روزنامه‌های کابل؛ شنبه هشتم عقرب

کابل حق نشر عکس اطلاعات روز
Image caption عکس و تیتر روزنامه اطلاعات روز

بیشتر روزنامه‌های امروز(شنبه هشتم عقرب/ آبان) سرمقاله و مطالب خود را به کشتار غیر نظامیان در ولایت غور و اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان ما با اشاره به اختلاف‌های میان رهبران دولت وحدت ملی افغانستان نوشته که مردم افغانستان می‌دانند و می‌دانستند که تشکیل حکومت وحدت ملی بر مبنای قانون صورت نگرفته است. می‌دانستند که این حکومت در اعمال اقتدار خود توجیه عقلانی ندارد؛ اما به دلیل حاکمیت شرایط نامطلوب در کشور و جلوگیری از یک فاجعه سیاسی و امنیتی دیگر، به ناچار حکومت وحدت ملی را پذیرفتند و از توافقنامه سیاسی میان دو جناح شریک در قدرت استقبال کردند.

نویسنده افزوده که حکومت بجای تلاش برای انجام مسؤلیت‌های که حفظ نظم و آرامش در کشور است، همواره از ضعف مردم و شرایط حاکم بر کشور برای کسب منافع شخصی، قومی و گروهی خود سود برده. اشتباه است اگر باور کنیم سران حکومت حتی برای یک لحظه درد و رنج خانواده‌های را که مردان شان یا در صف پلیس و ارتش در جای جای کشور کشته و یا در جریان گروگان گیری‌ها و آدم ربایی ها بیرحمانه کشته شده اند، درک کنند.

روزنامه نوشته که افغانستان در حال‌ حاضر، حامیان بیرونی خود را دارد. دولت افغانستان با حامیان بیرونی خود هیچ مشکلی ندارد. این حامیان پول و نیروی نظامی در اختیار افغانستان قرار داده‌اند تا از سقوط شهرها به دست گروه طالبان جلوگیری کنند. بنابر این از این ناحیه مشکلی وجود ندارد، اما بر سیاست‌مداران و رهبران حکومت است که انسجام سیاسی درونی حکومت را حفظ کنند.

نویسنده افزوده که رهبران حکومت باید به اختلاف‌های سیاسی و قومی دامن نزنند. رهبران حکومت باید زور رسمی و غیر رسمی خود را به رخ هم‌دیگر نکشند. اگر در موردی قانون نقض شده‌است، مراجع تنفیذ قانون باید قانون را تطبیق کنند، نه این‌که یک نهاد معتبر دولتی، بیاید و یک مقام دولتی را اخطار دهد. رهبران تشکیل‌دهنده‌ای حکومت هم باید بدانند که از طریق دامن‌زدن به تنش و بحران به خواست‌های سیاسی و قومی خود نمی‌رسند.

روزنامه ماندگارنیز نوشته که رئیس حکومت وحدت ملی باید به‌خاطر داشته باشد که کار حکومت‌داری بیش از آن‌که کار انفرادی باشد، کار جمعی است. لازم به نظر می‌رسد که حداقل معاونانش همراه با دیگر شرکای سیاسی‌ِ درون قدرت، از صلاحیت‌های مندرج در قانون اساسی برخوردار باشند و بدون عذر قانونی، از اعمال این صلاحیت‌ها محروم نشوند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که چون انحصار قدرت بر بنیاد مادۀ ۶۶ قانون اساسی، بر ضد مصالح علیای مردم افغانستان پنداشته می‌شود. بدین‌سان، رئیس جمهوری بر بنیاد پارگراف سوم مادۀ ۶۶ قانون اساسی، مکلف است که در زمان تصدی وظیفه، از مقام خود به ملحوظات قومی، زبانی و سمتی استفاده نکنـد.

روزنامه آرمان ملی افغانستان نوشته که با اختلافات درونی مقامات حکومت وحدت ملی، دامن زدن به تعصبات قومی و خرابی اوضاع امنیتی کشور، دامنه‌ای بحران با گذشت هر روز گسترش می‌یابد. در گذشته برخی از مقام‌های حکومتی رئیس جمهور غنی را به انحصار قدرت متهم ساختند و کفته که رئیس جمهور حاضر نیست که حتی بر برخی از وزیران کابیه صلاحیت‌های قانونی آنها را واگذار کند، درامر برخی وزارت خانه‌ها دخالت می‌کند و نمی‌گذارد وزیران با دست باز کار کنند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که آنچه مایه نگرانی‌های روزهای اخیر فزونی بخشیده و به برداشت مردم از آن بوی تفرقه و رنجش خاطر میان زعمای کشور به مشام می‌رسید که تاثیرات آن نه تنها بالای روحیه مردم بلکه میان اراکین دولت نیز اثرمند شده، شکر رنجی از بگو مگوهای لفظی است که حتی تا سطح کشورهای خارجی تاثیر انداخته‌است.

نویسنده افزوده که اگر رهبران حکومت وحدت ملی از حوصله مندی و برد وبار کار نگیرد با شدت یافتن حرف‌های میان تهی که بدون ایجاد درد سر چیز دیگر در قبال ندارد نه تنها درعرصه‌های سیاسی بلکه در عرصه‌های نظامی که دشمن برای چنین لحظات در کمین نشسته مشکلات زیادی را رو نما خواهد ساخت.

کشتار غیر نظامی در ولایت غور

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر روزنامه ۸صبح

روزنامه عدالت و توسعه نوشته که این برای چندمین بار است که در ولایت غور چنین حوادثی تکرار می شود ونیاز است تا با دقت و موشکافی بیشتر این قضیه مورد تحقیق قرار گیرد. ولایت غور از جمله ولایت‌های است که ساکنان آن از اقوام و تبارهای مختلف هستند و باعث شده که در آن رقابت منفی بوجود بیاید.

نویسنده افزوده است که حکومت وحدت ملی به جای اینکه اختلافات را ترمیم کند، با سیاست‌های غلط، باعث شده که این شکافها بیشتر از قبل رونما شود.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که سرانجام، حوادث تلخی مانند آنچه که در غور اتفاق افتاد، عرصه را بر حکومت و کلیت دولت تنگ‏تر می‏کند. میزان نارضایتی از حکومت به طرز چشمگیری افزایش یافته است. نیروهای سیاسی بیرون از حکومت نسخه‌های پیچیده‌ای برای آینده‌ای سیاسی افغانستان تدارک دیده‌اند و حتی دامنه‌ای تقابل و دو دستگی سیاسی تا ارگ ریاست‌جمهوری نیز رسیده است.

نویسنده افزوده که تداوم این وضعیت، می‏تواند فروپاشی سیاسی را به دنبال داشته باشد. حکومتی که نه توان مصالحه با طالبان را دارد و نه اراده‌ا‌ی مقابله‌ا‌ی جدی با آن‏ها را و از جهتی نیز بر فاصله‌اش با مردم تا آن‌جا افزوده که عملاً نسبت دولت-ملت را به‌هم ریخته است و هنجارهای قومی را بر مناسبات سیاسی ملی ترجیح می‏دهد، با فرجام تلخی رو به رو خواهد بود. از این جهت، لازم است نگران این مسأله باشیم که "در آستانه‌ خروج داعش از موصل، آیا نوبت شعله‌ور شدن آتش کشتار در افغانستان رسیده‌است؟"

روزنامه دولتی اصلاح نیز ابراز نگرانی که افراد مسلح غیر مسئول جبهه دوم را در برابر دولت افغانستان ایجاد کرده است. به یقین که این تعداد افراد و گروه‌ها به هیج وجه کمتر از طالبان و داعش و یا سایر گروهای تروریستی نیست.

روزنامه چراغ نوشته‌است که در سال‌های اخیر تفکر بنیادگرایی و افراطی در کشور رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و این نوع تفکر دقیقا همان ابزار کار گروه هایی مانند داعش است. استراتژی گروه داعش می تواند برای بسیاری از گروه های افراط گرا جذاب باشد و بدین ترتیب روند جذب نیروی داعش در افغانستان به آسانی صورت خواهد گرفت.

به نظر نویسنده متاسفانه باید اذعان کرد که افغانستان نه تنها مستعد درگیری های مذهبی است که اکنون زنگ خطر جنگ‌های قومیتی نیز نواخته شده؛ لذا این سخن که داعش نمی‌تواند در افغانستان جای پا پیدا کند یا حرفی نسنجیده است و یا به خاطر کم اهمیت دادن حضور داعش در افغانستان است.