روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۳ جدی

روزنامه

ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان، که به مناسبت سال نو میلادی (۲۰۱۷) با رهبران حکومت وحدت ملی تماس تلفنی گرفته بود، متعهد شد که با دولت افغانستان برای برقراری صلح و تأمین صلح در آن کشور و منطقه همکاری کند.

تماس تلفنی فرمانده ارتش پاکستان با مقامات افغان و سال ۲۰۱۷ برای افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۳ جدی (دی) کابل است.

تماس فرمانده ارتش پاکستان با مقامات افغان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده کل نیروهای نظامی پاکستان به رئیس‌جهمور و رئیس اجرایی زنگ زد و به آنان گفت می‌خواهد به کابل بیاید و با سران حکومت افغانستان گفتگو کند.

۸‌صبح افزوده که کابل تجربه طولانی از مذاکره با نظامیان پاکستانی دارد. نظامیان پاکستان در هر زمستان به کابل می‌آیند، گپ می‌زنند و تعهد می‌دهند ولی با شروع فصل بهار، همه رشته‌ها پنبه می‌شود و طالبان دست به عملیات‌های تهاجمی و تروریستی می‌زنند.

۸‌صبح نوشته که فرصت بی‌نظیری برای بهبود روابط کابل و اسلام‌آباد در سال ۲۰۱۴ فراهم شده بود و رئیس جمهوری افغانستان حسن نیت خود را به پاکستان نشان داده بود اما پاکستانی‌ها فرصت بهبود روابط با افغانستان را از دست دادند و حالا بهای آن را می‌پردازند.

۸‌صبح می‌نویسد که دولت افغانستان نباید اغفال شود. نباید بازی مذاکره در زمستان و جنگ در تابستان بار دیگر تکرار شود.

روزنامه افغانستان نیز می‌نویسد که فصل زمستان همیشه آرامش نسبی در افغانستان حکمفرما می‌شود اما این فصل پرکارترین فصل برای نیروهای امنیتی است.

افغانستان نوشته که مسئولان امنیتی باید در این فصل استراتژی و تاکتیک‌های جنگ برای سال آینده را تعیین کنند و تدابیر مبارزه با مخالفان مسلح را روی دست گیرند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که قرار است رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل سفر کند در حالی که در دو سال گذشته مقامات عالی رتبه نظامی پاکستان بارها از کابل دیدار کرده اند اما گفتگوهای شان هیچ دستاوردی نداشته است.

آرمان ملی نوشته که مقامات افغان باید در دیدار با این مقام نظامی پاکستان تاکید کنند که پاکستان دست از مداخله در امور افغانستان بردارد و سبب وخیم تر شدن اوضاع در افغانستان نشود.

آرمان ملی افزوده که "برچیدن لانه های ترور در پاکستان و عدم تجهیز و تمویل طالبان از سوی پاکستان باید در این گفتگوها مطرح شود اگر نه بهتر است از خیر این سفر و این گفتگوها گذشت زیرا شاید پاکستانی ها تنها به دنبال کمایی کردن زمان بیشتر برای رسیدن به اهداف شان باشند."

۲۰۱۷ برای افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که افغانستان با پشت سر گذاشتن ۱۲ ماه پر از فراز و نشیب و مملو از جنگ و نابسامانی، افزایش مهاجرت‌ها و بی‌جا شدن مردم؛ پا به سـالی می‌گذارد که امیدوار است در آن خوش‌تر بدرخشد.

ماندگار نوشته که با وجود امیدواری‌های مقامات برای سال ۲۰۱۷، افغانستان در عرصه امنیت با مشکلاتی بزرگ‌تر و جدی‌تر مواجه خواهد شد.

ماندگار افزوده که از طرف دیگر، عدم توازن در سیاست خارجی دولت، یکی دیگر از مشکلاتی‌ست که می‌تواند برای کشور در این سال دردسر خلق کند.

ماندگار می‌نویسد که حکومت در این سال با چالش‌های متعدد در سطوح مختلف مواجه است؛ اما به هر رو، برای نجات از بحران ناچار است روی سیاست خارجی و مناسبات نه‌چندان متوازن منطقه‌ای و نیز روش‌های ناکارآمد مدیریتی خویش تجدید نظر کند و اصلاحاتی فوری و اساسی را در راس و قاعده نهادهای امنیتی رونما سازد.

اما روزنامه دولتی اصلاح می‌نویسد که مقامات سال ۲۰۱۷ را سال کامیابی افغانستان نام نهادند.

اصلاح نوشته که مقامات برای این سال به هدف رسیدن به امنیت، ثبات و رشد و انکشاف اقتصادی، پالیسی‌هایی را تنظیم کرده اند که می توان امید داشت با عملی شدن آنها، افغانستان به پیشرفت‌ها دست یابد.

مطالب مرتبط