روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۷ عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

بیجا شدن ده‌ها هزار خانواده به دلیل ناامنی‌ها، اعلام شدن شمار مخالفان مسلح در افغانستان و اختلافات سران حکومت وحدت ملی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۷ عقرب (آبان) کابل است.

بیجا شدن ده‌ها هزار خانواده افغان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد دیروز اعلام شد که در سال جاری خورشیدی بیش از ۹۵ هزار خانواده از ترس طالبان و جنگ، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند. بیشتر این خانواده‌ها از قندوز به ولایات همجوار و کابل آواره شده‌اند.

۸‌صبح نوشته که پس از سال ۲۰۰۱ تصور همه این بود که دیگر داستان آوارگی در افغانستان به پایان می‌رسد، امنیت تامین می‌شود و یک دولت فراگیر، سراسری و دارای قاعده‌ وسیع در افغانستان شکل می‌گیرد اما اینطور نشد.

۸‌صبح افزوده که طالبان همان‌طوری که سد راه پروژه‌های کلان بازسازی و سرمایه‌گذاری شدند، موجبات آوارگی مردم افغانستان را نیز فراهم کردند.

۸‌صبح می‌نویسد که جنگ طالبان سبب شده است که مردم افغانستان در مواردی، قربانی فعالیت‌های ضدتروریستی نیروهای امنیتی داخلی و بین‌المللی نیز شوند.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح تاکید می‌کند که مردم افغانستان، حتی آنانی که طعم تلخ آوارگی را می‌چشند، نمی‌خواهند که افغانستان بار دیگر به روزهایی برگردد که دولتی در کار نبود.

شمار مخالفان مسلح در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا در گزارشی گفته است که حدود ۴۵ هزار جنگجوی مسلح در افغانستان حضور دارند و علیه دولت می‌جنگند.

اطلاعات روز نوشته که پس از یک‌ونیم دهه جنگ با تروریسم و مصرف میلیاردها دلار در این کشور، هیچ‌کسی نمی‌تواند باور کند که این پدیده نه‌تنها نابود نگردیده، بلکه با گذشت هر روز قدرت‌مندتر شده است.

اطلاعات روز افزوده که حضور این شمار بزرگ جنگجویان خارجی در افغانستان نشانه واضح ناکامی سیاست‌های مبارزه علیه تروریسم می‌باشد.

اطلاعات روز می‌نویسد که "دولت افغانستان با اتخاذ سیاست‌های غیرشفاف در مقابل گروه‌های تروریستی، حمایت‌های ضمنی برخی از مقام‌های دولتی از طالبان، اصرار یکجانبه بر صلح و آشتی با گروه‌های تروریستی، مخالفت با برخی برنامه‌های نظامی جامعه جهانی به‌خصوص منع عملیات شبانه، عدم جلوگیری از منابع تمویل گروه‌های تروریستی، ارائه خدمات ضعیف به شهروندان و گسترش فساد و بازار سیاه در کشور به تقویت تروریسم در افغانستان کمک کرده است."

روزنامه آرمان ملی نیز سرمقاله امروزش را به عملیات شبانه اختصاص داده و نوشته که "طالبان درون نظام که چهره های شاخص و معلوم‎الحالی نیز هستند این روزها با بهره گیری از ترفندهای گوناگون در کار هستند تا از حملات شبانه نیروهای ویژه ارتش و پلیس در این کشور علیه تروریست ها جلوگیری کنند."

آرمان ملی نوشته که "افغانستان در لحظات بسیار حساس قرار دارد و هر گونه زد و بندی برای متوقف ساختن عملیات های شبانه، آب به آسیاب دشمنان می‌ریزد و باعث تقویت دشمن و ضعف نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان می‌گردد."

ادامه اختلافات سران حکومت

روزنامه ماندگار می‌نویسد که حکومت وحدت ملی دو سال پیش در نتیجه موافقتنامه سیاسی به میان آمد.

اما ماندگار نوشته که "کنون آقای عبدالله رئیس‌اجرایی و ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری، احمد ضیا مسعود نماینده خاص رئیس‌جمهوری و بسیاری از چهره‌ها و تشکیل‌دهند‌گان اصلی دولت موجود از قبضه قدرت و عدم تفویض صلاحیت‌های‌شان توسط آقای غنی و عدم اراده ارگ به اجرای توافقنامه سیاسی شکایت دارند."

ماندگار افزوده که ریاست جمهوری باید برای جلوگیری از به میان آمدن بحران، موافقتنامه سیاسی را مو به مو عملی کند.

فساد در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که پیچیدگی فساد در افغانستان و درهم تنیدگی آن با جرایم سازمان یافته و بزرگ دیگر، امکان مبارزه مؤثر و کارساز با فساد اداری را در این کشور دشوار ساخته است.

افغانستان نوشته که در پانزده سال گذشته میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی به افغانستان واریز شد؛ اما این کمک ها به دلیل حاکمیت فساد در ادارات دولتی و مؤسسات خارجی به هدر رفت.

افغانستان افزوده که تشکیل بیشتر از ده کمیسیون در زمینه فساد اداری بیانگر تقلاهای بی نتیجه حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد اداری است و این کمیسیون‌ها جز بالا بردن هزینه‌ها، کاری قابل توجهی در عرصه مبارزه با فساد انجام نداده است.

مطالب مرتبط