روزنامه های کابل؛ یکشنبه دوم عقرب

گفتگوهای صلح حق نشر عکس Getty Images
Image caption هیات طالبان در دو روز گذشته در پاکستان با مقامات این کشور گفت‌وگو کرده است

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که هیات بلندپایه از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به پاکستان رفته و با مقامات امنیتی این کشور در مورد مذاکرات احتمالی صلح با دولت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

گفت‌وگوهای صلح با طالبان، سرنوشت بیجا شدگان داخلی و ناامنی‌های اخیر در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم عقرب (آبان) کابل است.

گفت‌وگوهای صلح با طالبان

روزنامه افغانستان با اشاره به سفر هیات طالبان به پاکستان می‌نویسد که چند روز پيش نیز گزارشهايی به نشر رسيد که نمايندگان طالبان و نمايندگانی از دولت افغانستان با حضور يک ديپلمات آمريکايی در دوحه قطر با هم ديدار کرده اند.

افغانستان می‌نویسد که هميشه گزارشهای ضد و نقيضی در مورد اين گفت‌وگوها به فضای عمومی رخنه می‌کند، اما مسلم است که باری ديگر گفت‌وگوهای صلح به هدف حاضر شدن طالبان به ميز مذاکره آغاز شده است.

افغانستان نوشته که مهمترين مساله اما در موضوع صلح، نه حضور پاکستان، ايران، روسيه، آمريکا و چين است و نه نظرات سازمانهای استخباراتی کشورهای دور و نزديک افغانستان، بلکه مهمترين موضوع چگونگی برخورد افغانستان با موضوع صلح در افغانستان است.

افغانستان افزوده که دولت افغانستان باید برای رسيدن به صلح يک موضع واحد و تعريف شده را در قبال طالبان و صلح با آنها داشته باشد زیرا سردرگمی و گفت‌وگوهای پنهان و پشت درهای بسته، در نبود اجماع و وحدت نظر، افغانستان را در این راستا تاکنون ناکام ساخته است.

روزنامه 8‌صبح نیز با اشاره به گفت‌وگوهای پنهان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در قطر می‌نویسد که هر زمانی که طالبان با حکومت مذاکره‌ محرمانه و پنهانی کرده‌اند، امیدواری‌های کاذب برای شروع مذاکرات جدی در جامعه خلق شده است.

8‌صبح نوشته که تمامی نشانه‌ها حاکی است که در حال حاضر هر نوع مذاکره‌ای با طالبان به نتیجه نمی‌رسد. هر جنگ، وقتی به مذاکره می‌انجامد که طرف‌های درگیر به بن‌بست نظامی اذعان کنند اما در حالی‌که دولت افغانستان به بن‌بست نظامی معترف است، طالبان هرنوع بن‌بست را انکار می‌کنند.

8‌صبح می‌نویسد که عده‌ای ادعا می‌کنند که طالبان امروز طالبان دیروز نیستند، اما این حرف‌ها اساسی ندارد. طالبان دیروز هم مانند طالبان امروز خودشان را امارت می‌خواندند و امیرالمومنین داشتند.

حق نشر عکس AFGHANISTAN NEWS PAPRE
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

ناامنی‌های اخیر در افغانستان

روزنامه ماندگار سرمقاله امروزش را به اوضاع امنیتی ولایت قندوز اختصاص داده و نوشته که دولت در هر دو مرتبه سقوط و بازپس‌گیری قندوز، وعده تصفیه این ولایت را از وجود طالبان داده، ولی در عمل هیچ توجهی به آن نمی‌شود.

ماندگار می‌نویسد که مردمان شهر قندوز و حتی منسوبان دولتی می‌گویند که طالبان فقط از سرک/جاده عمومی کنار زده شده‌اند و هنوز هم در همین شهر، در خانه‌های هواداران و حامیان‌شان به سر می‌برند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار به این باور است که بی توجهی مقامات به پاکسازی قندوز می‌تواند دلایل قومی داشته باشد؛ "طالبانی که در قندوز هستند، با شماری از افراد صاحب‌رسوخ محلی دوستی و نزدیکی دارند."

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که حملات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بر پاسگاه‌های پلیس و نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار بار دیگر نگرانی‌ها از حضور این گروه در افغانستان را افزایش داده است.

اطلاعات روز افزوده که هرچند قلمرو حضور داعش در افغانستان مشخص نیست و تعداد جنگ‌جو و مقدار امکانات و مهات آنان نیز روشن نیست، اما حضور این گروه در ننگرهار و بخش‌هایی از لغمان طی دو سال گذشته دردسرهای زیادی برای باشندگان آن مناطق و نیروهای امنیتی کشور به‌وجود آورده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که دولت تا کنون به شکل مقطعی با حضور داعش برخورد کرده و حتی برخی حلقات در درون دولت داعش را به مثابه‌ یک تهدید جدی علیه امنیت کشور نمی‌پندارند اما دولت باید نگذارد این پدیده باعث رویارویی‌های جدید و خطرناک نظامی گردد.

وضعیت بیجاشدگان داخلی در افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که یکی از آسیب‌های جنگ کنونی در افغانستان بیجاشدن باشندگان روستاها و شهرهای کشور است که ناگزیر می‌شوند خانه و کاشانه شان را رها کنند و برای در امان ماندن از جنگ به شهرهای امن تر پناه ببرند.

آرمان ملی نوشته که نبود کار در ولایت‌هایی که این بیجاشدگان به آنها پناه می‌برند، مشکل آفرین است و از این رو بسیاری از این آوارگان یا به دامن اعتیاد پناه می‌برند و یا هم ناگزیر می‌گردند تا تن به جرم و جنایت بدهند و خلاف کاری کنند.

آرمان ملی افزوده که دولت نمی‌تواند از کنار این یک میلیون شهروند کشور که در ولایت‌ها و شهرهای گوناگون جابجا شده اند، بی تفاوت رد شود. امن سازی ولایت‌ها و ولسوالی‌های کشور یکی از راه های اساسی حل معضل کنونی است که باید به آن پرداخته شود.