روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۴ جدی

مخابرات حق نشر عکس MCIT
Image caption وزیر مخابرات افغانستان چندی پیش از سوی مجلس نمایندگان سلب صلاحیت شده بود

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که وظیفه عبدالرزاق وحیدی، وزیر مخابرات و تکنالوژی افغانستان، به تعلیق درآمده است.

تعلیق وظیفه وزیر مخابرات و تکنالوژی افغانستان، روابط افغانستان و پاکستان و پلانهای امنیتی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ جدی (دی) کابل است.

تعلیق وظیفه وزیر مخابرات

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد مردم که از خرید کریدت‌کارت موبایل مالیه می‌پردازند، حق دارند بدانند که این پول چگونه وضع می‌شود، به کجا می‌رود، در حساب کدام مرجع واریز می‌شود و به چه صورت درج طرح بودجه می‌شود.

۸‌صبح نوشته که وقتی وزارت مخابرات تفتیش می‌شود و وظیفه وزیرش به حال تعلیق در می‌آید، مردم احساس می‌کنند که حکومت سوال‌های آنان را جدی گرفته است.

۸‌صبح افزوده که اگر یافته‌های هیات تحقیق نشان‌دهنده تقصیر وزیر مخابرات و حیف‌ومیل پول مردم عام باشد، باید ایشان به محاکمه کشانده شوند و اگر وزیر مخابرات مقصر تشخیص داده نشود، در آن صورت اعتماد مردم به او و وزارتخانه‌اش بیشتر می‌‌شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، سران حکومت وحدت ملی باید متوجه جلوگیری از سیاسی شدن روند مبارزه با فساد مالی و اداری باشند. هر مقامی‌که به فساد مالی متهم می‌شود، پشت نام قوم یا یک حزب سیاسی پنهان می‌شود. برای این که این حربه از دست مقام‌های فاسد گرفته شود، لازم است که چهره‌های فاسد هر دو تیم تشکیل‌دهنده حکومت مورد مواخذه قرار گیرند.

اما روزنامه اطلاعات روز، تعلیق وظیفه وزیر مخابرات را مانور گسترده سیاسی- تبلیغاتی از جدیت حکومت در مبارزه با فساد خوانده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که مشکل عمده حکومت وحدت ملی نیز مانند دو حکومت گذشته، فساد اداری و مالی است و این مشکل اعتبار دولت را در میان شهروندان و حامیان جهانی‌اش مخدوش کرده است.

اطلاعات روز افزوده که باز شدن پرونده‌ی فساد آقای وحیدی برای حکومت به‌دلیل فقدان حامی سیاسی، هزینه چندانی ندارد و این فرصت را در اختیار حکومت قرار می‌دهد تا نشان بدهد که در کار مبارزه با فساد متعهد است. در حالی که پرونده‌های جنجالی مانند سقوط کابل‌بانک و مکاتب خیالی آقای وردک، اتهام‌هایی که به عمر زاخیلوال زده شده است و مواردی مانند آن، هرگز بررسی نمی‌شود.

روابط پاکستان و افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که به‌تاز‌گی نشست سه‌جانبه میان پاکستان، چین و روسیه درباره افغانستان در مسکو برگزار شده که تقریبا به یک راهبرد منطقه‌ای حمایت از طالبان انجامیده است.

ماندگار نوشته که پاکستانی‌ها نیز در این فرصت خاص که طرف‌های افغانستان و آمریکا و هندوستان نسبت به آن نگران اند، می‌خواهند امتیازهای درخوری را از دولت افغانستان بطلبند و به نحوی از انحا دولت وحدت ملی را زیر فشار قرار دهند و به تمکین دوباره وادارند.

ماندگار به صحبت تلفنی مقامات افغان و رئیس ستاد ارتش اشاره کرده و افزوده "می‌طلبد که دولت افغانستان این همسایه ویرانگر را در بسترِ استراتژی‌ها و سیاست‌های استیلاگرایانه‌اش بازشناسی کند و سپس به سیاست و رویکرد عملی و درخور با آن دست یابد."

پلانهای امنیتی در افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که رد و بدل شدن ولسوالی‌ها میان طالبان و دولت افغانستان در سال روان خورشیدی، به یک امر معمول بدل شده است که مطمینا ارتباط جدی با نبود استراتژی بلند مدت و کارآمد امنیتی دارد.

افغانستان نوشته که برای حل مشکلات موجود باید برنامه های اصلاح نهادهای امنیتی بر اساس نیازهای روز افغانستان طرح و اجرا شود.

افغانستان افزوده که بازی‌های جهانی و منطقه ای میان قدرت ها برای برنامه ریزان امنیتی افغانستان باید روشن باشد و همچنین تعهد و التزام به منافع و مصالح کشور است که می‌تواند سبب شود برنامه ریزان امنیت کشور بتوانند برنامه‌های کارآمد برای امنیت افغانستان بسازند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط