روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۲ جدی

روزنامه

افغانستان در سالی که گذشت، امیدواری‌ها در سال پیش‌رو و آلودگی هوا مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های یکشنبه ۱۲ جدی (دی) کابل است.

افغانستان در ۲۰۱۶

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که افغانستان سال خونین ۲۰۱۶ را پشت سرگذاشت و نیروهای امنیتی افغان با قربانی‌های فراوان از دولت و مردم خود دفاع کردند.

۸‌صبح نوشته که نیروهای امنیتی کشور هنوز جوانند و نمی‌توانند مثل نیروهای ناتو، عمل کنند اما این نیروهای در همان حد و ظرفیت خودشان خوب عمل کردند و نگذاشتند که یک منطقه استراتژیک کشور سقوط کند.

۸‌صبح افزوده که در این دست‌آورد، همکاری نیروهای ناتو نیز خیلی موثر بود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، "نیروهای امنیتی افغانستان از فساد گسترده در بدنه و مقامات عالی این نیروها رنج می‌برند. برخی از فرماندهان این نیروها حتی گلوله و غذای سرباز را می‌دزدند، اما با وجود آن هم قوای امنیتی افغانستان، در سال ۲۰۱۶ میلادی، دچار ناکامی استراتژیک نشدند."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که در سال گذشته، افغانستان روزهای سخت و دشواری را پشت سر گذاشت؛ سختی‌هایی که تبعات آن پابرجاست و تا سال‌ها نیز اثرات ویرانگر آن باقی خواهد بود.

اطلاعات روز افزوده که در سال ۲۰۱۶، افغانستان کماکان جایگاه برتری در رده فساد داشت. به همین ترتیب، کشت و تولید و قاچاق مواد مخدر به همان پیمانه سال‌های قبل بود و اثری از کاهش در آن دیده نشد.

اطلاعات روز نوشته که مبتنی بر ارزیابی‌های سازمان‌هایی نظیر بنیاد صلح، مجمع جهانی اقتصاد، گزارشگران بدون مرز و وزارت‌خانه‌های افغانستان، افغانستان از نظر شاخص‌های امنیت و اقتصاد و توسعه بدترین وضعیت را داشت.

اطلاعات روز می‌نویسد که اکنون و درست در آستانه سال نو میلادی، تنش‌های سیاسی عمیق‌تر می‌شود. این تنش‌ها، چه در میان تیم سیاسی رئیس‌جمهور غنی و چه در سطح وسیع‌تر، این احتمال را تقویت می‌کند که باید در سال جدید شاهد تغییرات گسترده و پیچیده ای بود.

۲۰۱۷ برای افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که افغانستان وارد سال جدید میلادی شد، سالی که برای افغانستان سرنوشت‌ساز است.

افغانستان نوشته که در سال نو میلادی، اولویت های سال گذشته پا برجاست. صلح به عنوان یکی از اولویت‌های دولت افغانستان، در آجندای کار دولت خواهد بود. انتظار می‌رود دولت افغانستان با طالبان و گروه‌های مسلح دیگر برای صلح گفتگو نماید و شاید به نتایجی برسد.

افغانستان افزوده که افغانستان وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد. آنچه به اقتصاد افغانستان رونق داده تزریق کمک‌های خارجی به اقتصاد دولت است. دولت افغانستان باید بتواند از منابع داخلی خود استفاده درست کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، "دولت می‌تواند موفق‌تر عمل کند، تنها در صورتی که به صورت واضح و شفاف، تمام امور را با مردم در میان بگذارد، اختلافات و تنش‌های سیاسی میان گروه‌های شریک در قدرت کنار گذاشته شود، عزم برای خروج از وضعیت موجود جزم شود و تمامی نیروها برای بهتر ساختن افغانستان کار کنند."

آلودگی هوای کابل

روزنامه ماندگار می‌نویسد که کابل، شهر کوهستانی و کم‌مساحت است که به جزیره‌های قومی‌ـ سیاسی‌ـ اقتصادی تقسیم شده، هر سال میزبان جمعیت بیشتری از مهاجرین متقاضی کار، نان و امنیت است و از همین رو هر سال بیشتر از سال گذشته، درگیر مشکلات شهری، زیست‌محیطی و اقتصادی می‌شود.

ماندگار افزوده که "یقینا کابل شهری صنعتی و کارخانه‌دار نیست که دود حاصل از آن‌ها هوای شهر را آلوده کرده باشد؛ اما شهری با کوخ‌های فراوان، موترهای فرسوده و سوخت بی‌کیفیت است."

ماندگار می‌نویسد که دولت می‌تواند با ایجاد فضای سبز، نظارت بر مواد سوختی، معاینه فنی خودروها، تولید برق بیشتر و نظارت بر واحدهای صنعتی در کاهش آلودگی هوا سهم بگیرد.

روزنامه اصلاح نیز افزایش روزافزون آلودگی هوا در کابل را یک فاجعه بزرگ انسانی می‌خواند.

اصلاح نوشته که تنها دولت نه، بلکه شهروندان کابل نیز باید برای کاهش این آلودگی بکوشند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که مسئولان باید راهکارهای مناسبی را برای مقابله با این "سونامی خاموش" روی دست گیرند.

انیس افزوده که مردم نیز باید از اضرار آلودگی هوا آگاه شوند و برای کاهش آلودگی هوا، با دولت همکاری جدی کنند.

مطالب مرتبط