روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۳ قوس

غنی حق نشر عکس روزنامه ۸صبج

بیشتر روزنامه‌های امروز (شنبه ۱۳ قوس/ آذر) به سخنرانی محمد اشرف غنی که خطاب به سپاه ۲۰۹ شاهین گفته بود: "تلویزیون‌ها را یک طرف بگذارید، بگذارید از آنها باد برآید، از شما بمب می‌برآید." پرداخته‌اند.

روزنامه 8صبح با این عنوان "بادی که بمب رئس جمهور را منفجر کرد" نوشته است که رئیس‌جمهور غنی در جریان بازدید و سخنرانی در مقر سپاه ۲۰۹ شاهین با اشاره به قهرمانی‌های نیروهای امنیتی به ویژه نیروهای ارتش ملی، با انتقاد از "تلویزیون‌ها"، آن‌ها را به "بادپراگنی" متهم کرده و از نیروهای ارتش به خاطر "بمب‌پراگنی" قدردانی کرد.

نویسنده مقاله افزوده که من چند بار به نوار تصویری این سخنرانی مراجعه کردم تا بتوانم منظور رئیس‌جمهور را درک کنم، اما با وجود چند بار شنیدن این جمله، هیچ چیزی دستگیرم نشد. وقتی یک حرف و یک کلام نتواند معنی و مفهوم روشن را تداعی کند، مخاطب به ناگزیر به حدس و گمان متوسل می‌شود.

نویسنده مدعی است که حرف رئیس‌جمهور فاقد هرگونه تعقید کلامی است و بعد از چند بار شنیدن به این نتیجه رسیدم که او حتی قصد نداشته تا سخنش را غیرمستقیم بیان کند. اما آن‌چه روشن است این است که آقای غنی در بیان این نکته بیش‌ از همه به دنبال تقدیر و پاسداری از قهرمانی‌های ارتش ملی بوده است. اما آن‌چه در این میان مبهم می‌ماند این است که چرا رئیس‌جمهور میان اقدام‌های ارتش و اقدام‌های «تلویزیون‌ها» یک چنین مقایسه‌ای را انجام داد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان انتشار خبرها درباره سخنرانی آقای غنی را حاشیه بزرگتر از متن خوانده و در مقاله‌ای در روزنامه ۸صبح نوشته که رئیس جمهوری افغانستان یکی از مدافعان رسانه‌ها در این کشور است.

او در ادامه نوشته که برای نمونه آن‌چه رئیس‌جمهور برای نیروهای ارتش در مزار شریف گفته، در ارتباط با تحلیل‌ها و پیش‌داوری‌های برخی از کارشناسان در رسانه‌ها پیرامون عمل‌کرد نیروهای امنیتی و جنگ، مطرح کرد با سو برداشت غرض‌آلود رسانه‌ها و نهادهای خبری مواجه شد.

آقای مرتضوی افزوده که آن‌چه رئیس‌جمهوردر این زمینه بیان کرد با استقبال نیروهای ارتش ملی مواجه شد، چیزی که نشان می‌دهد رئیس‌جمهور به‌خوبی توانسته است گله و شکایت سربازان ارتش ملی و نیروهای امنیتی کشور را از نحوه موضع‌گیری و نشر برخی خبرها و برنامه‌های سیاسی پیرامون وضعیت جنگ و تلاش‌های ارتش ملی درک کند.

به نوشته او بعضی رسانه‌ها و نهادهای خبری به‌جای توجه به پیام اصلی متن و پیامی که واکنش مثبت حاضران در جلسه را در پی‌داشت، آن را خود‌محورانه و به نفع خود حاشیه‌سازی کردند. حاشیه‌ای که رفته رفته، فراتر از متن شد و باعث شد باز به ‌نوعی دیگر سربازان ارتش ملی از سوی رسانه‌ها درک نشده و به حاشیه کشیده شوند.

حق نشر عکس روزنامه ۸صبح

این سخنان رئیس جمهوری افغانستان مایه طنز بعضی روزنامه ها شده است و روزنامه اطلاعات روز در ستون خبرنگار ناراضی خود نوشته است که بعضی‌ها آن را توهین به رسانه‌ها تلقی کرده و خواستار معذرت خواهی رئیس جمهور از رسانه‌ها شده است. البته همین بعضی‌ها روشن نکرده که اگر رئیس جمهور حاضر به معذرت خواهی نشد، چه خواهند کرد؟ اما یکی از آن‌ها در یک تماس مخفی به من گفت هیچ چه دیگه! منتظر می‌نشینیم رئیس جمهور کشف کند دیگر چه چیزهایی از ما می‌برآید.

