روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۷ قوس

دوستم حق نشر عکس روزنامه ماندگار

افزایش تنش‌ها میان دولت افغانستان و ژنرال دوستم و "نقض حقوق بشر" توسط یک زورمند محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از موضوع‌های مهم روزنامه‌های امروز(شنبه ۲۷ قوس/ آذر) کابل است.

روزنامه ماندگار نوشته که ژنرال دوستم در مقام معاون اول ریاست جمهوری بر خلاف باور و تصور او و هوادارانش، نه در ارگ و حواریون ارگ و نه در نزد آمریکایی‌ها و غربی‌ها از مصونیت و حرمت برخورداراست.

این روزنامه نوشته که دولت آمریکا حتی او را به عنوان جنگ سالار و مجرم جنگی بصورت غیر رسمی و اعلام نشده شامل فهرست سیاه و محروم از ویزای سفر به آمریکا کرده است، شاید اتحادیه اروپا مدت‌ها قبل این تحریم را مدنظر گرفته باشد.

به نظر این روزنامه اگر ژنرال دوستم در روزهای تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری به عنوان معاون اول از رفتار پیشین خود معذرت خواست، این اعتذار در جهت تبرئه اشرف غنی از این انتخاب بود، نه در جهت تبرئه دوستم.

روزنامهنوشته که قضیه ژنرال دوستم با احمد خان ایشچی آرامش شماری را برهم زده و حکومت را شدیداً مصروف کرده است که چگونه به این قضیه بپردازد.

سرمقاله نویس افزوده که برخی آگاهان باور دارند که رئیس جمهور غنی و تیم آن چون در میان مردم حضور نداشته و حمایت گروه‌های قومی را با خودشان ندارند، قصداً برای بقای حاکمیتشان، مسایل قومی را دامن می‌زنند و به همین بهانه، حمایت این و آن قوم را جلب می‌کنند.

حق نشر عکس ۸صبح

نویسنده افزود که اگر این باور در مورد تیم رئیس جمهور غنی صادق باشد، پس برداشت می‌شود که آقای اشرف غنی متوسل به سیاست «تفرقه انداز و حکومت کن » شده‌است که برای آینده کشور بسیار زیانبار خواهد بود.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که ادعای احمد ایشچی، رویکرد حکومت و واکنش‌های مردم نشان می‌دهد که سیاست آن‌قدر بی‌اعتمادی را میان مردم و دولت گسترش داده که هر ادعایی حتی اگر درست باشد در میان مردم ساختگی و سیاسی و هر اقدام حکومت نه به‌مثابهی اجرای تکالیف و وظایف بلکه به‌عنوان توطئه جدید سیاسی تعبیر و تفسیر می‌شود.

به نظر سرمقاله نویس ماجرایی که در شبرغان و در خانه‌ا‌ی ژنرال دوستم اتفاق افتاده، بیشتر از پیش پلیدی و رذالت سیاست و بازی با آن را رو کرده‌است و جامعه در شوک است که سیاستمداران برای رسیدن به قدرت اقدام به انجام چه کارهای که نمی‌کنند.

سرمقاله نویس مدعی شده که حکومت برای تأمین شفافیت و عدل در تمامی امور و به‌ویژه در این پرونده، تنها با سنگینی پرونده و طرفین سنگین‌وزن مواجه نیست، آنچه بسیار سنگین‌تر است بی‌باوری به عملکرد حکومت و توطئه‌پنداری اقدام‌های حکومت در افکارعمومی است.

حق نشر عکس روزنامه اطلاعات روز

روزنامه۸صبح نوشته که پیرمردی از ولسوالی خیوه‌ ننگرهار آمده است، برای خانواده‌اش عدالت می‌خواهد. یک قلدر محلی به دو دختر او که یکی از آنان خردسال است، تجاوز کرده‌است. این پیرمرد از خیوه‌ ننگرهار تا کابل آمده است تا آوازش به گوش مقام‌های قضایی و اجرایی برسد، اما هیچ مرجعی، غیر از رسانه‌ها، به صدای او گوش نداده است.

سرمقاله نویس افزوده که اگر رسانه‌ها نبودند، شاید هیچ کسی از حال این پیرمرد آگاه نمی‌شد.اگر مقام‌های حکومتی و قضایی بر پیرمرد خیوه‌ای ستم مضاعف روا دارند، روشن است که او، خانواده، هم‌روستایی‌ها و هم‌دیارانش علیه حکومت قرار می‌گیرند.

روزنامه افغانستان نوشته که برای دست یابی به صلح پایدار، باید فجایعی که در گذشته اتفاق افتاده است به صورت دقیق حقیقت یابی شود و مورد بررسی قرار گیرند. این کار به قربانیان کمک می‌کند تا حس تنفر و انتقام‌جویی را کنار بگذارند و به روند صلح اعتماد بکنند و در نتیجه همزیستی مسالمت آمیز در جامعه، تقویت شود.

به نظر نویسنده جمع آوری خاطرات قربانیان، می‌تواند اولین گام در راستای مبارزه با فراموشی دردهای جنگ به شمار رود و این پیام را برای ما برساند که قربانیان بخش مهم از تاریخ جنگ هستند و بدون یادآوری آنها و زنده نگهداشتن یاد و خاطره‌ شان، نمی‌توانیم گذشته را به درستی درک کنیم و همچنان نمی‌توانیم به صلح پایدار دست یابیم و آینده‌ای عاری از خشونت داشته باشیم.