روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه چهارم عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

خشم معاون اول ریاست جمهوری از قوم گرایی در حکومت افغانستان و سرنوشت روند صلح در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارم عقرب (آبان) کابل است.

خشم معاون اول رئیس جمهوری از قوم گرایی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اختلاف‌های سیاسی و قومی درون نظام، حکومت را از درون مثل موریانه می‌خورد.

۸‌صبح نوشته که نظام مشروع افغانستان، به رغم ناتوانی نیروهای امنیتی‌اش و به‌رغم مشکلات دیگر، از فشار نظامی طالبان سقوط نخواهد کرد اما اختلاف‌های قومی و سیاسی نظام را می‌پاشاند.

۸‌صبح افزوده که رئیس‌جمهوری هم تلاش جدی برای از میان‌برداشتن اختلاف‌های قومی و سیاسی نکرده است.

۸صبح می‌نویسد در وضعیتی که طالبان، نظام را زیر فشار نظامی جدی قرار داده‌اند، ایجاب می‌کند که قشر سیاسی کشور متحد باشند و سیاست‌مداران بیرون و درون حکومت هم باید بدانند که در عدم موجودیت نهاد دولت نمی‌توانند، حرمت سمتی، ولایتی یا حزبی داشته باشند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که اکنون که معاون اول ریاست‌جمهوری، ژنرال عبدالرشید دوستم، به‌طور علنی از قوم‌گرایی‌های آقای غنی لب به شکایت گشوده و به‌نحوی زنگ خطر را برای ارگ به صـدا درآورده، به آقای غنی توصیه می‌شود که از بازی‌های قومی و تباری انصراف دهد.

ماندگار نوشته: "رئیس جمهوری باید پشتون و غیرپشتون و لوگری و غیرلوگری را به یک چشم ببیند و یقیین داشته باشد که چاه‌کن ته چاه است!"

صلح در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که مقامات بلندپایه غربی وضعیت جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان را به نقطه‌ «تعادل» تشبیه کرده‌اند؛ یعنی وضعیتی که تقابل جاری یک برنده قطعی از راه جنگ نخواهد داشت.

اطلاعات روز نوشته که تلاش‌های سیاسی برای وادار کردن طالبان به گفت‌وگو از چند سال بدین‌سو فشرده‌تر می‌شود اما این تلاش ها تاکنون بی نتیجه بوده است.

اطلاعات روز افزوده که حکومت افغانستان در چند سال گذشته از هر کشوری که می‌توانستند در این راستا کمک کنند و مفید واقع شوند، درخواست کمک کرده اما رهبران دولت با بازی‌های سنجیده یا ناسنجیده در کنار صلح‌خواهی کمک شایانی برای طالبان در راستای برقراری ارتباطات بیشتر سیاسی کرده‌اند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، اکنون نگاه کشورهای منطقه به طالبان تغییر کرده و برای بسیاری از کشورها طالبان به‌عنوان یک کارت بازی و همکار استراتژیک در راستای بازی‌های کلان منطقه‌ای و جهانی به شمار می‌روند.

روزنامه انیس اما نوشته که اکنون درزهایی در بین گروه طالبان به میان آمده و شماری از آنها به واقعیت‌های این جنگ پی برده اند و دولت باید از این موقعیت بهترین استفاده را برای صلح کند.

اما انیس تاکید می‌کند با آن عده از اعضای گروه طالبان که صلح نمی‌خواهند و به جنگ ادامه می‌دهند، باید جنگید.

روزنامه مدنیت نیز می‌نویسد که همیشه در آغاز فصل سرما، بحث آغاز گفت‌وگوهای صلح نیز گرم می‌شود زیرا در این فصل طالبان از تحرکات نظامی باز مانده و برای فصل بهار استراتژی خود را طرح می‌کنند.

مدنیت نوشته که صلح و وافق با طالبان امری دور از باور است زیرا طالبان خود را پیروز قریب الوقوع می‌دانند و تنها راه رسیدن به هدف خود را جنگ می‌دانند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط