روزنامه های کابل؛ سه شنبه ۳۰ قوس

روزنامه

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان خود را موظف می‌داند که با تمام توان به ارزش‌های حقوق بشری پایبند و متعهد بماند و کسانی را که در راه دفاع از حقوق بشر تلاش می‌ورزند، حمایت کند.

سخنان رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر پایبندی به ارزش‌های حقوق بشری، افزایش رویدادهای ترافیکی در افغانستان و اصلاحات در نیروهای امنیتی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۰ قوس (آذر) افغانستان است.

پایبندی به ارزش‌های حقوق بشری

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که در نشست دیروز از سوی رئیس جمهوری تأکید به آگاهی از جایگاه حقوق بشر و باور داشتن به ارزش‌های حقوق بشری، الزامی ساختن و رعایت حقوق بشر از مجرای قوانین و تأمین عدالت صورت گرفت.

آرمان ملی نوشته که در چند دهه اخیر به دلایل گوناگون از جمله ادامه جنگ و نبود یک اداره قوی در کشور، حقوق بشر به مقیاس وسیع نقض شده است.

آرمان ملی افزوده برخی باور دارند که در همین پانزده سالی که از شکست طالبان می‌گذرد و ظاهرا نهادهای گوناگون حقوق بشری فعال شده، در تأمین عدالت و دفاع از حقوق بشر نه تنها که پیشرفت‌هایی دیده نشده بلکه دامنه گراف نقض حقوق بشر افزایش یافته است.

آرمان ملی می‌نویسد که یکی از دلایل عمده این ضعف ونقص، همکاری نکردن حکومت با نهادهای حقوق بشری تلقی است و رهبران حکومت تنها به منظور اغفال اذهان عمومی و یا جامعه جهانی، شعار تامین حقوق بشر را سر داده اند ولی در عمل آن‌گونه که لازم است به آن شعارها وفادار نبوده اند.

افزایش رویدادهای ترافیکی

روزنامه اصلاح می‌نویسد که رفت و آمد جاده‌ای برای افغان‌ها ارزان ترین و ساده ترین راه برای سفرهاست اما این سفرها چندان بی خطر نیست.

اصلاح نوشته که سالانه هزاران نفر از شهروندان این کشور از اثر رویدادهای ترافیکی جان شان را از دست می‌دهند و یا زخمی می‌شوند.

اصلاح افزوده که سرعت و بی توجهی رانندگان آن هم به دلایلی چون فساد در ادارات ترافیکی و توزیع جواز رانندگی به افراد غیرمسلکی، نبود علایم ترافیکی در مسیر جاده‌ها و هراس از گروه های راه گیر و مخالفان مسلح مهمترین دلیل این رویدادها است.

اصلاح می‌نویسد که مسئولان دولتی باید برای جلوگیری از تلفات و خسارات ناشی از این حوادث، مشکلات را شناسایی و برای آنها راه حل بیابند.

روزنامه چراغ می‌نویسد که شاهراه‌های افغانستان به مسیری برای قتل گاه مسافران به دنبال بی احتیاطی رانندگان بدل شده اند.

چراغ نوشته که دولت باید شرکت های مسافرتی را کنترل کرده و متخلفین را مجازات کند.

اصلاحات در نیروهای امنیتی افغانستان

روزنامه ۸‌صبح به وضعیت وزارت دفاع پرداخته و نوشته که بیشتر عزل‌ونصب‌ها در وزارت دفاع سیاسی بوده و هر رهبر سیاسی تلاش کرده که اشخاص وابسته به خود را در قدمه‌ اول ارتش بگمارد.

۸‌صبح می‌نویسد که واقعیت وحشتناک دیگر این است که مدیریت لوژستیک در وزارت دفاع بسیار مشکل دارد. با آن که ناتو و جامعه جهانی منابع کافی در اختیار وزارت دفاع می‌گذارند، اما آن قدر مدیریت لوژستیک ضعیف است که غذای کافی به افسر و سرباز در میدان نبرد نمی‌رسد.

۸‌صبح افزوده که باید برای از بین بردن فساد در صفوف نیروهای امنیتی تلاش جدی صورت گیرد.

روزنامه اطلاعات روز، سرمقاله امروزش را به حضور اطفال در نیروهای پلیس اختصاص داده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که چند روز پیش، رئیس‌جمهور غنی با هیاتی دیدار کرد که موظف به تحقیق در مورد حضور کودکان در صفوف پلیس بود. نتیجه این گزارش نشان می‌داد که «هیچ کودکی» در میان نیروهای پلیس نیست.

اطلاعات روز نوشته که حکومت زمانی اقدام به تشکیل این هیات کرد که گزارش‌هایی از برخورد زنند‌ه جنسی نیروهای پلیس با پلیس‌های نوجوان و نیز آزار و اذیت جنسی کودکان در پایگاه‌های پلیس نهادهایی مانند کنگرس ایالات متحده را وادار به واکنش کرد.

اطلاعات روز با اشاره به نتیجه تحقیق افزوده که عاملان اکثرا از میان سیاست‌مداران، زورمندان و فرماندهان محلی هستند که از راه تهدید یا تطمیع، محققان دولتی را وادار به جعل واقعیت می‌کنند.

اطلاعات روز نوشته که لازم است دولت، تعریف مشخصی از "بچه‌بازی" ارائه بدهد و سپس برای آن، کیفر شدیدی وضع کند. در کنار آن، لازم است پا از دایره تحقیقات بی‌نتیجه فراتر گذاشته شود و به گزارش‌های رسانه‌ها و نهادهای حقوق‌بشری توجه صورت بگیرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط