روزنامه های کابل؛ سه شنبه دوم قوس

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله دیروز به مسجد باقرالعلوم در غرب کابل را که دست کم ۲۷ کشته و ۶۴ زخمی به جا گذاشته، به عهده گرفته است.

به گفته منابع دولتی، این حمله در هنگام برگزاری مراسم اربعین در مسجد باقرالعلوم واقع در خیابان فیض‌محمد کاتب رخ داد و ناشی از بمبگذاری انتحاری بوده است.

حمله به مسجد شیعیان در شهر کابل و تلاش مخالفان دولت برای آغاز جنگ مذهبی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم قوس (آذر) کابل است.

انفجار انتحاری در کابل

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که حمله دیروز، در پایتخت افغانستان اتفاق افتاد؛ جایی که نهادهای امنیتی بر آن بیشترین کنترل را دارند. عبور یک مهاجم انتحاری از این قلمرو، مسئولان حکومت را دست‌کم به‌دلیل سهل‌انگاری، فساد حاکم، مسئولیت‌ناپذیری و عدم صداقت نسبت به تعهدات‌شان به قانون اساسی، در جایگاه یکی از متهمان این فاجعه می‌نشاند.

اطلاعات روز نوشته که حکومتی که ناتوان از انجام ابتدایی‌ترین مسئولیتش؛ تامین امنیت شهروندان باشد، باید به توانایی‌اش برای عمل به باقی مسئولیت‌هایش تردید کرد.

اطلاعات روز افزوده که برای فرو نریختن دیوار اعتماد میان حکومت و مردم، مسئولان حکومت باید با صداقت و مسئولیت‌پذیری به‌دلیل ناتوانی در جلوگیری از وقوع این جنایت، از شهروندان عذرخواهی کند و مسئولان امنیتی که با اهمال و سهل‌انگاری در وقوع این حمله مقصراند، به محکمه کشانده شوند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که حادثه دیروز می‌توانست به همت مسئولان و نهادهای امنیتی اتفاق نیفتند اما بار دیگر ثابت شد که آنها نمی‌توانند از عهده مسئولیت‌های‌شان برآیند.

آرمان ملی نوشته کسانی که در تامین امنیت این مراسم سهل انگاری کرده اند باید برکنار شوند تا مسئولان دیگر همچو خطایی را تکرار نکنند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که این کشور با مخالفانی روبرو است که بنیان و اساس جامعه افغانستان را هدف قرار داده و بدین جهت تدابیر امنیتی سست، ناکافی و ضعیف در مقابل آن ناکافی بوده و از وقوع حوادث و فجایع بعدی جلوگیری نخواهد کرد.

افغانستان نوشته که هشیاری نهادها و نیروهای امنیتی باید در بالاترین حد خود باشد.

افغانستان افزوده که در مبارزه با مخالفان مسلح برای مانع شدن آنها در جهت رسیدن به اهدافی چون ایجاد تفرقه میان شهروندان افغانستان، باید جامعه مدنی، نهادهای فرهنگی و مردم افغانستان در کنار نیروهای امنیتی باشند.

حق نشر عکس FB
Image caption مسجد باقرالعلوم مربوط به شیعیان کابل است و در شماری از همایش‌هایی که در آن برگزار می‌شد، مقام‌های ارشد دولتی سخنرانی می‌کردند

تلاش برای آغاز جنگ مذهبی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که "دستگاه استخبارات نظامی پاکستان با حمایت از تروریست‌های فرقه‌ای می‌خواهد، پیروان مذاهب فقهی و کلامی مختلف را که در افغانستان به صورت مسالمت‌آمیز در کنار هم زند‌گی می‌کنند، به کشتن همدیگر وادار کنند. حامیان سازمان‌های ترور هم در کشور‌‌‌های حاشیه خلیج فارس، همبستگی مردم افغانستان را دیده نمی‌توانند، آنان هم می‌خواهند مانند سوریه وعراق، در شهرهای افغانستان هم خون ‌جاری کنند."

۸‌صبح نوشته که هدف آشکار حمله‌ تروریستی به مسجد باقرالعلوم در غرب کابل، راه‌اندازی جنگ مذهبی در افغانستان است.

۸‌صبح افزوده که نمایش همبستگی و اتحاد، بهترین پاسخی است که مردم افغانستان می‌توانند به تروریسم فرقه‌ای بدهند.

۸‌صبح همچنان می‌نویسد که نیروهای امنیتی افغانستان باید برای امنیت مردم بیشتر کار کنند. باید همکاری مردم با نیروهای امنیتی بیشتر شود و نیروهای امنیتی پیش از برگزاری هر نوع مراسم مذهبی و عبادی، تمام تهدیدات امنیتی را به اطلاع مسئولان مساجد و برگزارکنند‌گان مراسم برسانند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که حمله دیروز به هدف شکل گیری جنگ‌های فرقه‌ای در افغانستان صورت گرفته است.

ماندگار نوشته که اما از آنجایی که مردم افغانستان سنی و شیعه در برابر نزاع‌های مذهبی حساس اند، دشمن موفق نشده است که با راه‌اندازی برخی حمله‌ها و برنامه‌ها به اهدافی که دارد نایل گردد.

ماندگار افزوده که مردم باید بیشتر از این هم هشیار باشند. داعش و طالبان به هدف‌های تفرقه‌افگنی قومی و مذهبی برای برهم زدن وضعیت امنیتی افغانستان تلاش می‌کنند اما هیچگاه به جایی نمی‌رسند؛ زیرا آنان در برابر شعور و فهم مردم قرار دارند.

روزنامه سرنوشت نیز می‌نویسد که حمله مخالفان مسلح در این کشور نباید حمله به یک قوم و مذهب در نظر گرفته شود و باید همه افغانها متحدانه به آن عکس العمل نشان دهند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط