روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۱۷ قوس

ناتو
Image caption اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل برگزار می شود

سرنوشت افغانستان در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۷ قوس (آذر) کابل است.

اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ژنرال نیکلسون، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان، از فساد مالی و بی‌کفایتی در رهبری نیروهای امنیتی افغانستان انتقاد کرده و گفته امیدوار است که سران حکومت وحدت ملی، زمستان امسال اصلاحات لازم را در رهبری نیروهای امنیتی اعمال کنند.

۸‌صبح نوشته که در حال حاضر بیشتر عزل‌ونصب‌ها در رهبری نیروهای امنیتی، سیاسی، "جناحی و محلی" است و همچنان سیاستمداران تلاش می‌کنند که اشخاص وفادار به خود را در سمت‌های مهم امنیتی بگمارند.

۸‌صبح افزوده که "بدون اصلاحات در رهبری نیروهای امنیتی، نه ظرفیت‌های نیروهای امنیتی تقویت می‌شود و نه افغانستان می‌تواند از حضور و کمک‌های ناتو بهره ببرد. بنابر این لازم و ضروری است که در رهبری نیروهای امنیتی اصلاحات جدی و همه‌جانبه اعمال شود."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که ناتو که یک‌ونیم دهه پیش به هدف نابودی گروه‌های تروریستی و سازمان القاعده در افغانستان وارد جنگ شده بود، هنوز نتوانسته است بر این مشکل به گونه‌ جدی فایق آید.

اطلاعات روز نوشته در حالی‌که رسوبات تهدیدات امنیتی گذشته کماکان در افغانستان باقی مانده، به نظر می‌رسد ناتو با تهدیدات امنیتی جدید در افغانستان مواجه می‌شود. ظهور داعش و تشدید رقابت‌ها میان ناتو و روسیه و متحدان‌اش در منطقه، همان‌طوری که در اکثر کشورهای دیگر ناتو را به چالش کشیده، در افغانستان نیز می‌تواند چالش‌ساز باشد.

اطلاعات روز افزوده که با این توصیف از وضعیت افغانستان، به نظر می‌رسد ناتو چاره‌ای جز حضور فعال‌تر و طولانی‌تر در این کشور را ندارد. هرگونه عملکرد ضعیف از سوی ناتو در افغانستان می‌تواند دست‌آوردهای ناتو در سال‌های گذشته را از بین برده و اوضاع را به ضرر این سازمان رقم بزند.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که اکنون خطر افراط گرایی بیش از گذشته در حال گسترش است و بنابراین حضور ناتو در افغانستان لازمی تر است.

اصلاح نوشته که ناتو درک می کند که اوضاع افغانستان مستقیما بر اوضاع جهان اثر دارد و بنابراین افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

روزنامه چراغ نیز می‌نویسد که اکنون طالبان در افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر قدرت یافته اند.

چراغ نوشته "آیا این ائتلاف قدرتمند قادر به سرکوب تروریست‌ها در افغانستان نیست یا اهداف دیگر پشت پرده حضور ناتو وجود دارد؟"

نویسنده سرمقاله روزنامه چراغ اظهار امیدواری کرده که نشست تازه ناتو، تاثیرات مثبت بر وضعیت افغانستان داشته باشد.

اما روزنامه افغانستان می‌نویسد که این اجلاس پیشرفت ها و کارکردهای حکومت افغانستان را مورد بحث قرار خواهد داد و موانع و چالش‌هایی را که حکومت با آنها روبرو می‌باشند، شناسایی خواهد کرد. از این‌رو نتایج این اجلاس به نفع افغانستان خواهد بود.

افغانستان نوشته که اگر حکومت افغانستان در راستای تعهدات بین المللی اش کوتاهی کرده باشد، بدون شک کشورهای عضو ناتو و حامیانش، به حکومت افغانستان گوشزد خواهند کرد که کمک های وعده داده شده ناتو به افغانستان، بدون حساب و کتاب به این کشور تعلق نخواهد گرفت؛ بلکه جامعه جهانی در برابر آن انتظارات متقابل از حکومت افغانستان دارد.

افغانستان افزوده که حکومت افغانستان باید سعی کند از این کمک‌ها و فرصت‌ها نهایت بهره برداری را کرده و از تمام توان خود برای تاسیس یک نظام کارآمد و موثر استفاده کرده و ریشه‌های فساد، رشوه خواری و خویش‌خوری را در افغانستان بخشکاند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط