روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۵ عقرب

شفافیت
Image caption دیدبان شفافیت افغانستان خواهان لغو تمامی نهادهای مبارزه با فساد شده است

دیدبان شفافیت افغانستان از حکومت این کشور خواسته تمامی ۱۷ نهادی را که برای مبارزه با فساد اداری کار می‌کنند، منحل کرده و یک نهاد نیرومند بسازد.

ناکامی نهادهای مبارزه با فساد اداری در افغانستان و ادامه روند استیضاح اعضای کابینه مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۵ عقرب (آبان) کابل است.

مبارزه با فساد اداری در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که افغانستان در میان سه بدترین کشور از نظر شاخص‌های شفافیت قرار دارد. نهاد شفافیت بین‌المللی جایگاه افغانستان را در فهرست شفافیت کشورها، در رتبه ۱۶۶ام قرار داده است.

اطلاعات روز نوشته که هفده نهاد در راستای مبارزه با فساد در افغانستان وجود دارد، این نهادها نشان می‌دهند که اثرگذار و فعال‌اند؛ اما آنچه که گزارش‌های تکان‌دهنده سیگار و ارزیابی‌های نهادهای بین‌المللی از گستردگی فساد در افغانستان می‌گویند، نشان می‌دهد که هیچ تغییری در این زمینه به‌میان نیامده است.

اطلاعات روز با تایید پیشنهاد دیدبان شفافیت افغانستان برای منحل شدن این نهادها، می‌نویسد که راه دیگری برای مبارزه با فساد وجود ندارد جز این‌که اراده جدی برای مبارزه با آن شکل بگیرد و به دنبال آن، نهادی مستقل، متعهد و نیرومند ساخته شود تا بتواند به شفافیت بیشتر حکومت‌داری و مبارزه با فساد کمک کند.

Image caption مجلس نمایندگان افغانستان تاکنون شش وزیر کابینه حکومت وحدت ملی را سلب صلاحیت کرده است

ادامه رویارویی حکومت و پارلمان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که مشکل تقابل پارلمان با قوه مجریه، حکومت را زمین‌گیر کرده و ارگ از سر ناگزیری موضوع استیضاح وزیران را به دادگاه عالی ارجاع کرد.

۸‌صبح نوشته که عده‌ای در درون حکومت وحدت ملی، برخی از سیاستمداران بیرون از حکومت و شماری از حلقات بیرونی را متهم می‌کنند که قصد دارند از طریق پارلمان، بحران ایجاد کنند.

۸‌صبح افزوده که اگر اصلاح نظام انتخاباتی به موقع انجام می‌شد و انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی به موقع برگزار می‌گردید، امروز پارلمان نامشروع نمی‌بود و در موجودیت یک پارلمان مشروع، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها، زمینه برای برگزاری لویه‌جرگه و تعریف جایگاه مجری امور نیز فراهم می‌شد. اما اکنون به دلیل کوتاهی سران حکومت وحدت ملی و از دست رفتن مشروعیت نهادها، با استیضاح چند وزیر هم بنیاد حکومت به لرزه می‌افتد.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که با رد صلاحیت شش وزیر از ۹ وزیر استیضاح شده و موضع گیری ریاست جمهوری، تقابل حکومت و پارلمان رسما آغاز شده و در روزهای اخیر با ادامه روند استیضاح به اوج می‌رسد.

افغانستان نوشته که این مناقشه و جدال که بر سر مصرف نشدن بودجه انکشافی (توسعه‌ای) وزارت خانه‌ها شروع شد، به بیراهه رفته و نه تنها بحث بودجه فراموش شده، بلکه با وارد شدن قوای سه گانه در یک جدال بدفرجام، ضربات سنگینی بر اقتصاد کشور وارد خواهد شد.

افغانستان افزوده که راه حل این بحران برگشت به عقلانیت سیاسی، اصل گفتگو و تبادل نظر و دوری از هر نوع تشنج است.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "این دولت یک سال پیش، پس از نزاع‌های فراوان کابینه "کج‌دار" به جامعه هدیه کرد و حالا که باید وقت راست کردن قامت خمیده حکومت و ملت باشد، دوباره تصمیم گرفته که نزاع‌ها و سردرگمی‌ها را از نو شروع کند و دعوایی نو سر تعیین وزرای نو برای کابینه به‌راه بینـدازد."

ماندگار خطاب به سران حکومت نوشته "چاره‌ای به بحران سیاسی موجود بیابند قبل از این‌که بحران‌های بعدی بیایند و تر و خشک را با هم از میان بردارند!"

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که تقابل قوای دولت به مصلحت نیست.

اصلاح نوشته که نمایندگان مجلس باید با درک ایجابات زمان و معذوریت‌های حکومت، این روند را همانگونه که رئیس جمهوری خواسته، به تعویق بیندازد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که ادامه روند استیضاح وزرای کابینه، می‌تواند برای این کشور که درگیر جنگ و تنش‌های گوناگون است، مشکل آفرین تمام شود.

آرمان ملی نوشته که سران حکومت و نمایندگان مجلس باید با هوشیاری، اختلافات به میان آمده را حل کنند زیرا دشمنان این کشور در کمین نشسته اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط