روزنامه های کابل؛ یکشنبه پنجم جدی

روزنامه

سکوت دادگاه عالی در مورد سرنوشت وزرای سلب صلاحیت شده، مبارزه با فسا د اداری در افغانستان و وضعیت بد رسانه‌ها در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های یکشنبه پنجم جدی (دی) کابل است.

سکوت دادگاه عالی

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ریاست‌جمهوری از یک‌ونیم ماه پیش از دادگاه عالی خواست تا موضوع رد صلاحیت برخی از وزیران در مجلس نمایندگان را به لحاظ قانونی بررسی کند.

۸‌صبح نوشته که دادگاه عالی باید فیصله می‌کرد که آیا اقدام قانون‌گذارها در سلب صلاحیت برخی از وزیران، مطابق قانون اساسی بود یا برخلاف آن. دادگاه عالی باید نظرش را رسانه‌ای می‌کرد اما در حال حاضر نه سرنوشت وزیران روشن است و نه تکلیف وزارت‌خانه‌هایی که وزیران آن رد صلاحیت شده‌اند.

۸‌صبح افزوده که وزارت‌خانه‌ای که وزیرش سلب صلاحیت شده، در یک بلاتکلیفی غرق می‌شود. میزان فساد و ناکارآمدی در آن وزارت افزایش می‌یابد و شخص وزیر هم به دلیل این که به بقایش مطمین نیست، جلو ناهنجاری را نمی‌گیرد.

۸‌صبح می‌نویسد که اگر دادگاه عالی نظرش را رسانه‌ای نسازد و صریح و بی‌پرده موضع‌گیری نکند، این نظریه قوت می‌گیرد که دستگاه قضایی افغانستان، توان تمثیل اصل استقلال خودش را ندارد. دادگاه عالی باید این موضوع را جدی بگیرد و هر چه زودتر نظرش را اعلام کند.

مبارزه با فساد اداری

روزنامه ماندگار می‌نویسد که هفته گذشته رئیس‌جمهور غنی، ۱۰۷میلیون افغانی پول اضافه اخذشده را به مالکین آپارتمان‌های مکروریان چهارم تحویل داد. آن برنامه نشان داد که مبارزه با فساد و بی‌عدالتی، ناممکن نیست.

ماندگار نوشته که اگر کارهای ادارات مختلف دولتی و خصوصی بررسی شود، ممکن است پرونده‌هایی از فساد سنگین کشف گردند که "مغز آدمی از محاسبه‌اش سوت می‌کشد."

ماندگار افزوده که هم‌اکنون گفته می‌شود که فساد در دولت به اوج رسیده و در همه سطوح، این فساد با جرات تمام صورت می‌گیرد. اما لغو اقساط تحمیلی از پروژه مکروریان‌ها و بازگشت آن به مردم، می‌تواند امید به کاهش فساد را جانی تازه ببخشد.

اما ماندگار می‌نویسد که " در عین حال، این هراس نیز وجود دارد که از این حرکت‌ها برای فریب افکار عمومی استفاده شود و فساد‌های بزرگتر به‌واسطه آن پنهان گردد."

وضعیت بد رسانه ها

روزنامه افغانستان می‌نویسد که آزادی بیان، یکی از مولفه های اساسی دموکراسی و یکی از دستاوردهای مهم و قابل افتخار نظام دموکراتیک افغانستان است.

افغانستان نوشته که کارنامه دولت های افغانستان در گذشته و حال، در برابر دفاع از رسانه ها و آزادی بیان، هر چند قابل افتخار نبوده ولی حداقل، در سطح منطقه یکی از بهترین ها بوده است.

افغانستان افزوده که "در افغانستان، دولت به خبرنگاران کمک نمی‌کند، دردی از دردهای آنها نمی‌کاهد، نمی‌تواند از آنها در مقابل زورمندان دفاع کند، اما در همین کشور صدها رسانه‌ها مجوز کار گرفته اند و کار می‌کنند."

افغانستان می‌نویسد که دولت می‌تواند جلو تخلفات و برخوردهای خشن نیروهای امنیتی با رسانه‌ها را بگیرد، دولت باید در مقابل جرایم علیه رسانه‌ها در زودترین فرصت واکنش نشان دهد، دولت باید رسانه‌ها را دوست خود بداند و تصور اینکه رسانه‌ها در مقابل دولت هستند را از بین ببرد.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که آزادی بیان اگرچه مهمترین و شاید تنهاترین دستاورد سه حکومت پس از طالبان افغانستان است، در این کشور با خطر تعرض و تحدید مواجه است.

اطلاعات روز نوشته که خبرنگاران و فعالان رسانه ای در این کشور از دو سو درگیر جنگ هستند؛ آنها هزینه حضورشان را در میدان جنگ و افشای فساد را همزمان می پردازند.

اطلاعات روز افزوده که سال جاری میلادی، خونین ترین سال برای خبرنگاران افغانستان خوانده شده و این کشور بدترین جا برای خبرنگاران است.

اطلاعات روز می نویسد با وجود آن که حکومت می گوید مقرراتی را برای حمایت از خبرنگاران وضع خواهد کرد اما نباید انتظار بهبود وضعیت را داشت به خصوص در کشوری که از نهادهای عدلی آن تا نهادهای امنیتی آن غرق در فساد و ناتوانی هستند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط