روزنامه های کابل؛ چهارشنبه ۲۴ قوس

احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی عبدالرشید دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی است که معاون اول رئیس جمهوری افغانستان و محافظانش او را لت و کوب کرده‌اند، لباس‌هایش را در آوردند و وانمود کردند که به او تجاوز می‌کنند.

اتهامات تازه به معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، اصلاحات انتخاباتی و نگرانی از ترویج افراط گرایی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ قوس (آذر) کابل است.

اتهامات تازه به معاون اول رئیس جمهوری

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ادعای احمد ایشچی علیه ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری، موضوع ساده و پیش پا افتاده نیست. یک شهروند عادی که مسئولیت دولتی ندارد، علیه ژنرال دوستم ادعا کرده و شاید در روزهای آینده علیه ژنرال دوستم شکایت درج کند.

۸‌صبح نوشته که در این هم تردیدی نیست که نمی‌توان هر ادعایی را دربست پذیرفت. حال بر قوه‌ قضایی کشور است که به این مساله رسیدگی کند.

۸‌صبح افزوده که به این موضوع نباید رنگ محلی و ولایتی داده شود. قوه قضایی افغانستان باید پا پیش بگذارد و این مساله را بررسی کند. ملامت و سلامت را باید یک محکمه با صلاحیت رسمی مشخص کند.

۸‌صبح می‌نویسد که این قضیه حالا جهانی هم شده است. سفارت‌خانه‌های کشورهای اروپایی و نمایندگی‌های سازمان‌های بین‌المللی گفته‌اند ادعای احمد ایشچی علیه ژنرال عبدالرشید دوستم را بررسی می‌کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، "حال آزمون کلان در پیش رو است. حکومت، قوه قضایی و شخص ژنرال دوستم باید ثابت کنند که به محکمه، استقلال قضا و صلاحیت این نهاد احترام می‌گذارند."

۸‌صبح افزوده که اگر قوه قضایی هیچ کاری نکند، این تلقی به وجود خواهد که بر افغانستان قانون جنگل حکم‌فرما است، طوری که هرکسی می‌تواند در این‌جا ادعای ناحق علیه یک شخص دیگر مطرح کند و مقام‌های دولتی آن دست به آدم‌ربایی بزنند.

اصلاحات انتخاباتی در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که از مواد مهم تفاهم‌نامه‌ سیاسی که میان رئیس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی امضا شد، اصلاح نظام انتخاباتی و سنجیدن تمهیداتی بود که بر مبنای آن اعتبار انتخابات بازگردانده شود و شفافیت در روندهای رأی‌گیری و انتخابات اعمال گردد.

اطلاعات روز نوشته که دیروز رئیس کمیسیون جدید انتخابات از آغاز روند نهایی‌سازی فهرست نام‌های رأی‌دهند‌گان، ساخت تقویم برگزاری انتخابات و کوچک‌ساختن حوزه‌های انتخاباتی خبر داد.

اطلاعات روز افزوده که آغاز کار کمیسیون‌های جدید انتخاباتی در حالی صورت می‌گیرد که هنوز نگرانی‌های مردم چون ابهام در تعداد نفوس افغانستان و واجدین شرکت در انتخابات، تعیین شدن سلیقوی اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی و توزیع نشدن شناسنامه های الکترونیکی برطرف نشده است.

اطلاعات روز می‌نویسد "نگرانی اصلی کماکان پابرجاست: زمینه‌ها و امکانات تقلب در انتخابات و دخالت در این روند زدوده نشده‌اند. نمی‌توان در وجود این زمینه‌ها و امکان‌ها، ادعا کرد که کمیسیون‌های انتخاباتی اصلاح شده و شفافیت و اعتبار آن بازگردانده شده است."

خطر افراط گرایی در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که در حال حاضر در کشورهای اسلامی ظهور گروه‌های افراطی بر تضادها و خصومت‌های مذهبی و فرقه‌ای دامن زده و آتش ناامنی و جنگ را شعله ورتر کرده است.

افغانستان نوشته که با فشار بر گروه‌های افراطی در کشورهایی چون سوریه و عراق، نگرانی از جستجوی این گروه ها برای یافتن پایگاه های امن به خصوص در پاکستان و افغانستان به میان آمده است.

افغانستان افزوده که بستری برای قبول این گروه‌ها در این کشور نیز وجود دارد همانطور که اکنون نیز گروه‌هایی پرچم داعش را در افغانستان بلند کرده اند.

افغانستان می‌نویسد که در دو سال گذشته اقتدار و نظارت حکومت مرکزی بر دانشگاه‌ها، مراکز آموزش دینی، مدارس و مساجد کمتر احساس شده و این مساله سبب شده که این مراکز بعضا به مراکز تبلیغ افراط‌گرایی تبدیل شوند.

افغانستان افزوده "مبارزه با افراط‌گرایی نیاز به عزم و اراده عمومی دارد. حکومت، رسانه‌ها، جامعه مدنی، احزاب سیاسی و مردم افغانستان باید نسبت به ترویج افراط گرایی در کشور حساس بوده و تلاش کنند رویکردهای خشن و مطلق انگار را در نطفه خفه کنند."

مطالب مرتبط