روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۲۳ قوس

صلح در افغانستان و جنگ نیابتی روسیه و آمریکا در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۳ قوس (آذر) کابل است.

صلح در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دولت افغانستان با وجود پاسخ‌های منفی طالبان به مذاکرات صلح هنوز هم بر این امر اصرار می‌ورزد.

اطلاعات روز نوشته که دولت افغانستان برنامه صلح با گروه‌های مخالف مسلح دولت را از سال ۲۰۱۰ با تشکیل شورای عالی صلح عملا آغاز کرد. از آن زمان تا‌کنون میلیون‌ها دلار در راستای صلح و گفت‌وگو با طالبان به مصرف رسیده است، اما هنوز دست‌آورد مشخصی در این زمینه وجود ندارد و جنگ کماکان در این کشور ادامه یافته است.

اطلاعات روز افزوده که بهتر است دولت افغانستان به جای تلاش‌های نافرجام صلح با طالبان، تلاش‌هایی را برای اجماع و همبستگی بیشتر گروه‌های سیاسی موجود در حکومت و جامعه انجام دهد.

اطلاعات روز همچنان نوشته که هرچند دولت وحدت ملی با حزب اسلامی به‌رهبری گلبدین حکمتیار توافقنامه دوجانبه صلح را امضا کرده، اما این توافق تاکنون هیچ تغییری در وضع موجود ایجاد نکرده و انتظار نمی‌رود در آینده نیز تاثیر ملموسی را بر وضعیت جنگ و صلح به جا بگذارد.

روزنامه افغانستان نیز سرمقاله امروزش را به صلح دولت با حکمتیار اختصاص داده و نوشته که صلح برای دو طرف امتیازات و وجایبی دارد که باید مراعات شود.

افغانستان می‌نویسد که دولت افغانستان در تلاش است تا به تعهدات خود عمل کند و به دیگر مخالفان حکومت نشان دهد که پیوستن به حکومت چه مزیت هایی می‌تواند داشته باشد.

روزنامه افغانستان افزوده که مردم منتظر هستند تا در نتیجه صلح دولت با حکمتیار، تغییراتی را در جنگ، جغرافیای جنگ و شبکه‌های تبلیغاتی علیه دولت ببیند در غیر آن مردم این صلح را تنها تلاشی برای زنده ساختن یک حزب در حالت انقراض تعبیر می‌کنند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که سیاست دولت افغانستان در قبال جنگ و صلح روشن است و مردم این کشور به مذاکرات صلح ارجحیت می‌دهند.

انیس می‌نویسد که پاسخ های گوناگون طالبان به دعوت صلح نشان می‌دهد این گروه به دو دسته تقسیم شدند گروهی موافق صلح و گروهی مخالف صلح.

انیس افزوده که با آنهم دولت افغانستان در فرصتهای گوناگون، بار بار از مخالفان مسلح می‌خواهد به روند صلح بپیوندند.

اما روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که " تا نیروهای نیابتی پاکستان، به بن‌بست نظامی ‌اذعان نکنند و در افکار سیاسی‌شان تغییر قابل ملاحظه نیاورند، هر نوع تلاش سیاسی برای مذاکره، ناکام می‌ماند."

۸‌صبح می‌نویسد که تکرار تجربه ناکام گذشته هیچ سودی ندارد.

جنگ نیابتی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اخیرا روسیه و ایران رسما اعلام کردند که با طالبان رابطه دارند و آنان را "کنترل اطلاعاتی" می‌کنند.

۸صبح نوشته روشن است که "کنترل اطلاعاتی" بدون دادن امتیازهای مالی به گروه طالبان ممکن نیست.

۸‌صبح افزوده که فرمانده عمومی‌ ناتو در افغانستان هم گفته است که آنان از نفوذ "بدخیم" روسیه بر شورشیان نگران‌اند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که رقابت مسکو و واشنگتن در سطح جهانی با توجه به تحولات سیاسی و نظامی کشورهای منطقه، سبب شده که هر دو کشور از گروه های تروریستی به عنوان ابزار استفاده کنند و یکدیگرشان را زیر فشار قرار دهند.

آرمان ملی افزوده که مردم افغانستان باید متوجه این موضوع باشند و اجازه ندهند که کشورشان به میدان جنگ آمریکا و روسیه تبدیل شود.

آرمان ملی افزوده "اگر رقابت آمریکا و روسیه در افغانستان از حالت بالقوه بیرون شود و به فعلیت درآید و جنگ نیابتی بین شان شدت گیرد، افغانستان همه چیز و دار و ندار خود را از دست خواهد داد."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط