روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۷ قوس

انتخابات حق نشر عکس FB
Image caption همه اعضای کمیسیون سابق انتخابات به عنوان مشاور رئیس جمهور انتخاب شده‌اند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، تمام اعضای کمیسیون انتخابات و رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی سابق این کشور را به عنوان مشاوران خود برگزید.

برگزیدن اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به عنوان مشاور ریاست جمهوری و سفر وزیر خارجه بریتانیا به کابل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هفتم قوس (آذر) کابل است.

مشاوران جدید ریاست جمهوری

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد کسانی که مسئولیت مدیریت انتخابات پرکشمکش و پرهزینه ریاست‌جمهوری را سه سال پیش بر دوش داشتند، در صف طولانی مشاوران ریاست‌جمهوری ایستادند تا کماکان از معاش، امکانات مالی و نهادی حکومت و جمعی از محافظان امنیتی، برخوردار باشند.

اطلاعات روز نوشته که اعطای امتیاز مشاوریت ریاست‌جمهوری به‌عنوان حق‌السکوت یا پاداش به دوره زمامداری حامد کرزی بر می‌گردد. او بیش از صد مشاور داشت.

اطلاعات روز افزوده که چند روز پیش کمیشنران پیشین این کمیسیون‌ها با غنی دیدار داشتند که در سطح علنی‌تر گفته شد، آن‌ها از امنیت جانی‌شان ابراز نگرانی کرده‌اند، اما آنچه بازتاب نیافت، تهدید مستقیم و غیرمستقیم آن‌ها بود که در صورت کنار رفتن، احتمالا راز انتخابات پر جنجال ریاست جمهوری را افشا خواهند کرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "غنی دوست ندارد، دردسری بر دردسرهایش افزوده شود. او ترجیح داد با اتکا به اختیاراتی که به‌عنوان رئیس جمهوری دارد، حق‌السکوت آن‌ها را به خزانه دولت ارجاع بدهد."

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که کمیسیون انتخابات و سمع شکایات انتخاباتی قبلی، یک انتخابات جنجال برانگیز را برگزار کرده بود. انتصاب آنها به عنوان مشاور رئیس جمهوری، پیام واضحی به اعضای کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی جدید است که آنان را معاف از هر گونه مجازات و مکافات می‌داند.

افغانستان نوشته که مشاوریت در حقیقت به نوعی امتیاز، حق السکوت و باج دهی تبدیل شده که می‌تواند افراد را بدون در نظرداشت، سابقه، تحصیل، تجربه، تخصص، تعهد، بودجه ملی، وضعیت سیاسی و اجتماعی در یک اداره منصوب کند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که فرمان آقای غنی مبنی بر گزینش کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به حیث مشاوران ریاست‌جمهوری آن‌هم با حفظ امتیازهای اداری و امنیتی، نشان داد که رئیس‌جمهوری توان کنار زدن این افراد را از ساختارهای دولتی ندارد.

ماندگار نوشته که "از این کار رئیس‌جمهوری به‌ساد‌گی می‌توان برداشت کرد که کمیشنران گذشته به سلاح افشاگری در مورد انتخابات ۱۳۹۳ مجهزند و در صورت بی‌توجهی به آن‌ها، می‌توانند آقای غنی را رسوا کنند."

ماندگار افزوده که باید آقای غنی پاسخ بدهد که چه نیازی به حفظ چهره‌های متهم به تقلب وجود دارد، و احیانا اگر آن‌ها از نظر وی، ایشان متقلب نیستند، توضیح دهد که چرا به جای آنان اشخاص تازه توظیف شده‌اند؟

ماندگار می‌نویسد "انتظار این است که در قدم نخست، ریاست اجرایی به عنوان دومین کانون قدرت در کشور و در قدم بعدی، نهادهای مدنی شامل رسانه‌ها و نهادهای بین‌المللی و همچنان همه معترضان تقلب در انتخابات، در برابر این باج‌دهی و مسخ دموکراسی ایستاد‌گی کنند و نگذارند اصلاحات انتخاباتی به قصه‌ای مفت بدل شود."

وزیر بریتانیا در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که بریتانیا ابتکار جدید دیپلوماتیک را روی دست گرفته است. وزیر خارجه بریتانیا دیروز از اسلام‌آباد و کابل دیدن کرد و چنین می‌نماید که لندن می‌خواهد بین افغانستان و پاکستان میانجی‌گری کند.

۸‌صبح نوشته که در شروع روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، تلاش‌های زیادی شد تا اعتماد پاکستانی‌ها جلب شود اما این گام‌های بلند و بی‌سابقه کابل موجب اعتمادسازی نشد. پاکستانی‌ها در نشست‌های متعدد وعده کرده بودند که طالبان را روی میز مذاکره می‌آورند، اما به آن عمل نکردند.

۸‌صبح افزوده که بریتانیا باید پاکستان را قانع بسازد که از سیاست امنیتی هندمحور در قبال افغانستان دست بردارد. تا زمانی که پاکستان از این سیاست دست برندارد، هر نوع تلاش دیپلوماتیک ناکام می‌ماند.

روزنامه آرمان ملی همچنان به اظهارات تازه رهبری طالبان مبنی بر انتقال هسته رهبری این گروه از پاکستان به افغانستان پرداخته است.

آرمان ملی نوشته که پاکستان در تلاش است از طریق همچو اخبار، فشارهای جامعه جهانی را بر خود کاهش دهد اما نظامیان پاکستان هنوز هم دست از حمایت از گروه طالبان برنداشته اند.

آرمان ملی افزوده کشورهایی که ادعای مبارزه بر ضد هراس افگنی را دارند، نباید به این اظهار نظر طالبان که گویا شوراهای رهبری آنها به خاک افغانستان انتقال یافته است، بسنده کنند و دست از فشار پاکستان مبنی بر حمایت آن کشور از تروریستان بر دارند.

موضوعات مرتبط