روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۸ قوس

طالبان
Image caption طالبان مخالف کار زنان در بیرون از خانه هستند

سخنگوی والی قندهار، در جنوب افغانستان گفته است که افراد وابسته به گروه طالبان پنج کارمند زن فرودگاه بین‌المللی قندهار را به ضرب گلوله به قتل رسانده‌اند.

کشته شدن پنج کارمند زن فرودگاه قندهار، سکوت دادگاه عالی در مورد استیضاح وزیران کابینه حکومت وحدت ملی و آزمون سیاسی و اجتماعی حکومت در پیوند به رویدادهای اخیر، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۸ قوس (آذر) کابل است.

کشته شدن پنج کارمند زن فرودگاه قندهار

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ترور پنج زن کارمند در فرودگاه قندهار رویداد وحشتناک دیگر از سلسله حادثه‌های تروریستی است که در این ۱۴ سال از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد.

۸‌صبح نوشته شکی نیست که در این حادثه آنانی دست دارند که یا خود عضو گروه طالبان هستند، یا هم فکر طالبانی دارند. فکر طالبانی، اجازه کار در بیرون از منزل را به زنان نمی‌دهد.

۸‌صبح افزوده که کشتن زنان کارمند در قندهار، هدفی غیر از بازداشتن دیگر کارمندان زن از کار ندارد. تروریست‌ها می‌خواهند که زنان شاغل در قندهار دیگر سر کار نروند و فضای عمومی طالبانی شود.

۸‌صبح می‌نویسد که این رویداد باید به طور جدی بررسی شود و حکومت مرکزی هم باید تمام خلا‌های امنیتی را بررسی کند و به نیروهای امنیتی مستقر در قندهار هدایت بدهد تا یک رژیم امنیتی کارا، برای حفاظت از زنان شاغل در آنجا طراحی کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که کشتن ۵ زن که کارمندان میدان هوایی ولایت قندهار بودند در ادامه خشونتی است که در برابر زنان و برای سرکوب آن‌ها اجرا می‌شود.

اطلاعات روز نوشته که نمی‌توان تردید کرد که قصد عاملان این حمله، تهدید آزادی‌های حداقلی زنان و هشدار به آن‌هاست زیرا قربانیان این حمله نه از وابستگان رهبران سیاسی بودند و نه پیوندی با نهادهای امنیتی داشتند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز "زنان حامی‌ جدی ندارند؛ نه جامعه رنج آن‌ها را حس می‌کند و نه دولت تحت فشار قرار می‌گیرد که به تغییر وضعیت آنها اقدام کند."

سکوت دادگاه عالی

روزنامه افغانستان می‌نویسد که سلب صلاحیت چندین وزیر از سوی پارلمان در ماه گذشته، حکومت و پارلمان را در مقابل هم قرار داد. وزرای سلب صلاحیت هنوز به عنوان سرپرست به کارشان ادامه می‌دهند و حکومت نیز منتظر اظهار نظر دادگاه عالی (ستره محکمه) در قبال این موضوع می‌باشد.

افغانستان نوشته که تا هنوز حکومت و پارلمان هیچ یک از موضع‌شان کوتاه نیامده‌اند و منتظر اظهار نظر دادگاه عالی هستند اما به نظر می‌رسد که دادگاه عالی هنوز هم نتوانسته نظر خود را ابراز کند.

افغانستان افزوده که نظر دادگاه عالی هر چه که باشد، چه به نفع حکومت و چه به نفع پارلمان، اما یک موضوع جنجالی را روشن می‌کند.

افغانستان می‌نویسد که سکوت قوه قضائیه هر چند با رایزنی‌های پشت پرده همراه باشد، اما کاری از پیش نخواهد برد و بر میزان مشکل خواهد افزود. این سکوت یک دوره تعلیق و بی‌سرنوشتی و بی‌توجهی به کار و اداره امور کشور را در پی دارد.

آزمون سیاسی و اجتماعی حکومت

روزنامه ماندگار می‌نویسد که دولت وحدت ملی در این روزها به‌شدت در آزمون‌های سیاسی ـ اجتماعی قرار گرفته است. یکی از این آزمون‌ها مردی در ننگرهار که با دو خواهر ازدواج کرده؛ دوم اتهاماتی تکان‌دهنده‌ و نامتعارف به ژنرال دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری و سوم فرمانده یکی از پاسگاه‌های مربوط به حزب اسلامی که از زندانی در بریتانیا به کابل انتقال یافته و گفته می‌شود که اکنون مهمان امنیت ملی این کشور است.

ماندگار نوشته که گمان می‌‌رود که قضیه رهایی زرداد و سرنوشت او و نیز قضیه اتهامات به ژنرال دوستم با توجه به ادبیات و رویکردی که ارگ پیشه کرده، برخلاف خواست مردم سرانجام از مسیر قانونی عدول کنند و به "جرگه‌های مردمی و مصلحت‌‌گرایی‌های عدالت کُش " راه یابند.

ماندگار افزوده که اما پرونده مرد ننگرهاری نیز باید مورد توجه خاص نهادهای عدلی و قضایی قرار گیرد؛ زیرا این پرونده در نوع خود بی‌سابقه و تکان‌دهنده است و اگر با قضایا و تخلفات تازه برخورد خاص نشود، آن‌ها نیز به جرایم عادی تبدیل می‌شوند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط