روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۰ قوس

طالبان
Image caption دولت افغانستان طالبان را مسئول اصلی عدم پیشرفت برنامه‌های توسعه ای مناطق مختلف افغانستان خوانده است

گروه طالبان اعلام کرده است که از طرح‌های ملی که به نفع مردم افغانستان و باعث توسعه شود، حمایت می‌کند و همچنین متعهد به محافظت از آنها است.

این گروه در خبرنامه‌ای که روز سه‌شنبه ۹ قوس/ آذرمنتشر کرده، مدعی است که به نیروهای وابسته خود دستور داده که امنیت تمام طرح‌های توسعه‌ای مورد علاقه افغانستان و گروه طالبان را تامین کنند.

اعلام حمایت از پروژه های توسعه‌ای از سوی طالبان و سفر رئیس جمهوری افغانستان به ولایت بلخ مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ قوس (آذر) کابل است.

طالبان و پروژه‌های توسعه‌ای

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که طالبان در سالهای گذشته صدها کارمند شرکت‌های ساختمانی، کارمندان معادن، کارمندان راه‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای دیگر را به قتل رسانده‌ و با ایجاد ناامنی مانع اجرای طرح‌های بزرگ ملی در این کشور شده است.

اطلاعات روز افزوده این اولین‌باری است که طالبان اعلام می‌کنند که از پروژه‌های توسعه‌ای در این کشور حمایت می‌کنند. اگر این ادعای طالبان درست باشد، این به معنای تغییری مهم و جدی در رویکرد این گروه نسبت به برنامه‌های ملی می‌باشد.

اطلاعات روز می‌نویسد لازمه این کار این است که طالبان دست از خشونت بردارند، تا پروژه‌های ملی در کشور آسیب نبینند.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، طالبان با اعلام این خبر بازی تبلیغاتی جدیدی را به راه می‌اندازند. آنها در صدد آن هستند تا اندکی وجهه خود را در افکار عمومی بازسازی کرده و با رویکرد جدید اهداف خود را در این کشور پیگیری کنند.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که این موضع طالبان ممکن است جنبه تبلیغاتی داشته باشد، اما به هر حال باید از آن استقبال کرد.

افغانستان نوشته که اگر حکومت بتواند با طالبان روی امنیت طرح ها و پروژه‌های ملی در مناطق ناامن به توافق برسد، یک گام خوب در راستای توسعه و آبادی افغانستان می‌باشد.

افغانستان افزوده که طالبان همچنان که در این رابطه اعلامیه داده، باید در عمل نیز ثابت کنند که با تطبیق پروژه‌های ملی مخالفتی ندارند و در این رابطه با دولت همکار اند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که اگر این اعلامیه طالبان درست باشد وطالبان مانع برنامه‌های توسعه‌ای در این کشور نشوند و متعهد به حفاظت ساختمان‌های عمومی باشند، این تصمیم یک تغییر بسیار قابل ملاحظه را در ذهنیت و بینش طالبان نشان می‌دهد.

آرمان ملی نوشته که از این تغییر بینش طالبان مبنی بر حمایت از منافع ملی مردم افغانستان همه استقبال می‌کنند، اما گذشت زمان ثابت خواهد کرد که طالبان به این اعلامیه شان وفادار هستند یا نه.

اما روزنامه ماندگار می‌نویسد که سخنان تازه طالبان ادعایی‌ست که نه‌تنها با منطق وجودی این گروه سازگاری ندارد، که ابدا برای مردم افغانستان قابل پذیرش و توجیه نیست.

ماندگار نوشته که به نظر می‌رسد "این اعلامیه محصول برنامه‌ها و علایق قومی ـ سیاسی‌ِ حلقاتی در درون نظام است که می‌کوشند برای طالبان چهره‌ای موجه و تازه بتراشند که اگر به آنان فرصت داده شود، می‌توانند داخل ساختار حکومت شوند."

ماندگار افزوده که هرگز نباید به این اعلامیه دل خوش کرد و روی آن حسابی تازه ریخت.

سفر رئیس جمهوری به بلخ

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سفر رئیس‌جمهور غنی به بلخ و تلاش‌های اخیر سیاست‌مدار‌ان و چهره‌های پرنفوذ برای نزدیکی و هم‌سویی بیشتر، خبر خوش است.

۸‌صبح نوشته که حکومت وحدت ملی در شرایط کنونی به انسجام درونی بیشتر از هر وقت دیگر نیاز دارد.

۸‌صبح افزوده که در وضعیتی که بقای نهاد دولت در افغانستان در خطر است، ایجاب نمی‌کند که سیاست‌مداران تشکیل‌دهنده حکومت وحدت ملی به جان هم بیفتند.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح تاکید دارد که "تعامل و کنارآمدن سیاست‌مداران و چهره‌های پرنفوذ تشکیل‌دهنده حکومت وحدت ملی، وقتی برای افکار عمومی قابل قبول است که اصلاحات، وجه‌المعامله نباشد."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط