روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۸ میزان

حق نشر عکس اطلاعات روز
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

بیشتر روزنامه‌های امروز(چهارشنبه ۲۸ میزان/ مهر) کابل به روند انتخاب کمیته گزینش اعضا کمیسیون انتخابات و گزارش یوناما درباره حمله انتحاری به تظاهرکنندگان "جنبش روشنایی" در دهمزنگ کابل پرداخت‌اند.

روزنامه ماندگار نوشته که تجربۀ کشورهای دیگر نشان می‌دهد که به جای اعتماد به افراد، قدرت نظارت و پاسخ‌گویی را باید بالا برد. کمیسیون‌های انتخاباتی در کشور زمانی می‌توانند به کمیسیون‌های قدرتمند و مسئول تبدیل شوند که خود را با فشار قانون روبه‌رو ببینند. تا زمانی که چنین امری اتفاق نیفتد، بدون شک در میزان کارآیی کمیسیون‌های انتخاباتی نیزهیچ تغییر مثبتی رونما نخواهد شد.

به نوشته این روزنامه دولت وحدت ملی به جای توجه به گزینش افراد، باید به قانون‌گرایی و مکانیزم‌های نظارتی از کار کمیسیون‌ها توجه نشان دهد. کمیسیون‌های انتخاباتی در کشور، متأسفانه به دلیل کارکرد ضعیف و غیرمستقلانه خود در برهه‌هایی ازانتخابات، چنان با سوءظن عمومی مواجه‌اند که حتی با آوردن شایسته‌ترین افراد هم نمی‌توان اعتماد از دست رفته را دوباره اعاده کرد. برای اعاده اعتماد از دست رفته، تنها یک راه باقی‌ است و آن این‌که مکانیزم‌های پاسخ‌گویی به گونه‌ای طراحی شوند که اگر افرادی هم بخواهند به وظیفه شان خیانت کنند، چنین کاری را انجام داده نتوانند و یا انجامش برای‌شان بسیار دشوار باشد.

روزنامه 8صبح نوشته که رئیس‌جمهوری افغانستان همان طوری که وعده داده باید به هیچ‌یک از همکاران، مشاوران و نزدیکانش اجازه ندهد که در کار کمیته‌ا‌ی گزینش‌ یا در فهرست‌بندی نهایی آنان اعمال نفوذ کند. وقتی می‌توانیم انتخابات سالم پارلمانی و شورا‌های ولسوالی را انتظار داشته باشیم که کمیته‌ای گزینش فهرستی ازآدم‌های حرفه‌ای آماده کند و به رئیس‌جمهور بسپارد.

به نظر سرمقاله نویس تمام جناح‌های سیاسی باید توافق کنند که در کار کمیته‌ای گزینش مداخله نمی‌کنند. هر نوع مداخله و اعمال نفوذ اعتماد سیاسی را از بین می‌برد. وقتی شخصیت‌های غیر جانب دار و حرفه‌ای فهرست شوند، هیچ جریان و نیروی سیاسی از آنان احساس خطر نخواهد نکرد و به‌این ترتیب اعتماد سیاسی شکل خواهد گرفت.

روزنامه دولتی اصلاح نیز با اشاره به سخنان رئیس جمهوری افغانستان که گفته بود" من هیج سفارشی را روی کسی ندارم و مداخله در این روند جرم است." نوشته است که تاکید رئیس جمهوری به این دلیل است که کمیسیون انتخابات برخواسته از آن نیز غیر جانب دارانه و بی‌طرف به اثبات برسد.

سرمقاله نویس افزوده که با این وصف لازم است اعضای کمیته گزینش به دور از سلایق و خواست غیر خلایق و غیر جانبدارانه افرادی را برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی به رئیس جمهوری پیشنهاد کند که مسلکی، آگاه و بی‌طرف و سر انجام دارای اندیشه ملی و فکر وسیع باشند.

گزارش یوناما درباره حمله به تظاهرات "جنش روشنایی"

روزنامه اطلاعات روز نوشته که نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، به‌تازگی گزارش خود در مورد حمله‌ای دوم اسد/ مرداد سال جاری بر معترضان جنبش روشنایی در دهمزنگ را منتشر کرده است. این گزارش به‌عنوان گزارش ویژه‌ا‌ی این نهاد تحت عنوان "حمله بر تظاهرات صلح‌آمیز در کابل، ۲۳ جولای ۲۰۱۶" منتشر شده است.

نویسنده افزوده که نشر این گزارش پس از آن صورت می‌گیرد که سران جنبش روشنایی خواستار یک تحقیق مستقل بین‌المللی در مورد چگونگی وقوع این رویداد و عوامل پشت پرده‌ای آن شده بودند.

نویسنده اطلاعات روز افزوده که گزارش یوناما همان‌گونه که در آغاز آن ذکر گردیده، نمی‌تواند هیچ‌گونه سند و مدرکی را برای اجرات جزایی فراهم کند و یا جایگزین تحقیقات جنایی در این مورد گردد. گزارش یوناما از این لحاظ نمی‌تواند کمکی به بهبود روابط میان حکومت و مردم باشد، زیرا سوءظن‌ها و بدگمانی نسبت به عملکرد حکومت در این رویداد خون‌بار تروریستی کماکان ادامه دارد.

سرمقاله نویس افزوده با وجود آن‌که یوناما تلویحاً غفلت حکومت در این رویداد تروریستی را تایید نمی‌کند، اما استدلال کافی وجود ندارد که بتواند قناعت مردم و معترضان را فراهم آورد و این باور را در آنان ایجاد کند که دولت به مسئولیت خود در این زمینه رسیدگی کرده است.

روزنامه افغانستان نوشته که پس از سه ماه دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارشی را در مورد حمله مرگبار بر تظاهرات جنبش روشنایی منتشر کرد. در این گزارش آمده است که حمله انتحاری بر تظاهرکنندگان به دلیل هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان، ممکن است جنایت جنگی به شمار رود.

سرمقاله نویس افزوده که یوناما گفته در رویداد دوم اسد، غیرنظامیان به شکل عمدی مورد هدف قرار گرفتند و این حمله باعث گسترش رعب و وحشت در بین غیر نظامیان شد. در گزارش تصریح شده است که این حمله، نقض واضح حقوق بشردوستانه بین المللی بوده که ممکن است جنایت جنگی شمرده شود.

نویسنده روزنامه افزوده که در گزارش یوناما این حمله به شکل نگران کنندهای به طور عمد افراد جامعه وابسته به قومیت و مذهب خاص را هدف قرار داده و تاثیر ناگواری بالای حقوق تظاهرکنندگان به ویژه حق آزادی عقیده و بیان و همچنین حق تجمعات مسالمت آمیز برجای گذاشته است.