روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۰ عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده که شمار کشته‌شدگان نیروهای مسلح افغانستان در سال جاری به ۵۵۲۳ نفر و شمار زخمیان به ۹۶۶۵ نفر رسیده است.

بر اساس گزارش سیگار این آمار در سال گذشته میلادی شامل پنج هزار کشته و ۱۵ هزار زخمی بوده است.

افزایش تلفات نیروهای امنیتی در افغانستان و ادامه اختلافات سران حکومت وحدت ملی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ عقرب (آبان) کابل است.

افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که افزایش تلفات نیروهای نظامی در کشور به دو عامل عمده بستگی دارد؛ یکی تشدید و گستردگی جنگ‌ها و دیگری ضعف در رهبری و مدیریت جنگ.

افغانستان نوشته که در اواخر زمستان سال گذشته مذاکرات صلح چهارجانبه به اشتراک نمایندگان آمریکا، چین، افغانستان و پاکستان به بن بست رسید و گروه طالبان طرح مذاکره را رد کرد و بر تشدید جنگ و رویکرد نظامی پای فشرد.

افغانستان افزوده که با توجه به تجهیزات نیروهای امنیتی افغان، باید تلفات این نیروها کمتر می‌بود اما ضعف رهبری، نابسامانی‌های داخلی و نبود هماهنگی میان نیروها عامل عمده تلفات نیروهای امنیتی به شمار می‌رود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، دلیل این ناکامی و ضعف سهم داشتن دو تیم در حکومت و قدرت است که بر سر تقسیم نهادهای امنیتی باهم درگیری داشتند و بر سر تعیین افراد برای مدیریت نهادهای امنیتی به توافق نمی‌رسیدند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که افزایش رقم تلفات نیروهای مسلح کشور به‌دلیل افزایش دامنه جنگ در این کشور می‌باشد. در این اواخر قلمرو جنگ در افغانستان به ‌شکل بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده و فشار اصلی این جنگ را نیروهای امنیتی افغان به دوش می‌کشند.

اطلاعات روز نوشته که نیروهای مسلح کشور در حالی متحمل این قربانی بزرگ می‌شوند که رهبران سیاسی و سران حکومت برای دستیابی به منافع شخصی‌شان درگیر نزاع و اختلافات عمیق می‌باشند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، اختلافات بر سر تقسیم قدرت، نیروهای مسلح افغان را به‌شدت متاثر ساخته است. "آنان در این نبرد مبهم از یک‌طرف انگیزه خود را برای دفاع از نظام از دست می‌دهند، از طرف دیگر به‌دلیل سوءمدیریت مجبوراند شرایط سختی را در جبهات جنگ متحمل شوند."

اطلاعات روز می‌نویسد که اکنون با افزایش تلفات نیروهای امنیتی و کاهش جلب‌وجذب افراد جدید، این نگرانی وجود دارد که شمار سربازان افغانستان روزبه‌روز کمتر شده و دولت جاگزین جدیدی برای آنان پیدا نتواند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "مسلما نفوذ ستون پنجم دشمن در ساختارِ حکومت و نهادهای نظامی، بزرگ‌ترین عامل تلفات سربازان کشور و عدم دستیابی به پیروزی قاطع به حساب می‌آید."

ماندگار نوشته که تنها راه مهارِ تلفات نیروهای افغان و مدیریت درست جنگ این است که اشخاص و افراد صادق و میهن‌دوست در رأس نهادهای امنیتی گماشته شوند.

اختلافات سران حکومت وحدت ملی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز اعلام شد که رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی در شروع هفته جاری با هم‌دیگر گفتگو کرده‌اند تا روی میکانیزمی برای حل اختلاف‌ها توافق کنند.

۸‌صبح نوشته که ادامه این گفتگوها ستودنی است زیرا پراکندگی بیشتر نخبگان سیاسی کابل، سبب می‌شود که بی‌اعتمادی‌های قومی و سیاسی افزایش یابد و کل نظام دچار بحران شود.

۸‌صبح افزوده که سران حکومت وحدت ملی، به رغم تمام اختلاف‌ها توانسته‌اند، بقای حکومت را تضمین کنند و نفس بقای حکومت وحدت ملی به رغم این اختلاف‌ها یک دست‌آورد است.

۸‌صبح می‌نویسد که "سران حکومت باید اصلاح نظام انتخاباتی را شدت بخشند تا زمینه برای اعلام تقویم انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها فراهم شود و با برگزاری این انتخابات، بستر مناسب برای برگزاری لویه‌جرگه قانون اساسی مهیا گردد. بدون تطبیق موافقت‌نامه ۲۹ سنبله (توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی) دموکراسی هم‌چنان متوقف می‌ماند و بحران سیاسی پیچیده‌تر می‌شود."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط