روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۲ عقرب

ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption روزنامه‌های کابل بیشتر به روابط افغانستان و آمریکا در زمان زمامداری آقای ترامپ پرداخت است

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل مطالب خود را به انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا؛ آینده افغانستان و آمریکا بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده‌اند.

روزنامه ماندگار نوشته که آقای ترامپ باید سیاست درست‌تر و متفاوت‌تری را در قبال افغانستان تعقیب کند. این‌که ترامپ در کارزارهای انتخاباتی‌اش بر پاکستان به عنوان کشوری ناسپاس و مولد تروریسم انگشت گذاشت، نشانه روشنی برای آغاز رویکردی درست در افغانستان است؛ اما باید دیده شود که آقای ترامپِ پس از پیروزی حاضر است اعمالش را مطابق وعده‌ها و اظهاراتش تنظیم کند یا نه.

به نظر سرمقاله نویس مسلماً آمریکا کشوری ساده و فردمحور نه، بلکه پیچیده و سیستم‌محوراست که هیچ رئیس‌جمهوری قادر به آوردن تغییرات یک‌صدوهشتاد درجه‌ای در سیاست‌های آن نخواهد بود؛ اما در عین حال رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گیرنده اصلی در مناسبات خارجی است و بنابراین ترامپ می‌تواند تغییرات نسبی فراوانی در نوع تعامل آمریکا با جهان در جهات مثبت و منفی وارد آورد.

روزنامه چراغ نیز در سرمقاله خود به سه گزینه اشاره کرده و نوشته در صورتی که ترامپ به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه به اصول و سیاست‌های مدنظر حزبی‌اش وفادار بماند، قدر مسلم اینکه برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان متوقف خواهد شد و حتی بر تعداد این افراد افزوده شد و نحوه برخورد با افغانستان تحت الشعاع سیاست کلی این حزب قرار خواهد گرفت. زیرا سیاست‌های جمهوریخواهان، خط بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا را در افغانستان تعقیب خواهد کرد.

به نظر نویسنده گزینه دوم اینکه ترامپ از هدررفتن میلیاردها دلار در افغانستان ابراز تاسف کرده، چون به اعتقاد وی دولت اوباما می‌توانست این بودجه را صرف "بازسازی آمریکا" کند. از این رو متمایل به کاهش نیروهایی آمریکایی در افغانستان است.

سرمقاله نویس این روزنامه گزینه سوم را تعدیل مواضع هم ترامپ و هم حزب جمهوری‌خواه در قبال یکدیگر خواهد بود. به عبارت دیگر پیروزی ترامپ از یک سو و موفقیت جمهوری‌خواهان در انتخابات سنا زمینه ساز تعدیل برخی مواضع و نزدیکی آنها به دلیل نیاز راهبردی‌شان به یکدیگر خواهد شد. در این صورت افغانستان به لحاظ کیفیت و تعداد حضور نظامیان آمریکایی شاهد نوعی نوسان پاندولی خواهد بود.

حق نشر عکس ماندگار
Image caption روزنامه ماندگار

روزنامه ویسا نوشته که آقای ترامپ در اولین سخنرانی بعد از پیروزی خود نیز گفته بود که "اول آمریکا" و اگر این سیاست ادامه پیدا کند اینکه دیگر کشورها باید بمیرند تا آمریکا زنده شود و خدا خیر کشورهای اسلامی را پیشه کند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که هرچند افغانستان در کارزار انتخاباتی و مناظره‌های که در میان او و هیلاری و جود داشت بحث‌های قابل توجهی نسبت به افغانستان وجود نداشت، با این حال در سخنان دیگر ترامپ آمده‌است که چرا آمریکا میلیاردها دلار را برای توسعه خود هزینه نکند. او از میلیاردها دلاری که آمریکا در افغانستان هزینه کرده نا خوشنود است و می‌خواهد بداند که نتایج آن کجا است.

نویسنده این روزنامه افزوده که در حکومت افغانستان و چه در میان بخشهای آگاه افغانستان، تب، تب هیلاری بود. حتی رئیس جهوری و رئیس اجراییه نیز چشم به راه پیروزی هیلاری بودند.

نویسنده افزوده که همانگونه که گفته شد ترامپ نامزد ریاست جمهوری تا ترامپ رئیس جمهور بسیار تفاوت خواهد داشت. شاید به بسیاری از گفته‌هایش پایبندی عملی نشان ندهد؛ ولی اگر گزارش نیویورک تایمز درست باشد بدون تردید اشرف غنی دیگر آن جایگاه پیشین را بر سفرۀ سیاست آمریکا نخواهد داشت!

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که آقای ترامپ اعلام کرده بود که سیاست سختگیرانه‌ای را در خصوص مبارزه با تروریسم و داعش در پیش خواهد گرفت.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه این به معنی یگانگی در سیاست آمریکا به رهبری جدید و دولت افغانستان است. دولت افغانستان نیز انتظار دارد که در سیاست تشدید و سختگیرانه در برابر تروریسم به عنوان دشمن مدنیت و ترقی و نیز دشمن نظم جهانی ادامه یابد.

روزنامه ۸صبح نوشته که کابل از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا استقبال کرد. این اقدام به‌جا و به‌موقع بود. باید سران حکومت افغانستان یک گام به پیش بگذارند و تلاش کنند که حداقل یک گفتگوی تلفنی بین رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و رئیس‌جمهور افغانستان انجام شود. در شرایط کنونی، افکار عمومی در افغانستان نیاز دارد تا از زبان شخص آقای دونالد ترامپ در مورد تعهد حکومت آینده‌ا‌ی آمریکا به افغانستان، چیزهایی بشنود. دستگاه دیپلماسی افغانستان باید فعال شود و هرچه زودتر زمینه‌ا‌ی یک گفتگوی تلفنی را فراهم کند.

به نظر سر مقاله نویس این روزنامه، افغانستان به حمایت استراتژیک آمریکا نیاز دارد. بدون حمایت استراتژیک آمریکا، جنگ با نیروهای طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی برای نیروهای امنیتی افغانستان دشوار است. هم‌چنان به دلیل نبود یک اقتصاد ملی درآمدزا، افغانستان نمی‌تواند مصارف دستگاه دولت را تامین کند. کمک‌های آمریکا و متحدانش دولت افغانستان را سر پا نگه می‌دارد. به همین دلیل است که می‌گوییم افکار عمومی در افغانستان، نیاز دارد تا از زبان رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در باره‌ا‌ی تعهد درازمدت دولت آمریکا به افغانستان بشنود.

روزنامه افغانستان نوشته که سیاست‌های خارجی سخت گیرانه آقای ترامپ این گمانه را به وجود آورده که ممکن است رئیس جمهور جدید آمریکا برخلاف سیاست‌های قبلی این کشور درباره مسایل افغانستان تجدید نظر کرده و در مبارزه با هراس افگنی و کمک‌های طولانی مدت آن کشور به افغانستان رویکرد متفاوتی اتخاذ کند.

سرمقاله نویس افغانستان نوشته که افغانستان به شدت به حمایت‌ها و کمک‌های آمریکا وابسته است و چنانچه این کمک‌ها قطع و یا کاهش پیدا کند، افغانستان هم به لحاظ امنیتی و هم به لحاظ اقتصادی با چالش‌های دشوار روبرو می‌شود.