روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۲۹ قوس

روزنامه‌های کابل

روند صلح افغانستان و فساد اداری از موضوعات مهم روزنامه‌های امروز(دوشنبه ۲۹ قوس/ آذر) کابل است.

روزنامه ماندگاردر سرمقاله خود نوشته که قراراست تا چند روز دیگر نشستی در مورد از سرگیری تلاش‌های صلح برای افغانستان در مسکو دایر شود. نماینده‌های کشورهای چین و پاکستان نیز در این نشست شرکت می‌کنند.

به نظر نویسنده روسیه باور دارد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش )در افغانستان قوی و قوی‌تر شده و این برای کشورهای آسیای مرکزی، چین و روسیه بسیار خطرناک است. به همین دلیل در ماه‌های پسین، بارها خبرهایی از رابطه روسیه با طالبان پخش شد و نیز بارها این خبرها از طرف سفیر روسیه در کابل رد شد.

نویسنده افزوده که آخرین‌بار این خبرها از جانب سفارت روسیه در کابل تایید شد. همچنان مقامات ایران نیز اخیراً از رابطه‌ با طالبان گفتند و نوعیت آن را هم ظاهراً مشخص کردند. چین نیز از مدتی به این‌طرف سرگرم ایجاد رابطه با طالبان است تا این‌که بتواند از این رابطه در جهت تأمین صلح در افغانستان استفاده کند.

روزنامه دولتی اصلاح با اشاره به نشست مسکو نوشته است که برگزاری این نوع نشست و مذاکرات بدون حضور نمایندگان افغانستان مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان است.

نویسنده افزوده که دو طرف این نشست کشورهای هستند که چگونگی تعامل آنها با حکومت افغانستان و مخالفان مسلح نظام این کشور زیر پرشس قرار دارد. پاکستان با برگزاری نشست های نمایشی حتی یکبار هم در زمینه تامین صلح واقعی در افغانستان از خود صداقت نشان نداده است.

روزنامه دولتی انیس نوشته که صلح و امنیت از جمله نیازهای فطری بشری به شمار می‌رود و تنها در سایه این موهبت الهی است که می‌توان به رشد و تعالی در جامعه دست یافت. در طول سالهای جنگ در افغانستان دستیابی به صلح و امنیت به آرزوی دست نیافتنی مبدل شده‌است و ضرورت وجود صلح در این کشور به خوبی نمایان است.

سرمقاله نویس افزوده که از این رو مردم افغانستان صلح را یک ضرورت و داوم جنگ را به ضرر کشور می‌دانند اما صلحی را می‌خواهند که در این عزت و وقار دولت و ملت، همچنان دستاوردهای ۱۵ سال گذشته حفظ گردد.

فساداداری

روزنامه ۸صبح نوشته که آمار و ارقامی که از وزارت معارف/ آموزش و پرورش نشر شده، پرده از فساد و چپاول وحشتناک بر می‌دارد. وزارت معارف در دوران حامد کرزی، شمار شاگردان مکاتب را ۱۱ میلیون نفرعنوان می‌کرد. این آمار در سخنرانی‌های رئیس‌جمهور پیشین هم بازتاب ‌یافت. اما آمار جدید نشان می‌دهد که ما در حکومت کرزی، میلیون‌ها دانش‌آموز خیالی داشتیم.

نویسنده افزوده که تمام برنامه‌های وزارت معارف بر اساس رقم ۱۱ میلیون شاگرد ریخته می‌شد و برای آن بودجه در نظر گرفته می‌شد، در حالی که میلیون‌ها شاگرد هیچ وجود خارجی نداشتند.

سرمقاله نویس افزوده که این وزارت ظرفیت‌ها و امکانات فراوان دارد و یکی از سرمایه‌های مردم افغانستان است. اگر مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، به فساد گسترده‌ای که در این وزارت صورت گرفته توجه نکند، افکار عمومی به این نتیجه می‌رسد که این مرکز هم مثل کمیسیون‌های دیگر مبارزه با فساد، یک تشکل شکلی است.

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به اعلام دولت که گفته ۱۰ هزار کارمند جدید در نهادهای دولتی جذب خواهد کرد، نوشته که در بسیاری از نهادهای دولتی قانون نانوشته‌ای دراستخدام افراد مدنظر قرار داده می‌شود که تأکید به سهمیه‌ای اقوام بر مبنای درصد جمعیت آن‌هاست.

به نظر نویسنده جمعیت کشور و سهم هر قوم نیز در آن، مبتنی بر حدس‌ وگمان است. چه تضمینی وجود دارد که ۱۰هزار شغل بر همین مبنا توزیع نشود؟ در این‌صورت، اگرچه ممکن است در خوش‌بینانه‌ترین حالت، ۱۰هزار نفر صاحب کار شوند، اما مشکل اصلی که بی‌کاری و تبعیض اجتماعی است، کماکان بر جای خود باقی خواهد ماند و اعتراض و نارضایتی ریشه‌دارتر خواهد شد.

روزنامه عدالت و توسعه نوشته است که یکی از بحث‌ها جذب نیروی کار، دیگری نحوه گزینش نیروی کاراست. فساد حاکم در نهادهای دولتی فضا را برای جذب نیروی کار شایسته و به کار گیری اصل شایسته سالاری تنگ تر کرده است.

به نظر سرمقاله نویس اکنون که دولت برنامه جذب ۱۰ هزار نیروی کار جدید را اعلام کرده هیج ضمانتی بر شفاف بودن بودن این روند وجود ندارد.

موضوعات مرتبط