روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۲ قوس

Image caption روزنامه ۸‌صبح

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان که به مناسب سالروز میلاد پیامبر اسلام در کابل، پایتخت، صحبت می‌کرد، از تمامی گروه‌های مخالف دولت افغانستان خواست که به صلح بپیوندند.

تجلیل از میلاد پیامبر اسلام و دعوت آقای غنی از مخالفان مسلح به صلح، ترویج افراطیت و ادامه جنگ در افغانستان مهمترین عناوین خبری روزنامه‌های ۲۲ قوس (آذر) کابل است.

"فراخوان بی معنا"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که آقای غنی دیروز از طالبان خواست که به میز مذاکره بیایند و به‌جای جنگ، سیاست پیشه کنند. آقای غنی در حالی طالبان را به مذاکره دعوت می‌کند که این گروه به صورت واضح اعلام کرده است که نمی‌خواهد دست از جنگ بردارد.

۸‌صبح نوشته که این دعوت در حالی صورت می‌گیرد که گروه طالبان سخنان اخیر رئیس‌جمهور آمریکا را که گفته بود ایالات متحده نمی‌تواند طالبان را ریشه‌کن کند، سوژه تبلیغات گسترده ساخته‌است.

۸‌صبح افزوده که در چنین وضعیتی ایجاب می‌کرد که رئیس‌جمهور مشروعیت حقوقی، سیاسی، اجتماعی و جهانی دولت را به رخ طالبان می‌کشید و از نیرو‌های امنیتی می‌خواست که در برابر این گروه بجنگند.

۸‌صبح می‌نویسد که رئیس‌جمهور به جای فراخوان مذاکره، باید از مرگ سیاسی طالبان و شکست‌های پی‌هم اخلاقی این گروه برای مردم افغانستان و نیروهای امنیتی سخن می‌گفت. بیان این واقعیت‌ها سبب می‌شود که اعتماد‌به‌نفس نیروهای امنیتی افزایش یابد.

افراطیت

روزنامه ماندگار می‌نویسد که هرچه از وفات پیامبر اسلام گذشته، فتنه‌های بیشتری در مقابل مسلمانان قد علم کرده است.

ماندگار نوشته که یکی از این فتنه‌های بزرگ، قرائت‌های افراطی و جاهلانه و یا قرائت‌های صرفا سیاسی از اسلام بوده که در این اواخر به ابزاری برای بازی بازیگران جهانی تبدیل شده است.

ماندگار افزوده که "این بلای بزرگ یا از دل احادیث جعلی و ناصحیح و یا از بطن اجتهادات دینی کم‌مایه سر بیرون کرده است."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که برداشت‌های افراطی از دین ریشه تاریخی دارند اما در عصر حاضر گروه‌های افراطی آسیب‌های زیادی به جوامع اسلامی وارد کردند و اگر این گروه‌ها از بین برده نشود، بیشتر تمدن‌های اسلامی نابود خواهند شد.

آرمان ملی نوشته که در عقب رهبری این گروه‌های افراطی، سازمان‌های استخباراتی قرار دارند که می‌خواهند اهداف‌شان را در منطقه و کشورهای اسلامی عملی کنند.

آرمان ملی افزوده که برای مبارزه با افراط گرایی تنها جنگ و کشتن کافی نیست، باید با افکار افراط گرایی مبارزه کرد و مردم را از گرویدن به این گروه ها برحذر داشت.

ادامه جنگ در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که حضور ۸۴۰۰ سرباز این کشور در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۷میلادی تمدید شده است.

اطلاعات روز نوشته که این «تغییر برنامه» در حالی صورت می‌گیرد که وضعیت امنیتی در افغانستان در جریان سال جاری وخیم بود و مناطق بیشتری در کشور در معرض تهدید طالبان و گروه داعش قرار دارند.

اطلاعات روز افزوده که دولت‌های افغانستان و آمریکا باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی را در جبهات جنگ تضعیف نکنند و با اعمال فشار بر حامیان خارجی آنان، منابع تمویل‌شان را قطع نکنند، دست‌یابی به صلح و ثبات در افغانستان آسان نیست.

روزنامه اصلاح نیز به سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان اشاره کرده و نوشته که این کشور اعلام کرده از افغانستان به ویژه در مبارزه علیه هراس افگنی حمایت دوامدار خواهد کرد.

اصلاح نوشته که افغانستان به تنهایی توانایی ایستادن در مقابل تهدیدات امنیتی موجود در این کشور را ندارد و در صورت عدم حمایت جهانی از افغانستان، بار دیگر این کشور لانه امن برای گروه‌های تروریستی خواهد شد.

مطالب مرتبط