نویسنده افزوده: "در همین حال یک شرکت افغانی اعلام کرده که حاضر است دستشویی‌های زرهی ساخته و در اختیار حکومت بگذارد. سخن‌گوی این شرکت به رسانه‌ها گفت که ... تصمیم داریم در کنار دستشویی‌های ضدبمب، ماسک‌های صحی تولید کنیم تا باد شما رسانه‌ها کسی را اذیت نکند."

سر مقاله نویس روزنامه آرمان ملینوشته: "جمله‌ای را که محمد اشرف غنی به زبان آورد ضمن توهین و اهانت به تلویزیون‌ها، جمله‌ای بی معنی و بی مفهوم می‌نماید و هم شخصی که خودش را مغز متفکر دوم جهان معرفی کرده است، چگونه جمله‌ای را که دور از اخلاق است، به زبان خودش جاری می‌سازد."

نویسنده افزوده که "نه تلویزیون‌ها باد می‌زنند و نه از نیروهای امنیتی بمب بیرون می‌شود !!"

سرمقاله نویس در ادامه افزوده که "هرچه به آن جمله دقت شود و پهلوهای آن بررسی گردد جز بی‌منطقی، مفهوم دیگری نخواهد داشت."

به نظر نویسنده این مسخرگی رئیس جمهور نسبت به رسانه‌های کشور در حالی صورت می‌گیرد که بیشتر خبرنگاران در برابر سرنوشت مردم و کشور شان جداً احساس مسئولیت می کنند و همراه با نیروهای امنیتی در برابر توطئه‌های دشمنان مردم ایستاد‌گی دارند و در این راستا هر گونه خطر و تهدید را پذیرفته‌اند.

روزنامه عدالت و توسعه نوشته که است از شخص رئیس جمهوری که تحصیل یافته غرب است، انتظار نمی رود که این گونه از رسانه ها انتقاد کند و تمامی اعمال و رفتاررسانه‌ها را "باد" بگوید و به ارتش ملی "بمب" آموزش بدهد.

سرمقاله نویس در ادامه مدعی شده که شاید جناب غنی به خاطر غلیان احساسات خود و در پالودن غبار عقده از جبین سربازان ارتش ملی این حرف را ابراز کرده باشد ولی از آن جای که شخص اول کشور است حرفش بازتاب گسترده و مختلف پیدا می‌کند.

روزنامه سرنوشت نیز از رفتار و گفتار آقای غنی انتقاد کرده و گفته است که او خود را "مسخره" می‌کند.

روزنامه افغانستان نوشته که انتقادها از سخنان اخیر رئیس جمهور غنی در حالی مطرح می‌شود که او پیش از این بارها بر حمایت از رسانه‌ها و آزادی بیان تاکید کرده و حتی گفته است آزادی بیان قابل معامله نیست.

نویسنده با اشاره به سخنرانی اخیر غنی نوشته که چرا دیدگاه رئیس جمهور در مورد رسانه‌ها و بخصوص تلویزیون‌ها، به یکباره ۳۶۰ درجه تغییر کرد و چنین انتقادی تند و زننده از رسانه‌های دیداری کشور نمود؟

به نظر نویسنده مناسبات رسانه و قدرت همواره پر چالش و پر فراز و نشیب بوده ‌است. همسویی قدرت و رسانه، به تثیب جایگاه حکومت و قدرت سیاسی در افکار عامه کمک کرده ‌است، اما از سوی دیگر، عدم هماهنگی قدرت و رسانه، برای منابع قدرت و حکومت‌ها همواره چالش برانگیز بوده و توانسته است اعتماد مخاطبان خود را نسبت به حکومت دچار تغییر کند.

سرمقاله نویس ماندگارنیز با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهوری افغانستان نوشته است که بدون شک اشتباهاتی که در هفته گذشته در کلام رئیس جمهوری رونما شد، اشتباهات کوچک و عادی‌ نیستند که از کنار آن‌ها به‌ساد‌گی بتوان گذشت.

نویسنده افزوده است که ریاست‌ جمهوری باید به ارزش‌ها و فیصله‌هایی که در یک‌ونیم دهۀ اخیر از مجراهای قانونی صورت گرفته‌اند، احترام بگذارد و سخنان و اعمالش را بر اساس آن‌ها تنظیم کند. مسلماً اگر ریاست‌جمهوری به این بی‌مبالاتی در گفتار و رفتار و متعاقباً تکرار اشتباهات ادامه دهد، رشتۀ نظم عمومی در جامعه خواهد گسست و گناه آن نیز به دوش سرقوماندان قوای اعلی مسلح خواهد بود.

مطالب مرتبط