روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۳ عقرب

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

حکومت افغانستان، استیضاح و رد صلاحیت سه وزیر کابینه از سوی مجلس نمایندگان این کشور را غیرموجه خوانده ‌است.

مجلس نمایندگان دیروز صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی و محمود بلیغ، وزیر فواید عامه را استیضاح و به آنها رای عدم اعتماد داد.

روزنامه‌های ۲۳ عقرب (آبان) کابل سرمقاله‌های امروزشان را به استیضاح و سلب صلاحیت سه وزیر کابینه افغانستان به دلیل مصرف نکردن بودجه انکشافی‌شان اختصاص داده اند.

سلب صلاحیت سه وزیر کابینه

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رئیس‌جمهور غنی رد صلاحیت صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه را نپذیرفت. ریاست‌جمهوری اعلام کرد که پارلمان دلایل موجه برای استیضاح وزیر خارجه نداشت.

۸‌صبح نوشته که صلاح‌الدین ربانی مدعی است که رهبر حزب جمعیت است. او را میراث‌دار برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهور پیشین کشور می‌دانند. رد صلاحیت صلاح‌الدین ربانی از سوی مجلس نمایندگان را طرفداران او، تصمیم طبیعی قانون گذاران تفسیر نکردند. آنان حتما رد صلاحیت وزیر خارجه را طرح رئیس‌جمهور غنی می‌دانستند.

۸‌صبح افزوده که ارگ توان لابی‌گری را در پارلمان دارد. ریاست‌جمهوری چند ماه پیش توانست که برای نامزدوزیر وزارت دفاع از پارلمان رای بگیرد. وقتی ارگ می‌تواند برای یک نامزد رای تایید صلاحیت بگیرد، حتما می‌تواند که یک وزیر بر حال را از تیغ استیضاح مجلس نجات بدهد.

۸‌صبح می‌نویسد در وضعیتی که کشور دچار بحران امنیتی است و بی‌اعتمادی سیاسی بیداد می‌کند، لازم نیست که یک شکاف سیاسی دیگر ایجاد شود. در این تردیدی نیست که قانون‌گذاران صلاحیت دارند که وزیران ناتوان در مصرف بودجه را رد صلاحیت کنند، اما مقدم بر هر تصمیمی‌ باید تمام اسناد بررسی شود.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که دیروز سه وزیر کابینه، سلب اعتماد شدند. قرار است وزرای دیگر نیز در روزهای بعدی به پارلمان خواسته شوند. مشخص نیست که چند نفر از آن‌ها رای عدم اعتماد می‌گیرند.

اطلاعات روز نوشته که لرزش در کابینه زمانی شروع شد که گزارش اداره عالی تفتیش در مورد مصرف بودجه سال گذشته منتشر شد. گزارشی که نشان می‌دهد، بیش از نیمی از بودجه عادی و انکشافی وزارت‌خانه‌ها مصرف نشده است.

اطلاعات روز افزوده که ناتوانی در مصرف بودجه، مساله تازه نیست اما برخورد کنونی مجلس نمایندگان با وزرا از این جهت تازه است. تا کنون دلایل متفاوتی، از جمله وابستگی‌های سیاسی و مسایل تباری، مجلس نمایندگان را نگذاشته بود تا بر نقش نظارتی‌اش تمرکز بیشتری داشته باشد و در برابر کم‌کاری‌های حکومت واکنشی جدی نشان بدهد.

اما اطلاعات روز نوشته که آنچه مایه نگرانی است، این است که مجلس نمایندگان با اتکا به اختیارات قانونی‌اش، دست به اقدام سیاسی بزند و در نتیجه حکومت را با یک چالش جدی "بحران مشروعیت" روبه‌رو سازد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز "لازم نیست پارلمان به عامل دیگری برای تنش‌زایی بدل شود و به جای تسریع روند حکومت‌داری بهتر، کلیت حکومت را با بحران جدی سیاسی مواجه سازد."

سلب اعتماد سیاسی یا اصلاحی

روزنامه ماندگار می‌نویسد که ناتوانی در مصرف بودجه، یکی از مشکلات دیرینه در وزارت‌خانه‌ها و سیستم دولت‌‌داری افغانستان می‌باشد. در ۱۵ سال اخیر، کمتر وزیری توانسته است بودجه انکشافی‌اش را موفقانه به مصرف برساند.

ماندگار نوشته انتظار می‌رود که مجلس با مساله بودجه و استفاده از صلاحیت‌های خویش، برخورد علمی و قانونی داشته باشد و هرگز مورد استفاده اشخاص و جریان‌های سیاسی رقیب قرار نگیرد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که مجلس نمایندگان باید به دور از زد و بندهای قومی، سمتی و زبانی و دست درازی‌های ریاست جمهوری و دیگر مقامات، با وزیران برخورد کند.

استقبال از سلب صلاحیت وزیران

روزنامه چراغ نوشته که روز گذشته مجلس نمایندگان با سلب صلاحیت سه وزیر کابینه، اعتماد از دست رفته مردم را نسبت به خود تا اندازه ای احیا کردند.

چراغ نوشته که اگر رئیس جمهوری بر ابقای وزرای "بیکاره و غیر موثر" کابینه خود تاکید کند برای مردم امیدی برای بهبود امور نخواهد ماند.

چراغ افزوده که تفکیک عاقلانه و داوری غیرجانبدارانه نمایندگان می‌تواند وزرای پرتلاش را تشویق کند و حکومت باید در این عرصه همکار مجلس باشد.

روزنامه انیس نیز تاکید می‌کند که نمایندگان باید در رای دهی به نامزد وزیران آینده تعهد و لیاقت را در نظر بگیرند تا بیشتر از این فرصت از دست نرود.

مطالب مرتبط