاد گروه‌های مسلح غیرمسئول در افغانستان شود. نشانه‌های روشن از ایجاد گروه‌های مسلح در نقاط مختلف کشور پیدا شده است. ایجاد گروه‌های مسلح قومی ممکن است منجر به بهبود امنیت در کوتاه‌مدت شود اما این گروه‌ها در درازمدت منجر به بی‌ثباتی و تضعیف حاکمیت دولت خواهد شد.

حق نشر عکس Etilaatroz
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

این روزنامه نوشته که گروه‌های هراس افکن همانطوری که با اشاره سازمان اطلاعات بیگانه، اختلافات قومی را در افغانستان دامن زدند، این بار کوشیدند تا با حملات انتحاری و کشتار عزاداران امام حسین، میان مذاهب اسلامی در این کشور فاصله ایجاد کنند.

نویسنده افزوده که پیروان شیعه و سنی در طول تاریخ روابط بسیار نیکی در افغانستان باهم داشته‌اند و تعامل مثبت مذهبی در میان پیروان مذاهب اسلامی در افغانستان در سطح منطقه بی‌نظیر بوده است. در سال‌های جنگ‌های داخلی در کشور، دشمنان تمام تلاش خود را برای تشدید تضادهای قومی، زبانی و مذهبی و سمتی در کشور به راه انداختند؛ اما در عرصه اختلافات مذهبی دشمنان ناکام ماندند و به اهداف خود نرسیدند.

سرمقاله نویس افزوده که عاشورا و امام حسین تنها مربوط شیعیان نیست، بلکه مربوط همه مسلمانان و فراتر از آن مربوط همه آزادگان و آزادیخواهان است. حمله به مراسم عاشورای حسینی در واقع حمله به مقدسات، باورها و ارزش‌های تمام مسلمانان و بخصوص مردم مسلمان افغانستان است. این حملات وحدت و همدردی بیشتر مردم افغانستان را به دنبال دارد و سبب هوشیاری و بیداری بیشتر مردم از توطیه‌ها و دسیسه‌های عمیق و دوامدار دشمن می‌گردد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که برخی از دستگاه‌های اطلاعاتی در تلاش‌اند تا درگیری‌های مذهبی را با راه‌اندازی چنین حملات مرگبار در افغانستان نیز به وجود آورند و از آن به نفع اهداف شیطانی شان بهره برداری کنند. این گروه‌ها اخطار داده‌اند که حملات بیشتری علیه هزاره‌ها انجام خواهند داد، این در حالیست که جنگ‌های مذهبی در افغانستان با توجه به بافت‌های اجتماعی، سابقه ندارد و دسیسه گران نمی‌توانند با این وسیله به اهداف‌شان برسند و توطئه شان جداً به شکست خواهد انجامید، اما با آن هم، باید توجه داشت که برخی از افراد و یا گروه‌ها شکار این توطئه نشوند و در برابر هراس افکنان موضع واحد بگیرند.

سرمقاله نویس افزوده که نقش رسانه‌ها در این مهم وخثنی سازی توطئه جنایت پیشه‌گان بسیار مؤثر و ارزنده است، رسانه‌ها می‌توانند با وسیله قرارگرفتن دستگاه‌های اطلاعاتی، آتش جنگ‌های مذهبی را در کشور مشتعل سازند و هم توانایی و ظرفیت این را دارند که در برابر این برنامه خطرناک شبکه‌های جاسوسی قرار بگیرند و نگذارند مردم شان به نام مذهب، گروه گروه به قتل برسند چنان که این برنامه در برخی از کشورها عملی شده و دستگاه‌های اطلاعاتی توانسته‌اند با توسل به افراد و گروه‌های معامله‌گر و خدا نترس، خون‌های زیادی را زیرنام اختلافات مذهبی بریزانند و به اهداف شان برسند.