روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۵ میزان

اطلاعات روز حق نشر عکس Etilaatroz
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

بیشتر روزنامه‌های کابل مطالب و سرمقاله‌های خود را به وضعیت امنیتی افغانستان بخصوص اظهارات آقای دوستم درباره برنامه گروه‌ موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای استقرار در ولایت‌های شمالی افغانستان اختصاص داده‌اند.

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به سخنان ژنرال عبد الرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان درباره برنامه حضور داعش در شمال افغانستان، نوشته که حضور داعش با توجه به کارکرد و پیامدهای حضور این گروه در کشورهای خاورمیانه می‌تواند تهدید بزرگتری برای ثبات افغانستان باشد. این گروه در صورت تمرکز در افغانستان توانایی سربازگیری و نفوذ، قابلیت برافروختن جنگ‌های بزرگتر و ویرانگرتر از طالبان را دارد و امکان راه‌اندازی یک جنگ بزرگتر در افغانستان را دارد و می‌تواند افغانستان را به یکی از جغرافیای رقابت سیاسی، امنیتی و استراتژیک قدرت‌های جهان مبدل کند.

به نظر نویسنده حکومت افغانستان بایستی در یک چشم‌انداز روشن و واقع‌بینانه در قبال فعالیت و حضور گروه داعش استراتژی عملی را به زودی به اجرا درآورد.

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به سخنان آقای دوستم درباره داعش نوشته که سیاست منفعلانه و ناکارآمد دولت افغانستان در مقابله با تهدیدهای امنیتی برای کشور فاجعه بار بوده است. در وضعیت فعلی که هر روز فاجعه‌ای از سوی طالبان، داعش، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی بر مردم افغانستان تحمیل می‌شود، بهتر است دولت افغانستان به هشدارهایی توجه کند که از سوی منابع مختلف به خصوص دولتمردان داده می‌شود.

نویسنده افزوده که مخاطب هشدارها در حقیقت خود سیاست‌مداران هستند که باید هشدارها را جدی بگیرند و اقدامات عملی را روی دست بگیرند، دیگر دولتمردان را آگاه سازند و عملا به طرح و اجرای اقداماتی مبادرت ورزند که جلو فعالیت‌های تروریستی و ضد مردمی گروه‌های تروریستی گرفته شود. این هشدارها در حقیقت به نوعی گفتگو با خود نیز به حساب می‌آید، که امر پسندیده‌ای است.

حق نشر عکس Mandegar
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

روزنامه ۸صبح درباره فعالیت داعش در افغانستان نوشته که بررسی رفتار هسته اصلی داعش در رقه، نشان می‌دهد که این گروه برای دستیابی به راهبردهای نظامی خود به ۳ شیوه متوسل می‌شود؛ استراتژی تشکیل دولت که در عراق و سوریه برای آن مبارزه می‌کند، تربیت و سازمان‌دهی گروه‌های چریکی دور از مناطق تحت کنترل و سرانجام در سرزمین‌های دور افراد و اشخاصی را به‌نام "گرگ‌های تنها" (افرادی که خود و به تنهایی بدون وابستگی به تشکیلات محلی خاصی دست به عملیات می‌زنند) آموزش می‌دهد.

به نظر نویسنده از آن‌جا که طرح سازمان‌دهی گروه‌های چریکی داعش در افغانستان به فرجامی نینجامید و از سویی دست‌کشیدن از ولایت خراسان به منزله شکست بزرگی برای این گروه تلقی می‌شود، به طرح سوم یا همان "گرگ‌های تنها" روی آورده‌ است.

نویسنده این روزنامه افزوده که حملات موسوم به "گرگ‌های تنها" توسط افرادی انجام می‌شود که به شکل انفرادی دست به حمله می‌زنند بدون این‌که ارتباط مشخصی با یک گروه منسجم داشته باشند. عامل یا عاملان این حملات می‌تواند شامل گروه‌های کوچک دو یا حداکثر سه نفری باشند.

