روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۵ قوس

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

ششمین 'کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان' دیروز ۱۴قوس/ آذر با سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نارندرا مودی، نخست وزیر هند و با حضور نمایندگان ۴۰ کشور در شهر امریتسار هند برگزار شد.

شرکت کنندگان در این کنفرانس بر اهمیت همکاری منطقه‌ای و تلاش برای ایجاد ثبات، صلح و کامیابی افغانستان تأکید کردند.

گفتگوها در مورد همکاری‌های منطقه‌ای در ششمین نشست کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان، سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۵ قوس (آذر) کابل است.

پاکستان در نشست قلب آسیا

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که پاکستان، در نشست کشورهای قلب آسیا در جمهوری هند، بار دیگر مورد سوال قرار گرفت. محمد‌اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان و نارندرا مودی نخست‌وزیر هند، در سخنرانی‌های‌شان، به تصریح و تلویح پاکستان را به کم‌کاری در مبارزه با تروریسم متهم کردند.

۸‌صبح افزوده که این موضع‌گیری‌ها تحقیر آشکار پاکستان است. پاکستان با آن‌که در نشست قلب آسیا نماینده فرستاد، اما نتوانست این نشست را به‌گونه‌ای مدیریت کند که وجهه پاکستان آسیب نبیند.

۸‌صبح نوشته که نظامیان پاکستانی به این مسایل فکر نمی‌کنند و تصور‌شان این است که با استفاده از تروریسم می‌توانند هم از افغانستان، امتیاز بگیرند، هم از دنیا و هم از هند. اما زمان امتیاز‌دهی دیگر به سر آمده است. هیچ کشوری حاضر نیست که به تروریسم باج دهد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که ایران و پاکستان هر دو در روند بی‌ثبات سازی و ادامه جنگ در افغانستان دست دارند.

آرمان ملی نوشته که نشست کشورهای قلب آسیا باید بر هر دو کشور فشار وارد کند تا دیگر دست از مداخله در امور افغانستان بردارند.

آرمان ملی افزوده که بی ثباتی در افغانستان بی ثباتی در منطقه را به دنبال خواهد آورد و صلح در این کشور تنها با همکاری کشورهای منطقه تامین خواهد شد.

حق نشر عکس MOfa
Image caption در کنفرانس قلب آسیا بر اهمیت همکاری منطقه‌ای تأکید شد

همگرایی منطقه‌ای

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که کشورهای جنوب آسیا و ۱۳ کشوری که بر محور «قلب آسیا» گرد آمده‌اند، به‌لحاظ روابط مرزی، سیاسی، مذهبی و حتی منافع کلان ملی، از همدیگر اثرپذیرند و افغانستان در این روند، اثرپذیرترین کشور است.

اطلاعات روز نوشته که به‌دلیل وجود تضاد منافع میان کشورهای منطقه و به ‌دلیل فقدان یک دولت قدرتمند و غیبت ثبات سیاسی در افغانستان، این کشور همواره مرکز تصفیه‌حساب‌های کشورهای دیگر از جمله هند، پاکستان، ایران و حتی روسیه و کشورهای دیگر بوده است.

اطلاعات روز با اشاره به روند نشست استانبول افزوده که افزایش مبادلات اقتصادی و اجرای پروژه‌های کلان اقتصادی می‌تواند پیوندی میان کشورهای عضو پروسه استانبول خلق کند که آن‌ها خود را ملزم به مهار تروریسم نیز بدانند.

اما به باور نویسنده روزنامه اطلاعات روز، نداشتن قدرت اقتصادی افغانستان و کم علاقگی ایران و روسیه به این نشست از موانع جدی در راه این پروسه هستند.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که با کمرنگ شدن حضور جامعه جهانی و کاهش کمک های خارجی به افغانستان، این کشور چاره ای ندارد جز این که با تقویت روابط منطقه‌ای، ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل افغانستان را برای رسیدن به خود اتکایی به کار گیرد.

افغانستان ما افزوده تا زمانی که یک احساس مشترک منطقه‌ای در رابطه با افغانستان شکل نگیرد و کشورهای منطقه به گونه ترجیحی منافع خود را در امنیت این کشور جستجو نکنند، از ناامنی و مشکلات اقتصادی در افغانستان کاسته نخواهد شد.

افغانستان ما نوشته که از این نظر چنانچه کنفرانس‌های منطقه‌ای به ایجاد یک چارچوب همکاری‌های اقتصادی در سطح منطقه بینجامد، بهترین زمینه برای توسعه، رشد و شکوفایی اقتصادی کشورهای آسیایی به وجود می‌آید که به بهبود امنیت منطقه نیز کمک می‌کند و اختلافات سیاسی را کاهش می‌دهد.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که نشست قلب آسیا می‌تواند یک روابط خوب را میان کشورهای منطقه در عرصه‌های مختلف به ویژه مبارزه با تروریسم ایجاد کند.

انیس نوشته که کشورهای منطقه باید برای بهبود اوضاع امنیتی با هم کار کنند زیرا گسترش فعالیت‌های تروریستی نه تنها تهدیدی برای افغانستان، بلکه تهدیدی برای تمام منطقه و جهان است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط