روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۱۱ عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که نه خودش در کار دستگاه قضایی و به ویژه دادستان کل کشور مداخله می‌کند و نه به دیگران اجازه مداخله می‌دهد.

آقای غنی روز دوشنبه (۱۰ عقرب/آبان) در چهارمین کنفرانس سراسری دادستان‌های کشور در کاخ ریاست جمهوری با تاکید بر استقلال دستگاه قضایی کشور گفت که هر نوع مداخله در تصمیم‌گیری نهادهای قضایی "جرم" است و مرتکبان چنین جرمی ‌باید محاکمه شوند.

اظهارات تازه رئیس جمهوری افغانستان در مورد استقلال کاری دستگاه قضایی و ادامه اختلافات میان اعضای بلندرتبه دولتی مهمترین عناوین مطالب روزنامه‌های ۱۱ عقرب (آبان) کابل است.

دخالت در کار دستگاه قضایی افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مردم افغانستان وقتی به گفته‌های مقام‌های اجرایی و قضایی باور می‌کنند که ببینند کسانی که در وزارت پست‌های مهم را به پول می‌فروختند، محاکمه شده‌اند.

۸‌صبح نوشته که "شهروندان وقتی لفاظی‌های رئیس‌جمهوری در مورد مبارزه با فساد مالی و اداری را با‌اهمیت تلقی می‌کنند که به شبکه‌های فساد در پلیس، قضا و نهاد‌های دیگر خاتمه داده شود. وقتی مبنای عزل‌ونصب‌ها، معاملات پولی و زدوبند‌های سیاسی باشد، کسی نمی‌تواند به سخنان قشنگ مقام‌های حکومتی در مورد مبارزه با فساد مالی و اداری باور کند."

۸‌صبح افزوده که اگر مبارزه با فساد مالی و اداری بر مبنای یک میکانیزم مورد قبول تمام جناح‌های تشکیل‌دهنده حکومت صورت نگیرد، تبدیل به یک مشکل دیگر برای کشور می‌شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که این اظهارات رئیس‌جمهوری درحالی صورت گرفته که افغانستان دو روز قبل در گزارش سال ۲۰۱۶ طرح عدالت جهانی در بدترین جایگاه قرار گرفت.

اطلاعات روز نوشته که پیش از این، خانه آزادی در تحقیقی گفته بود که تنها یک ماده از کل مواد قانون اساسی کشور نقض نشده و آن ماده‌ای است که گفته «کابل پایتخت افغانستان است». گزارش‌های متعدد در باب فساد گسترده‌ اداری و مالی در افغانستان که مصداق روشن قانون‌شکنی است، نیز منتشر شده است.

اطلاعات روز افزوده که "اظهارات دیروز رئیس‌جمهوری در جامعه‌ای که قانون‌شکنی در آن فراگیر است، یک رفتار کاملا پوپولیستی و فریبنده است. او از زمانی که به قدرت رسیده است، تاکنون بارها حرف‌های تکراری از این‌دست به زبان آورده است، اما در عمل چنین چیزی محقق نشده است."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، نقض فراگیر و گسترده قانون در افغانستان، دولت را به‌شدت مستاصل ساخته است. به‌دلیل نقض گسترده قانون توسط دولت‌مردان، دیگر دولت و دستگاه‌های وابسته به آن اعتبار کافی در میان مردم ندارند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که دولتمردان و قدرتمندان در کشورهای فقیر و عقب مانده بسیار می‌گویند و کمتر عمل می کنند.

افغانستان نوشته که پرونده‌ها و اختلاس‌های بزرگی چون کابل بانک، غصب هزاران جریب زمین دولتی، سربازان و معلمان خیالی، تقلب‌های گسترده انتخاباتی و غیره جز در سایه یک نظام قضایی و عدلی ضعیف امکان پذیر نیست و همه اینها تنها زمانی ممکن است که ترسی از سارنوال (دادستان) و قاضی و پلیس وجود نداشته باشد.

افغانستان افزوده که اگر دولتمردان کشور رفتار خود را تغییر بدهند، به گونه ای که به جای سخنرانی و شعار و وعده و وعید، کار کنند و در نهایت گزارش بدهند، هم کاری برای مبارزه با فساد انجام خواهد یافت و هم میزان اعتماد مردم به دولت بسیار بالا خواهد رفت.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به سخنان رئیس جمهوری، نوشته که اگر این حرفها در حد شعار نباشد و عملی شود، مهم و با ارزش است.

آرمان ملی نوشته که اگر نهادهای عدلی و قضایی از زیر تاثیر رهبران حکومت بیرون بیایند و استقلال لازم را به دست آورند و بتوانند از رئیس جمهوری تا وزیر و وکیل را در صورت خلاف رفتاری تحت پیگرد قرار دهند، آنگاه باید امیدوار بود که افغانستان از جاده بسیاری از مشکلات عبور خواهد کرد.

اختلافات بلندرتبه های حکومت

روزنامه ماندگار می‌نویسد که بعد از اعتراض‌های شدید عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت مبنی بر عدم تطبیق توافقنامه سیاسی و نیز خط و نشان کشیدن‌ها برای حکومت غنی، حالا عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری و احمدضیا مسعود نماینده خاص رئیس جمهوری در حکومت داری خوب نیز در عین موقف قرار گرفته اند.

ماندگار نوشته که "مسلما اوضاعِ داخلی کشور در این روزها به دلیل اوج گرفتن مخالفت‌ها در برابر غنی بیش از حد آشفته شده و فساد و تباهی در دستگاه آقای غنی فربه و آشکار شـده است."

ماندگار افزوده که "آقای غنی باید فکر کند و به تعهدات لازم و عملی که در بطن توافقنامه سیاسی است، عمل کند و کشور را به فلاح و رستگاری رهنمون شود؛ نه با کج‌گری‌ها راه را کور سازد."

مطالب مرتبط