روزنامه های کابل؛ دوشنبه ششم جدی

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

ششم جدی سالروز حمله شوروی سابق به افغانستان، اختلافات سران حکومت وحدت ملی و تصویب قانون منع آزار و اذیت زنان و کودکان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ششم جدی (دی) کابل است.

سالروز حمله شوروی سابق به افغانستان

روزنامه انیس می‌نویسد که دلیل حمله شوروی سابق به افغانستان رقابت با قدرت‌های دیگر جهان بود، رقابتی که تاکنون در این منطقه جریان دارد.

انیس نوشته که افغانستان توانست با تحمل رنج ها و پرداختن خون زیاد، در مقابل شوروی مقاومت کند اما پس از آن نیز به دنبال فراموشی جهان، میدان تاخت و تاز "تروریسم" قرار گرفت.

روزنامه چراغ نیز نوشته که افغانستان تمام جهان را از "شر کمونیسم" نجات داد اما تنها گذاشته شد و هیولای دیگر به نام "تروریسم" در این کشور ظهور کرد.

چراغ افزوده که جهانیان و دولتمردان باید از گذشته عبرت بگیرند و دشمن ستیزی مردم افغانستان را محک نزنند.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که شکست حمله شوروی سابق بر افغانستان، نشان می‌دهد که هیچ کشوری نمی‌تواند بر سرنوشت مردم افغانستان از راه زور مسلط شود.

اصلاح افزوده که "اخیرا پاکستان نیز کوشید و در تقلا است که بر سرنوشت مردم و کشور افغانستان تسلط پیدا کند و در این راه هزینه زیاد کرده ... اما تمام ترفندهای این کشور ناکام شده و خواب و خیال تسلط این کشور بر افغانستان هیچگاه تعبیر نگردیده است."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که "تهاجم ارتش سرخ به افغانستان بسیار شوم و طاقت فرسا بود و پیامدهای ناگوار آن هنوز در این کشور ادامه دارد."

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی اظهار امیدواری کرده که مردم افغانستان بتوانند به زودی به صلح و آرامش کامل دست یابند.

اختلافات سران حکومت

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد در وضعیتی که افغانستان زیر فشار شدید نظامی ‌است و طالبان برای تهاجم سال آینده آمادگی می‌گیرند، نیاز به انسجام سیاسی بیشتر است.

۸‌صبح نوشته که اختلاف‌های سیاسی هر روز بیشتر می‌شود. قبلا اختلاف‌ها میان دو دسته سیاسی تشکیل‌دهنده حکومت وحدت ملی رسانه‌ای می‌شد اما حالا این روند وارد یک مرحله پیچیده دیگر شده است.

۸‌صبح افزوده که سران حکومت باید روی میکانیزمی‌ کار کنند که اختلاف‌ها را به حداقل برساند و هر دو رهبر باید میان متحدان سیاسی خود اجماع و همسویی ایجاد کنند.

۸‌صبح می‌نویسد که نباید انرژی مردم صرف جنجال‌هایی شود که برمبنای سمت، ولایت و قریه مطرح می‌شود. هر سیاست‌مداری که این کار را می‌کند، علیه منافع مجموع مردم افغانستان قرار گرفته زیرا مردم افغانستان در شرایط کنونی به همبستگی بیشتر نیاز دارند و باید دشمن اصلی خود را بشناسند.

قانون منع آزار و اذیت زنان و کودکان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که قانون منع خشونت علیه زنان و کودکان، به تصویب هر دو بخش پارلمان، سنا و مجلس نمایندگان رسید.

اطلاعات روز نوشته که نگاهی به آمار و ارقام و ارزیابی‌های انجام‌یافته در مورد خشونت علیه زنان، کافی است تا به لایه‌ها و گستره‌ی آن پی برد؛ طی سال‌های گذشته، میانگین ثبت خشونت علیه زنان در هر شش ماه، افزون بر ۵هزار مورد بوده است.

اما اطلاعات روز افزوده که سنت زن‌ستیز و ساختار مردسالار جامعه، بخشی از این قوانین را در عرصه اجرا با مشکل مواجه می‌کند.

اطلاعات روز می‌نویسد با این‌حال، می‌توان به کمک این قانون برای کاهش خشونت علیه زنان خو‌شبین بود. دست‌کم زنان در صورت شکنجه شدن می‌توانند به‌روشنی و بر مبنای قانون خواستار اعاده حق‌شان شوند.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، در افغانستان فاصله قابل ملاحظه‌ای میان تصویب و اجرای قانون وجود دارد. این فاصله به آن اندازه است که بتوان پیش‌بینی کرد بسیاری از زنان به‌رغم شکنجه شدن، نتوانند به دادخواهی و استمداد از قانون امیدوار باشند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط