روزنامه های کابل؛ چهارشنبه اول جدی

روزنامه

شروع سال مالی جدید در افغانستان، بی سرنوشتی وزرای سلب صلاحیت شده و جنگ و صلح در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های اول جدی (دی) کابل است.

شروع سال مالی جدید

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سال مالی جدید افغانستان امروز شروع شد. اما تا حال قانون‌گذاران بودجه سال نو را تصویب نکرده‌اند.

۸‌صبح نوشته که طرح بودجه در زمان معین از سوی وزارت مالیه به پارلمان فرستاده شد اما نمایندگان پارلمان با آن برخورد سیاسی کردند.

۸‌صبح افزوده که پس از آن که ارگ با پارلمان روی موضوع سرنوشت وزیران رد صلاحیت‌شده درافتاد، قانون‌گذاران تهدید کردند در صورتی که ریاست‌جمهوری به تصمیم آنان تمکین نکند، بودجه از تصویب بازمی‌ماند و به همین دلیل بودجه تصویب نشده است.

۸‌صبح می‌نویسد هرقدر که بودجه دیر به تصویب برسد، حقوق معلمان و کارمندان دولت به موقع نمی‌رسد و این قشر جامعه آسیب می‌بیند و تهیه اسناد تدارکاتی پروژه‌ها به تاخیر می‌افتد و تا نهایی شدن یک پروژه در کمیته تدارکات ماه‌ها وقت ضایع می‌شود و بودجه ها مصرف نمی‌شوند.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح از نمایندگان مجلس خواسته که هر چه سریعتر بودجه را پس از رفع نواقص آن تصویب کنند.

بی سرنوشتی وزرای کابینه

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که هفت عضو کابینه که چندی پیش از سوی مجلس نمایندگان رد صلاحیت شده بودند، هنوز در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

اطلاعات روز نوشته که این هفت عضو کابینه به‌دلیل عدم مصرف بودجه‌ انکشافی از سوی مجلس نمایندگان رد صلاحیت شدند، اما رئیس‌جمهوری این رأی پارلمان را قبول نکرد و از دادگاه عالی خواست تا در این مورد نظر بدهد. حالا حدود یک ماه است که این مساله به دادگاه عالی راجع شده اما این نهاد هنوز در این مورد سکوت اختیار کرده است.

اطلاعات روز افزوده که استیضاح این وزیران، جنبه سیاسی داشت و بسیاری‌ها این اقدام نمایندگان مجلس را به اختلافات درونی میان حکومت و اختلافات در درون برخی از احزاب و جریان‌های سیاسی و هم‌چنان مصالحه حکومت با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار نسبت می‌دهند.

اطلاعات روز می‌نویسد که کابینه حکومت وحدت ملی که پس از دو سال تازه تشکیل شده بود، اکنون بار دیگر در شرایط دشواری قرار گرفته و به نظر می‌رسد حکومت بار دیگر مجبور خواهد شد کار خود را با سرپرستان ادامه دهد و این به معنای تداوم آشفتگی، بی‌نظمی و ناچاری در حکومت است.

صلح و جنگ در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که یک و نیم دهه است که جنگ با طالبان در افغانستان جریان دارد و در این مدت نه تنها این گروه از بین نرفته که قدرت و نفوذ این گروه نیز افزایش یافته است.

افغانستان نوشته که پس از پانزده سال، هم جامعه جهانی و هم دولت افغانستان به این نتیجه رسیده اند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و جنگ های جاری در این کشور پیروز قطعی ندارد و اینجاست که نقش صلح اهمیت پیدا می‌کند.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تنها اگر جامعه جهانی راهکارهایی را جهت قطع منابع مالی و تسلیحاتی طالبان و سایر هراس افگنان جستجو کند و پناهگاه‌های این گروه را در خارج افغانستان نابود سازد، آنگاه این گروه ممکن است گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان را بپذیرد.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که قربانی تروریسم تقریبا بسیاری از کشورهای جهان هستند اما کشورهای زیادی نیز در جهان هستند که بنیادگرایی را به عنوان ابزاری برای رسیدن به مقاصدشان در حوزه سیاست خارجی به‌کار بسته اند.

ماندگار نوشته حل بحران جهان بسیار ساده نیست و نمی‌شود با نشان دادن یک نقطه، همه مشکلات را به آن بست و از دیگر بخش‌ها غافل شد.

ماندگار افزوده که امروزه اتفاقات جهان یکی به دیگری وابسته اند و فقط می‌شود با درک درست اوضاع و بازی‌های جاری، به سلسله کارهایی دست زد که امنیت کل جهان را تامین و تضمین کند.

مطالب مرتبط