روزنامه راه مدنیت نیز با اشاره به سخنان آقای دوستم نوشته که وی در آخرین سخنانش اذعان داشته که "حلقاتی داخلی و بیرونی در تلاش جابه‌جایی ۷۵۰۰ نیروی داعش به شمال کشورند." اظهاراتی که مشخص نکرده منظور ایشان از "حلقات داخلی و خارجی" چی کسانی‌اند؟

سرمقاله نویس افزوده با توجه به مسئولیت و صلاحیت ایشان به‌حیث معاون اول ریاست جمهوری کشور، انتظار می‌رود این حلقات را فاش ساخته و کسانی که به‌دنبال ناامن کردن شمال هستند، به مردم معرفی گردند.

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر روزنامه ۸صیح

روزنامه آرمان ملی با اشاره به وضعیت امنیتی ولایت‌های شمالی افغانستان به نقل به نقل از نظیفه ذکی نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان، نوشته که که چرخبال‌هایی (هلیکوپتر) از دو روز به اینسو در یمگان، وردوج و خستک تجهیزات و مهمات طالبان را منتقل می‌کنند.

نویسنده افزوده این در حالیست که به وسایل نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به گونه مرموزی حوالی شام روز گذشته به سوی قندوز امر حرکت داده شد که در نتیجه، این وسایل پس از انتقال مهمات آن از سوی طالبان به آتش کشیده شدند.

سرمقاله نویس افزوده که در همین مورد وسایل نقلیه نیروهای آمریکایی نیز از این مسیربدون کدام برخوردی عبور کردند در حالی که طالبان خود را کسانی می‌دانند که علیه اشغال افغانستان توسط آمریکائیان، مبارزه می‌کنند.

روزنامه دولتی انیس نیز با اشاره به وضعیت امنیتی افغانستان نوشته که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، در نشست با بزرگان ملی، سیاسی و جهادی درباره وضعیت امنیتی گفته است که ما در مرحله چهارم جنگ قرار داریم و نیروهای امنیتی افغانستان بخاطر این جنگ قربانی داده‌اند.

او افزوده است که جنگ افغانستان مبارزه با تروریسم منطقوی و فرا منطقوی است و همیشه دشمنان مردم افغانستان تلاش کرده تا در میان قشر سیاسی تفرقه ایجاد کند و وحدت ملی را خدشه دار کند.

روزنامه ماندگار با اشاره به سفر آقای عبدالله به عربستان نوشته است: "عربستان هم‌اکنون نیز نفوذ زیادی در بین رهبران طالبان و جریان افراطی داعش دارد و حتی برخی از رهبران طالبان در این کشور به‌سر می‌برند. برخی‌ها حتی از حضور حکمتیار در چند سال پسین در عربستان سخن می‌گفتند؛ ادعایی که به گونۀ رسمی مطرح نشده است."

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده است که افزایش تمایل ریاض به نقش‌آفرینی در گفت‌وگوهای صلح طالبان با کابل، با توجه به درخواست گسترده حکومت افغانستان از این کشور و حمایت آمریکا از این روند، می‌تواند به مثابه دریافت امتیازهایی از غرب و افغانستان نیز تلقی گردد. در این هم شکی نیست که عربستان همواره خود را کشوری تاثیرگذار و تعیین‌کننده در تحولات افغانستان دانسته و بدون شک تأثیرگذار نیز بوده است.

روزنامه انصاف نیز تلاش برای صلح با طالبان را تلاش مذبوحانه دانسته و افزوده است که اکنون دولت بجای جان دادن به روند راکد و مرده بنام صلح با "تروریستها" نیاز به اجماع ملی برای جنگ با تروریسم دارد.

روزنامه سرنوشت نیز با انتقاد از کشته شدن بی جهت نیروهای امنیتی افغانستان نوشته که نشر تصاویر از سربازان بازداشت شده و کشته شده نیروهای امنیتی می تواند باعث تضعف روحیه این نیروها شود که باید از این کار خودداری شود.