روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۶ عقرب

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه طالبان از عمده‌ترین نیروهای مخالف دولت افغانستان است

شورای امنیت سازمان ملل گزارش داده است که ۴۵هزار جنگجوی مسلح با دولت افغانستان در حال جنگ هستند.

گروه کارشناسان سازمان ملل که مسئول نظارت بر تحریم‌های طالبان است، این گزارش را تهیه کرده است. این کارشناسان به شورای امنیت سازمان ملل گفته‌اند که حدود یک چهارم این جنگجویان، خارجی هستند.

آمار تازه از شمار مخالفان مسلح در افغانستان، وضعیت مهاجران افغان، بی‌سرنوشتی پرونده‌های ترور در افغانستان و آشفتگی وضعیت سیاسی در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۶ عقرب (آبان) کابل است.

شمار مخالفان مسلح در افغانستان

روزنامه افغانستان با اشاره به گزارش تازه از شمار مخالفان مسلح در افغانستان می‌نویسد که ناکارآمدی روش‌های مبارزه با تروریسم توسط دولت افغانستان نیز در این گزارش روشن می‌شود. در سالهای آغازین بعد از سقوط طالبان جمعیت طالبان بسیار کمتر از آنچه امروز گزارش شده، بود. پس از حدود چهارده سال جنگ تمام عیار علیه طالبان، شنیدن چنین آماری برای مردم افغانستان شوک آور است.

افغانستان نوشته هزینه‌ای که این تعداد طالب را در میدان جنگ نگه می‌دارد، پول کلانی است که مطمئنا قدرت‌های مختلف برای حفظ منافع خود می‌پردازند.

افغانستان افزوده که بازیگران این جنگ محصور به گروه‌های سیاسی، اجتماعی و قومی داخل افغانستان نیست، بلکه این جنگ یک جنگ فراکشوری است، که سازمان‌های استخباراتی، کشورها و قدرت‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی در آن دست دارند.

وضعیت مهاجران افغان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که امسال نزدیک به ۸۰۰هزار پناهجو از ایران و پاکستان به کشور باز گشته است.

اطلاعات روز نوشته در کشوری که از یک‏سو با قدرت‏یافتن طالبان و هجوم بیش از هفت‏هزار تروریست خارجی روبه‏رو است و از جهتی دیگر درگیر تنش‏های بی‏پایان سیاسی، فقر و کاهش شدید رشد اقتصادی و افزایش بیکاری مواجه است؛ بازگشت نزدیک به یک میلیون پناهجو چه پیامدهایی می‏تواند در پی داشته باشد؟

اطلاعات روز افزوده که در چنین وضعیتی، ممکن نیست که دولت توان پذیرایی از ۸۰۰هزار مهاجر را داشته باشد. آن‏ها با مشکلات بزرگی مانند بی‏خانمانی و ابتلا به فقر شدید اقتصادی روبه‏رویند. ورود این اندازه مهاجر با توجه به فقر و ناامنی در کشور، بر وضعیت عمومی نیز تأثیر منفی می‏گذارد.

سرنوشت پرونده‌های ترور در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح با اشاره به سالروز ترور مصطفی کاظمی وزیر پیشین تجارت افغانستان، نوشته که بعد از وزیر تجارت پیشین هم، شمار زیادی از سیاست‌مداران، رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی در نقاط مختلف کشور ترور شدند، اما در مورد ترور هیچ‌کدام آنان هیچ اداره افغانستان گزارش مفصلی منتشر نکرده است.

۸‌صبح می‌نویسد که نبود گزارش‌های رسمی مفصل در مورد ترورها، علاوه بر این که سبب کتمان حقایق شده است، بی‌اعتمادی‌های سیاسی و قومی را افزایش داده است.

۸‌صبح افزوده که وزارت داخله، امنیت ملی و پارلمان، ارگان‌هایی هستند که می‌توانند در مورد هر تروری که در یک دهه اخیر اتفاق افتاده، گزارش‌های مفصل منتشر کنند. این نهادها باید حقایق را بیش از این پنهان نکنند زیرا هیچ دلیلی ندارد که پرونده‌ها در این نهادها خاک بخورد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، دولت باید مظنون‌های درجه یک این پرونده‌ها را به مردم معرفی کند. وقتی مظنون مشخص شود، در صورت بازداشت، روند محاکمه‌اش هم به آسانی انجام می‌شود.

ادامه اختلافات در حکومت

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که اوضاع اکنون در این کشور به گونه‌ای است که نشان می‌دهد در این کشور ثبات سیاسی وجود ندارد.

آرمان ملی نوشته که عدم هماهنگی دو تیم سازنده حکومت وحدت ملی، سبب شد تا افغانستان دو سال بد را پشت سر بگذراند و وضعیت امنیتی نیز وخیم تر گردد.

آرمان ملی افزوده که تنها راه پایان دادن به نابسامانی‌های موجود، عملی کردن تمام مواد موافقتنامه سیاسی تشکیل حکومت است.

مطالب مرتبط