روزنامه های کابل؛ دوشنبه هشتم قوس

روزنامه

سفر رئیس جمهور افغانستان به ترکمنستان، وضعیت بد زندگی آوارگان افغان، شروع کار کمیسیون‌های جدید انتخاباتی و بودجه سال ۱۳۹۶ حکومت افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هشتم قوس (آذر) کابل است.

سفر رئیس جمهوری به ترکمنستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که محمد اشرف غنی برای شرکت در نشست جهانی حمل‌ونقل و مذاکره روی راه لاجورد به ترکمنستان سفر کرد.

۸‌صبح نوشته که سیاست افغانستان همواره این بوده که نقش خود را به عنوان چهارراه استراتژیک و نقطه وصل منطقه ایفا کند و پس از روی‌کارآمدن حکومت وحدت ملی، تلاش‌های کابل برای رسیدن به این هدف بیشتر شده است.

۸‌صبح افزوده که رویای اتصال منطقه توسط افغانستان زمانی تحقق پیدا می‌کند که قواعد بازی در منطقه تغییر کند زیرا در این منطقه هنوز دولت‌ها هم‌دیگر را دشمن می‌دانند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، مشخصا از روابط تیره پاکستان با هند و افغانستان یاد کرده و از جامعه جهانی خواسته بر این کشور فشار وارد کند تا با کشورهای دیگر منطقه همکاری کند.

۸‌صبح می‌نویسد که با وجود همه این مشکلات، افغانستان از تلاش برای اتصال منطقه دست نکشیده؛ افغانستان روی پروژه کاسا یک‌هزار، پروژه تاپی، پروژه راه لاجورد و دیگر پروژه‌هایی که رویای اتصال منطقه را تحقق می‌بخشد، کار می‌کند.

وضعیت بد آوارگان افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که بر مبنای آمار سازمان ملل متحد، شمار آوارگان داخلی در افغانستان تا مرز ۴۰۰هزار نفر می‌رسد که اکثریت آن‌ها از مناطق جنگی یا تحت فشار طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر فرار کرده‌اند.

اطلاعات روز نوشته که "۴۰۰هزار شهروند بی‌خانه، به معنای ۴۰۰هزار گرسنه و ۴۰۰هزار انسان در معرض مرگ و سرمازدگی است."

اطلاعات روز افزوده که در برابر این وضعیت، واکنش حکومت به‌شکل هولناکی ناامیدکننده است. نه برنامه‌ای برای حمایت فوری از آوارگان وجود دارد و نه در عمل کاری برای آن‌ها انجام شده است.

اطلاعات روز به مصرف نشدن بودجه دولت اشاره کرده و نوشته که دولت بارها سهل انگاری و ناتوانی خود را ثابت کرده و مسئولان حکومتی همیشه به دنبال ادامه چپاول گری خودشان هستند " انتظار این که حکومت فکری به حال آوارگان کند و تدابیری برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به آن‌ها بسنجد، واهی و ساده‌لوحانه است."

شروع کار کمیسیون‌های جدید انتخاباتی

روزنامه ماندگار می‌نویسد که کمیسیون انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی در شرایطی به کار آغاز می‌کنند که در نتیجه تقلب‌های چند دوره در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، اعتبار مردم به انتخابات و حتی دموکراسی به‌شدت خدشه‌دار شده است.

ماندگار نوشته که اکنـون مسئولان جدید کمیسیون‌های انتخاباتی، مسئولیت سنگین و آزمون بزرگی را برعهده گرفته‌اند. چشم امید مردم افغانستان و جامعه جهانی به آن‌ها دوخته شده تا اعتبار از دست رفته نهادهای انتخاباتی را اعاده کنند.

ماندگار افزوده که اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی باید در نخستین گام، تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را مشخص سازند و تدابیر لازم را برای برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه بسنجند.

ماندگار می‌نویسد که حکومت باید در کار کمیسیون‌ها مداخله نکند و به استقلالیت نهادهای انتخاباتی ارج بگذارد و جامعه جهانی به‌ویژه نهادهای ناظر داخلی و بین‌المللی در عرصه انتخابات نیز باید با مشوره‌های سالم به ثبات و اقتدار قانونی و مسلکی نهادهای انتخاباتی کمک کنند.

بودجه ملی حکومت افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که بودجه سال ۱۳۹۶ در حالی به پارلمان پیشنهاد شده که تنش‌ها میان مجلس نمایندگان به اوج خود رسیده است.

افغانستان نوشته که صرف نظر از این که تصویب بودجه تحت تأثیر مساله رد صلاحیت وزرا قرار بگیرد یا نه؛ تهیه بودجه از سوی حکومت و بخصوص وزارت مالیه همه ساله با اشکالات جدی همراه بوده است. بودجه ملی مثل سایر مسایل، بیشتر تحت تاثیر فساد، سلایق شخصی، ناگزیری‌های امنیتی و در نظر داشت مسایل سمتی و قومی بوده و کمتر توازن و انکشاف سراسری کشور در آن مد نظر قرار گرفته است.

افغانستان افزوده که در تعدادی از ولسوالی‌های امن در پانزده سال گذشته حتی یک پروژه کلان به مورد اجرا گذاشته نشده است؛ اما در همین مدت تعدادی از ولسوالی هاهمه ساله از پروژه های زیربنایی برخوردار گردیده است.

افغانستان می‌نویسد که مجلس نمایندگان چنانچه خودشان را به همه مردم افغانستان متعلق می‌دانند، باید در رابطه با بودجه ملی، اصل توازن و عدالت را محور تصمیمات خود قرار دهند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط