روزنامه های کابل؛ چهارشنبه پنجم عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که اظهارات ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری در مورد عملکرد رهبران دولت وحدت ملی و رهبری امنیتی افغانستان، "خلاف شان و جایگاه" او است.

ژنرال دوستم دو روز پیش در پایگاه خود در جوزجان در شمال افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور را به قوم‌گرایی و منطقه‌گرایی متهم کرد.

اتهام قوم گرایی به سران حکومت وحدت ملی از سوی معاون اول ریاست جمهوری و نگرانی مردم از این اختلافات مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم عقرب (آبان) کابل است.

اظهارات ژنرال دوستم

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که موضع‌گیری‌های اخیر ژنرال دوستم و احمد ضیا مسعود نشان می‌دهد که حکومت وحدت ملی به لحاظ سیاسی پارچه پارچه و پراکنده است.

۸‌صبح نوشته که "وقتی معاون اول رئیس‌جمهوری، دبیر شورای امنیت ملی و رئیس سازمان امنیت ملی را متهم به طراحی ترور خودش کند، دیگر هیچ زمینه همکاری باقی نمی‌ماند."

۸‌صبح در حالی که این اختلافات را برای بقای حکومت خطرناک خوانده، افزوده که دیپلمات‌های غربی در این دو سال در کابل، در کنار وظایف دیگر، وظیفه میانجی‌گری میان سران حکومت وحدت ملی را نیز به دوش داشته‌اند و نقش بازدارنده، کمک‌کننده و هماهنگ‌کننده آنان سبب شده است که حکومت وحدت ملی به کار خود دوام بدهد.

۸‌صبح می‌نویسد "تردیدی نیست که موضع‌گیری‌های تند سیاستمداران درون و بیرون حکومت، معطوف به منافع کوچک این سیاستمداران است، اما ارگ هم باید واقعیت‌های افغانستان را درک کند. حضور در ارگ به معنای حاکمیت مطلق نیست. خارج از دیوارهای ارگ هم واقعیت‌هایی وجود دارند که رئیس‌جمهوری نباید آن، را نادیده بگیرد."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که اظهارات ژنرال دوستم حرف تازه‌ای برای مردم افغانستان نیست. اما از آن‌جایی‌که این حرف‌ها را معاون اول رئیس‌جمهوری و رهبر یک حزب و یک گروه قومی بیان کرده، در وضعیت کنونی قابل تأمل و حایز اهمیت است.

اطلاعات روز نوشته که این وضعیت و مطالبات موجود میان نیروهای قومی و سیاسی نیازمند یک بررسی جدی است زیرا رئیس‌جمهور غنی با ایستادگی در برابر کاهش اختیارات و صلاحیت‌های مافوق قانون خودش، بحران سیاسی را افزایش می‌دهد و زمینه آشوب سیاسی را در نظام فراهم می‌کند.

اطلاعات روز افزوده وضعیت موجود که مقامات حکومت وحدت ملی بر سر توزیع قدرت با هم درگیرند و اختلاف دارند، قدرت دولت را کاهش داده و اعتبار نهاد حکومت را در میان مردم به سطح پایین‌تری آورده است.

نگرانی مردم از اختلافات سران

روزنامه سرنوشت نیز از اتهامات مقامات عالی رتبه دولتی به یکدیگر ابراز نگرانی کرده و گفته باید در مورد درستی و نادرستی این اتهامات تحقیق شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه سرنوشت، همچو برخوردهای مقامات، در نزد مردم سبب شک به حکومت و نگرانی از وضعیت آن می‌شود.

روزنامه مدنیت نیز می‌نویسد در حالی که مردم از دولت و سران آن انتظار پرداختن به دشواری‌های کشور را دارند، بسیاری اوقات افکار عمومی بر اختلافات ناشی از منازغات آنها متمرکز شده و لزره به اندام جامعه می افتد.

اما مدنیت نوشته که یکی از نمادها و پیامدهای این گونه اختلاف ها امتیازطلبی بزرگان حکومتی در ساختارهای کشور است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه مدنیت، یگانه قربانی این اختلافات مردم هستند که از شرایط بد زندگی در این کشور آسیب می‌بینند.

روزنامه عدالت و توسعه نیز می‌نویسد که چندی است در کنار فقر و بیکاری و جنگ و ناامنی، رویه حکومت داران نیز در بین مردم ترس را به میان آورده است.

عدالت و توسعه نوشته که اگر این روند به زودی اصلاح نگردد و ارگ در تصمیم‌های خود تعدیلات نیاورد، نمی توان به آینده سیاسی این کشور امیدوار بود.

عدالت و توسعه می‌نویسد: "رئیس جمهوری باید بداند که این سیاست‌هایش خود و کشور را به سقوط و تباهی می‌کشاند."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط