روزنامه های کابل؛ چهارشنبه هشتم جدی

روزنامه

مجلس سنای افغانستان به دنبال افزایش ناامنی در این کشور، وزیران دفاع، داخله و رئیس امنیت ملی افغانستان را به نشست عمومی این مجلس فراخواند.

اظهارات تازه مسئولان امنیتی در مورد دلایل افزایش ناامنی در افغانستان، مبارزه با مواد مخدر در این کشور و نشست سه جانبه چین، پاکستان و روسیه در مسکو برای گفتگو در مورد صلح در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هشتم جدی (دی) کابل است.

اظهارات تازه مسئولان امنیتی

روزنامه افغانستان می‌نویسد این نخستین بار نیست که مسئولان امنیتی به مجلس فراخوانده می‌شوند، پیش از این نیز بارها این کار صورت گرفته؛ اما نتیجه عملی به دنبال نداشته است.

افغانستان نوشته که مسئولان امنیتی در این نشست‌ها چندان حرفی برای گفتن ندارند و هر بار سخن‌های گذشته را تکرار می‌کنند و به صورت مبهم و سرپوشیده از آینده اطمینان می‌دهند و از آمادگی‌های کامل ارگان‌های امنیتی در قبال تهدیدات همه جانبه امنیتی خبر می‌دهند.

افغانستان افزوده که با وجود این همه، هر بار که فصل بهار فرا می‌رسد و عملیات بهاری گروه‌های شورشی در مناطق مختلف کشور آغاز می‌گردد، شورشیان با استراتژی و برنامه‌های کارآمدتر وارد عرصه جنگ می‌گردد و نیروهای امنیتی را در بسیاری از مناطق به چالش می‌کشاند.

روزنامه ماندگار نیز به اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان در مورد وجود افرادی در نظام که مخفیانه به مخالفان مسلح کمک می‌کنند، پرداخته است.

ماندگار نوشته سال‌هاست که از زبان اعضای مجلس، شخصیت‌های سیاسی و تحلیل‌گران شنیده می‌شود که حلقات و مهره‌هایی در ساختار نظام وجود دارند که به‌صورت منظم و سیستماتیک به سود مخالفان کار می‌کنند.

ماندگار افزوده که "اگر آقای استانکزی به این نتیجه رسیده است که عده‌ای به سود دشمن کار می‌کنند، چرا در این خصوص اقدام نمی‌کند؟ زیرا کشف و دستگیری مهره‌های نفوذی دشمن، کار امنیت ملی است؛ همان اداره‌ای که آقای ستانکزی ریاست آن را برعهده دارد."

مبارزه با مواد مخدر

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که همزمان با رشد بی‌سابقه تولید مواد مخدر پس از سقوط حاکمیت طالبان، همواره برنامه‌هایی برای «نابودی» مخدرات طرح شده است.

اطلاعات روز نوشته که دیروز نیز رئیس‌جمهور غنی البته با طرح واقع‌بینانه‌تری خواستار کاهش ۵درصدی کشت کوکنار در ولایاتی شده است که بیشترین سهم را در تولید تریاک و باقی مواد مخدر دارد.

اطلاعات روز می‌نویسد که حضور مافیای قدرتمند مواد مخدر، خاک مستعد برای زرع کوکنار، ناامنی، حضور گروه‌های تروریستی و حواشی امنی که دور از دسترس حکومت قرار دارد، فقر و نفع گروه‌هایی مانند طالبان در تولید مواد مخدر، مواردی‌اند که گفته می‌شود باعث رشد تولید و قاچاق این مواد شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، دولت باید برای از بین بردن بازار مواد مخدر و یافتن جایگزینی برای کوکنار بین کشاورزان بکوشد و از این طریق در راه مبارزه با مواد مخدر موفق گردد.

روزنامه انیس نیز می نویسد که یگانه راه برای محو کشت خشخاش در افغانستان، تامین امنیت و گسترش حاکمیت است تا برنامه های روی دست گرفته شده برای مبارزه با مواد مخدر عملی شود.

انیس همچنان به همکاری صادقانه مقامات محلی، علمای دین و بزرگان قومی در راستای این مبارزه تاکید کرده است.

نشست سه جانبه در مسکو

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که به حاشیه بردن دولت افغانستان برای همسایگان دور و نزدیک سودی ندارد.

۸‌صبح به نشست سه جانبه چین، پاکستان و روسیه روی موضوع صلح در افغانستان اشاره کرده و نوشته که تعامل با عناصر ضد دولتی و برگزاری جلسات چندجانبه در مورد افغانستان آن هم در غیاب کابل، کمکی به گسترش حاکمیت قانون و دولت مدرن در این کشور نمی کند.

۸‌صبح نوشته که روسیه باید سیاست پانزده سال گذشته اش؛ حمایت از حضور جامعه جهانی در افغانستان به منظور تقویت نهادهای دولتی و بازسازی و مبارزه با تروریسم در افغانستان را ادامه دهد و رقابت‌هایش را با ناتو کنار بگذارد زیرا این به سود روسیه است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط