روزنامه های کابل؛ دوشنبه سوم عقرب

خشخاش
Image caption کشت خشخاش در افغانستان از سال ۲۰۰۱ پیوسته در حال افزایش بوده است

حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل گزارش داده‌اند که تولید مواد مخدر افغانستان در سال جاری میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است.

افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان، نتایج سفر رئیس اجرایی افغانستان به عربستان و روند صلح در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سوم عقرب (آبان) افغانستان است.

تولید مواد مخدر در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد با وجودی که قانون مبارزه با مواد مخدر، پالیسی معیشت بدیل، پالیسی کاهش تقاضا به مواد مخدر و نیز چندین ارگان عمده برای مبارزه با این پدیده وجود دارند، اما وقتی هنوز هم تولید مواد مخدر در این کشور ۴۳ درصد افزایش می‌یابد، معلوم است که در زمینه‌ مبارزه با مواد مخدر ناتوانی و تعلل وجود دارد.

۸‌صبح نوشته که افزایش کشت و تولید مواد مخدر، ربط مستقیم به افزایش ناامنی و تمویل هراس‌افکنی در افغانستان دارد. طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، به این دلیل که بخشی از مخارج‌شان از مواد مخدر و قاچاق آن مهیا می‌شود، در ناامن‌ساختن ساحات زیر کشت کوکنار از هیچ سعی و تلاشی دریغ نمی‌ورزند.

۸‌صبح افزوده که "حکومت و شریکان مبارزه با مواد مخدرش باید بدانند که مبارزه با مواد مخدر، تنها کار یک و یا دو نهادی که کارا هم نیستند، نیست. باید برای مبارزه با مواد مخدر که به معنای تلاش برای بقای نظام نیز هست، کل عامل‌ها را بسیج کنند."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که گزارش تازه دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل نشان می‌دهد که حکومت افغانستان و جامعه بین‌المللی در زمینه‌ محو کشت کوکنار در افغانستان ناکام می‌باشند.

اطلاعات روز نوشته که با توجه به عواید هنگفتی که گروه‌های مخالف مسلح دولت از این راه نصیب می‌شوند، سعی می‌کنند به موازات تسلط شان بر قلمرو بیشتر، زمین‌های بیشتری را تحت زرع کوکنار درآورند.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز به این باور است که این روند با قلمرو رو به گسترش جنگ و ناامنی، بیشتر از پیش افزایش خواهد یافت و دولت افغانستان در جلوگیری از این امر ناتوان است.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که ازدیاد تولید مواد مخدر به شدت نگران کننده است.

اصلاح نوشته که یکی ازدلایل اصلی این نگرانی تاثیرات آن بر افزایش اعتیاد میان شهروندان این کشور است که بحران انسانی را به میان خواهد آورد.

اصلاح افزوده که افزایش کشت مواد مخدر همچنان سبب تقویت اقتصاد جرمی و آسیب به اقتصاد مشروع افغانستان خواهد شد.

حق نشر عکس CEOAFG
Image caption رئیس اجرایی افغانستان به تازگی از سفر به عربستان برگشته است

سفر رئیس اجرایی افغانستان به عربستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که ختم جنگ و رسیدن به صلح در افغانستان بدون همکاری صادقانه و جدی کشورهای منطقه و جهان ممکن نیست.

افغانستان نوشته که سفر رئیس اجرایی حکومت به عربستان که اعلام حمایت همه جانبه آن کشور را از روند صلح در پی داشته است؛ می‌توان از این نظر مفید ارزیابی کرد.

افغانستان افزوده که زیرا عربستان نفوذ معنوی بر گروه طالبان و روابط نزدیک با حامیان این گروه دارد و همکاری این کشور در راستای صلح می‌تواند در جلب رضایت این گروه‌ها و تحت فشار قرار دادن کشورهایی که در مسیر صلح اخلال کنند، مؤثر واقع شود.

صلح در افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که با سرد شدن هوا، هنوز هم طالبان حملات شان را بر مواضع نیروهای امنیتی افزایش داده اند.

آرمان ملی نوشته این در حالی است که در این روزها تلاش‌های دولت و سرو صداهای آغاز گفت‌وگوهای صلح بیشتر شده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است که طالبان هر چند ندای صلح را هم بلند کنند، دست از تهاجم و جنگ بر نمی‌دارند تا دست بالا در هر گونه مذاکره ای داشته باشند.

روزنامه عدالت و توسعه نیز نوشته که مذاکرات صلح بیش از یک دهه است که در اجندای کاری حکومت افغانستان قرار گرفته اما هیچ نتیجه ای نداشته است.

عدالت و توسعه نوشته که صلح تلاشی ناکام در افغانستان است و کسانی که آن را فربه می‌کنند تنها ضیاع وقت می‌کنند زیرا طالبان تنها راه حل را قتل سربازان و خروج کشورهای خارجی از این کشور می‌داند.

مطالب مرتبط