روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه اول قوس

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

مقام‌های وزارت آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرده‌اند که طرحی را برای ریشه‌کنی بیسوادی و اجباری کردن سوادآموزی تهیه کرده‌اند.

اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف (آموزش و پرورش) افغانستان دیروز در همایشی گفت که ۶۰ درصد جمعیت این کشور بیسوادند که ۸۰ درصد آن‌ها را زنها تشکیل می‌دهند.

مشکل بیسوادی در افغانستان و هشدار مجلس نمایندگان این کشور به رد طرح بودجه حکومت مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های اول قوس (آذر) کابل است.

بیسوادی در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که افغانستان در رده جهانی سواد، در قعر جدول قرار دارد. اگر از انتهای این جدول بخوانیم، افغانستان در لیست بیسوادترین کشورها، در رده سوم قرار دارد.

اطلاعات روز نوشته که در سالها گذشته میلیونها دلار در افغانستان در عرصه آموزش و پرورش مصرف شده اما نتیجه آن بسیار چشمگیر نبوده است.

اطلاعات روز افزوده که بیسوادی عمومی ناشی از دو مساله است: یکی، رشد ضعیف معارف و مشکلاتی که پیش روی نوجوانان و کودکان برای تعلیم و تربیت قرار داده شده؛ نظیر جنگ و تهدید طالبان. دو، ناکامی برنامه سوادآموزی که معطوف به ارتقای سطح سواد عمومی در افغانستان به اجرا گذاشته شد.

اطلاعات روز می‌نویسد که در هر دو مورد، عوامل زیادی دخیل‌اند. اگر مساله ناامنی را در نظر گرفته شود که حل آن به وزارت معارف ربطی ندارد، حرف اصلی بر سر فساد و کم‌کاری و ناتوانی وزارت معارف است.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که در نظام جدید سیاسی، سواد و آموزش‌های ابتدایی یکی از حقوق انکار ناپذیر شهروندان کشور به شمار می آید. به همین دلیل یکی از عرصه‌هایی که بیشترین توجه و تمرکز روی آن صورت گرفت، بخش معارف افغانستان بود.

افغانستان نوشته که با وجود این توجه هنوز بیسوادی مشکل بزرگی در افغانستان است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، در این مشکل عواملی چون جنگ، فقر فرهنگی، فقر اقتصادی و عدم توجه به آموزش بزرگسالان دخیل هستند.

افغانستان افزوده که طرح بسیج ملی برای سواد آموزی در صورتی که با واقعیت‌های اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی این کشور سازگار باشد، می‌تواند روزنه ای را به سمت کاهش بیسوادی در این کشور باز کند.

رویارویی تازه حکومت و پارلمان

روزنامه 8‌صبح نوشته که مجلس نمایندگان بار دیگر تهدید کرده است که اگر رئیس‌جمهوری وزیران سلب صلاحیت شده را از کابینه اخراج نکند، بودجه سال آینده را تصویب نمی‌کند.

۸‌صبح می‌نویسد که این تهدید به تصویب نکردن بودجه، نشان می‌دهد که تقابل جدی میان حکومت و قانون‌گذاران به میان آمده است. اما این تقابل به سود مردم و مجموع دولت افغانستان نیست.

۸‌صبح افزوده پارلمان تصور می‌کند که دوام کار وزیران رد صلاحیت شده بی‌حرمتی به مجلس است، اما قانون‌گذاران فراموش کرده‌اند که برخورد دوگانه آنان با وزیران نیز هیچ‌توجیهی نداشت. مجلس تصمیم‌گرفته بود که به تمام وزیرانی که بودجه سال ۱۳۹۴ را تا هفتاد درصد مصرف نکرده‌اند، رای عدم اعتماد بدهد، اما چنین نشد و برخی از وزیران ابقا شدند.

این روزنامه نوشته وقت آن است که سران حکومت با نمایندگان پارلمان وارد گفتگوی جدی شوند. تقابل بیشتر سبب راه‌حل نیست. گفتگو می‌تواند این مشکل را حل کند.

اما روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که اکنون رئیس جمهوری که در راس قوه های سه گانه کشور قرار دارد به آن تمکین کند و به نظر اکثریت نمایندگان مردم احترام بگذارد.

آرمان ملی نوشته که مجلس نمایندگان کشور نیز از این مساله مانند نقطه ضعف حکومت کار نگیرد و باور داشته باشد که تعلل در راه انجام بررسی بودجه مالی سال آینده می‌تواند برای مردم و شهروندان این کشور و اموری که باید سریعتر انجام یابد، موانع جدی ایجاد کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط