روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۹ عقرب

انتخابات حق نشر عکس اطلاعات روز
Image caption نشست رئیس جمهوری افغانستان با بزرگان سیاسی

روابط افغانستان و پاکستان، ارتباط روسیه با گروه طالبان و همچنین انتخاب اعضای کمیسیونهای انتخاباتی افغانستان از مهمترین عناوین روزنامه‌های امروز کابل، شنبه ۲۹ عقرب/ آبان است.

روزنامه راه مدنیت با اشاره به تنش‌هایی که در روابط دیپلماتیک کابل و اسلام آباد وجود دارد، نوشته که آنچه مسلم است اینکه در شرایط جدید، هم پاکستان و هم افغانستان به خوبی ضرورت تقویب همکاری‌های امنیتی را به ویژه همکاری برای تامین امنیت و کنترل مناطق مشترک مرزی خود، حس می‌کنند و تصمیم به تقویت این همکارهای امنیتی گرفته‌اند.

نویسنده افزوده که چنین وضعیتی آنچه لازم و ضروری است رسیدن به درک مشترک و متقابل از سوی دو طرف برای ایجاد حلقه مشترک امنیتی در مرزهای دو کشور است و تا در پرتو آن منافع مشترک دو کشور رقم زده شود.

روزنامه ماندگار نوشته که قرار است حکومت وحدت ملی، هیاتی متشکل از برخی چهره‌ها و سیاست‌مداران متمایل به پاکستان را جهت ادامۀ گفت‌وگوهای صلح با طالبان و جلب همکاری‌های مقامات پاکستانی، به این کشور بفرسـتد. این افراد از میان کسانی انتخاب شده‌اند که به‌نحوی در خط پاکستان حرکت می‌کنند و یا هم این‌که استعداد قرار گرفتن در دایرۀ سیاست این کشور را دارند؛ ولی هنوز اسم افراد اعلام نشده است.

نویسنده افزوده که مسلماً صلح با طالبان و تحقق ثبات در کشور از مسیر پاکستان، همان خیال خام و خانه ‌براندازی ا‌ست که مدت‌هاست از ما قربانی گرفته و می‌گیرد. نه‌ تنها ما، بل همۀ جهانیان می‌دانند که پاکستان به افغانستان به عنوان حیاط خلوت خویش می‌نگرد و طالبان در این میان، اصلی‌ترین ابزار بازی این کشور به شمار می‌آورند.

به نظر نویسنده پاکستان یکی از طرف‌های عمدۀ جنگ در کشور به حساب می‌آید و از این نظر، گفت‌وگو با این کشور نیز غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد؛ اما یک گفت‌وگوی مثمر و منطقی نیز شامل ویژ‌گی‌هایی ا‌ست که هیچ‌کدام از سیاست‌گزاران کشور نتوانسته‌اند و یا نخواسته‌اند آن را در برنامۀ صلح شامل سازند.

روزنامه سرخط نوشته که اگر پاکستان از "دورویی" دست برندارد و سیاست و استراتژی خود را تغییر ندهد افغانستان نیز نباید به این اظهارات پاکستان باور کند.

حق نشر عکس .
Image caption روزنامه ماندگار

ارتباط روسیه و طالبان

روزنامه عدالت و توسعه نوشته که چند روز قبل ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در امور افغانستان در مصاحبه با یک رسانه ترک گفته بود که با طالبان در ارتباط هستیم و به منظور تامین امنیت کارمندان نمایندگی‌های دیپلماتیک و شهروندان روسی با این گروه مذاکره و آنها را به پذیرش آتش بس ملی و توقف جنگ تشویق می‌کنیم.

به نظر نویسنده ارتباط روسیه با طالبان به هر دلیلی که هست، به ضرر افغانستان و منطقه است. روسیه نباید به بهانه تامین امنیت شهروندانش با بزرگترین دشمن افغانستان طرح دوستی بریزد. هرچند که در به وجود آمدن چنین وضعیتی، مقصر اصلی حکومت افغانستان و متحدان بین‌المللی‌اش است.

روزنامه دولتی اصلاح نوشته که نزدیک شدن روسیه به گروه طالبان برقراری روابط روسیه با گروه طالبان و نزدیک شدن این گروه به مسکو، یکبار دیگر مقام‌های حکومت افغانستان را نگران ساخته است.

سرمقاله نویس افزوده که اخیرا گزارش‌هایی نشر شده که نمایندگان گروه طالبان با مقام‌های ارشد روسی در یکی از کشورهای آسیای میانه دیدار داشته‌اند.

نویسنده افزود که ظاهرا روسها نگران جابجایی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در ولایت‌های شمالی افغانستان است و از این هراس دارد که استقرار افراد این گروه در شمال افغانستان امنیت هم پیمانان آسیایی میانه و روسیه و مرزهای جنوبی این کشور را تهدید ‌کند.

انتخاب اعضا کمیسیونهای انتخاباتی

روزنامه افغانستاننوشته یکی از مهمترین چالش‌هایی که انتخابات گذشته ریاست جمهوری را به بدنامی و فساد کشاند، مداخله حکومت در کار و تصمیم گیری‌های کمیسیون‌های انتخاباتی بود. اگرچه این کمیسیون‌ها به لحاظ قانونی مستقل‌اند و هیچ کس حق مداخله در کارهای آنها را ندارد؛ اما در عمل متأسفانه این کمیسیون‌های به اصطلاح مستقل بیشترین وابستگی را به حکومت داشته‌اند.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که با توجه به همین مشکل در جلسه مشورتی با رهبران سیاسی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده است که حکومت در کار نهادهای انتخاباتی دخالت نمی‌کند. البته این یک حرف است که باید در عمل پیاده شود و رئیس جمهور باید قادر باشد که جلو مداخله تمام مقام‌های حکومتی را به امور انتخاباتی بگیرد. حال سؤال این است که آیا رئیس جمهور از عهده چنین کاری برآمده خواهد توانست؟

نویسنده افزوده که تجربه نشان داده که جلوگیری از این امر در افغانستان کاری ساده‌ای نیست. مقامات حکومتی از تصمیمات رئیس جمهور اطاعت نمی‌کنند، مسایل قومی و وابستگی‌های قومی و گروهی و ده‌ها پدیده دیگر، برای آنها بسیار مهمتر از قانون و دستورهای رئیس جمهور هستند.

روزنامه اطلاعاتروز نوشته که در نتیجه، به صورت قطع نمی‌توان انتظار داشت که انتخابات بعدی در فضای کاملا شفافی برگزار شود. گروه‌های ذی‌نفع کاملا به دخالت در این روند، ادامه خواهند داد. مشکلات اصلی همچنان پابرجاست.

نویسنده افزوده که نه مشکل جمعیت حل شده و نه می‌توان به تعهد و توانایی افرادی اعتماد کرد که قرار است به‌عنوان مدیران روند انتخابات، برگزیده شوند. در یک نگاه واقع‌بینانه‌تر، چنین انتظاری چندان درست به نظر نمی‌رسد؛ از این جهت لازم است در درجه اول، سقف این انتظار اندکی کاهش یابد و از جهتی دیگر آنچه که از سران حکومت به‌ویژه رئیس‌ جمهور غنی انتظار می‌رود این است که برای بازگشت اعتبار انتخابات، تمهیدات بیشتری بسنجد و تعهد بیشتری نسبت به قانون اساسی و قانون انتخابات نشان بدهد.