روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۹ عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که گروه طالبان در مدت دو ماه گذشته به ارزش بیش از دو میلیارد افغانی (حدود ۳۰ میلیون دلار) زیر ساختها و ساختمان‌های عمومی را ویران کرده‌اند.

خسارات و تلفات جنگ به افغانستان و افزایش فعالیت‌های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۹ عقرب (آبان) کابل است.

خسارات وارده جنگ به افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که طالبان در سیزده سال گذشته، فرصت‌های بزرگ بازسازی، سرمایه‌گذاری و توسعه‌ اقتصادی را از افغانستان گرفتند.

۸‌صبح نوشته که وقتی بازسازی و سرمایه‌گذاری نباشد، روشن است که رشد و توسعه اقتصادی کشور هم ضربه می‌بیند. ارزش پولی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، بازسازی و توسعه را که طالبان برباد دادند، به صدها میلیارد دلار می‌رسد.

۸‌صبح افزوده که طالبان این وضعیت را توجیه ایدیولوژیک می‌کنند و برای این گروه غیر از باورهای ایدیولوژیک‌شان هیچ‌چیز دیگری ارزش ندارد.

۸‌صبح می‌نویسد که "نیروهای امنیتی و مردم افغانستان راهی ندارند، غیر از این که در برابر هیولای طالبان و حامیان‌شان بایستند. مذاکره با این گروه هم زمانی به نتیجه می‌رسد که سران این گروه بپذیرند که منافع وطنی را فدای باور‌های ایدیولوژیک خود نکنند."

تلفات جنگ به افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که براساس تازه‏ترین تحقیقاتی که از سوی نهادهای مانند بخش تحقیقات کانگرس و دانشگاه براون انجام شده، در ۱۵ سال اخیر بیش از ۳۱هزار غیرنظامی در افغانستان در اثر جنگی که هنوز نمی‏توان تاریخی برای پایان آن تصور کرد، جان باخته‏اند.

اطلاعات روز نوشته که این رقم، به تلفات افراد غیرنظامی محدود می‏شود؛ وگرنه، چنان‌چه تلفات تمام جوانب درگیر در آن (نظامیان افغان و مخالفان مسلح) شامل شود، رقم وحشتناکی به دست می‌آید.

اطلاعات روز افزوده که مساله این است که حکومت باید سرانجام موضعش را در برابر شبکه‏های تروریستی روشن سازد و عوامل طولانی شدن این جنگ را بررسی کند و برای پایان آن، راهکاری بسنجد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، این امر مستلزم توانایی مواجهه با واقعیت‏های تلخی است که ریشه‏های ناامنی را می‏پراکند و آن‏را بارور می‏سازد.

داعش در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که داعش، در افغانستان همانند، کشورهای سوریه و عراق، برای اثبات حضور خود دست به جنایت‌های وحشتناک می‌زند.

افغانستان نوشته که به نظر می‌رسد؛ کار داعش در افغانستان از مرز هشدار گذشته و این گروه عملا در ولایاتی حضور خود را تثبیت کرده است.

افغانستان افزوده که حضور داعش در افغانستان به معنای تغییر میدان جنگ از کشورهای عراق و سوریه به افغانستان خواهد بود که مطمئنا حضور قدرت‌های جهانی و منطقه ای را نیز در پی خواهد داشت.

افغانستان می‌نویسد که "جنگ با داعش، استراتیژی و منطق خاص خود را می‌خواهد که در راس آن حفظ اتحاد در همه جوانب است. این جنگ جنگ سخت، پرهزینه و طاقت فرسایی خواهد بود."

روزنامه انیس نیز به قتل ده ها غیرنظامی در ولایت غور از سوی گروهی که خود را وابسته به داعش می‌خوانند، اشاره کرده و نوشته که کشتار غیرنظامیان نشان می‌دهد مخالفان مسلح به دین و قرآن پایبند نیستند.

انیس نوشته که برای مبارزه با مخالفان مسلح، در کنار اراده نیروهای امنیتی، شهروندان این کشور نیز باید وحدت خود را حفظ کرده و حامی نیروهای امنیتی باشند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که حضور داعش در افغانستان کار شبکه‌های استخباراتی خارجی است.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است که حضور داعش در این کشور، بدون "حضور جاسوسان شبکه های استخباراتی خارجی در نظام" ممکن نیست.

آرمان ملی افزوده که نیروهای امنیتی باید در مقابل توطئه‌های خارجی مقاومت کرده و به جاسوسان فرصت ندهند که پروژه "داعشی ساختن افغانستان" را عملی کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط