روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۹ جدی

معدن زغال سنگ حق نشر عکس اطلاعات روز

روزنامه‌های امروز کابل بیشتر مطالب تحلیلی و مقاله‌های خود را به کشته شدن ۸ کارگر معدن زغال سنگ در ولایت بغلان اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان نوشته که مردم افغانستان از تنش‌های قومی خاطرات تلخی به یاد دارند و نمی‌خواهند که دوباره تاریخ تکرار شود. حکومت افغانستان باید زمینه‌ای هرگونه کوشش و تلاشی را که هدف بازگرداندن افغانستان به گذشته تلخ و دردناک است، از بین ببرد.

نویسنده افزوده که با توجه به این مقوله تلاش برای تامین امنیت مسافران و پایان دادن به تراژیدی مسافرکُشی هدفمندانه از سوی گروه‌های تروریستی ضروری است و حکومت در این راستا باید از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نورزد.

نویسنده افزوده که حکومت افغانستان باید عاملین رویداد بغلان و سایر رویدادهای مسافرکُشی را شناسایی و مجازات کند.

حق نشر عکس روزنامه افغانستان

روزنامه ۸صبح نوشته که قتل کارگران معدن در تاله ‌و برفک ولایت بغلان، مصداق جنایت علیه بشریت است. عده‌ای از مقام‌های دولتی هم تلاش می‌کنند که روی گروه طالبان را سفید کنند.

به نوشته سرمقاله نویس این مقام‌های حکومتی شب و روز تلاش می‌کنند که زیرنام گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش)، از گروه طالبان قباحت‌زدایی کنند. همه می‌دانند که گروه طالبان در بغلان مرکزی و برخی از نقاط دیگر این ولایت فعالیت دارند.

نویسنده مدعی شده که طالبان را سازمان اطلاعات ارتش پاکستان حمایت می‌کند. سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان تلاش می‌کنند که مردم افغانستان را به‌جان هم بیندازند.

روزنامه اطلاعات روز نیز با اشاره به کشته شدن این ۸ مسافر در ولایت بغلان نوشته که حکومت تا این‌جای کار نبرد را به گروه‌های تروریستی و برانداز باخته است. آن‌ها بیش از هر زمانی در ایجاد تردید در میان شهروندان نسبت به صداقت و تعهد دولت در قبال تأمین امنیت و تضمین حق حیات‌شان، موفق بوده‌اند.

سرمقاله نویس افزوده که بدگمانی و عدم اطمینان می‌تواند در نهایت منجر به ایجاد فاصله‌ای جدی میان شهروندان و دولت شود. اگر چنین وضعیتی اتفاق بیفتد، قطعاً مدیریت آن در توان حکومت نخواهد بود.

روزنامه ویسا نیز نوشته که کشته شدن کارگران معدن در ولایت بغلان به جزء جنایت و وحشت تعبیر و نام دیگری ندارد. این دشمنی با اسلام و انسانیت هم تعبیر نمی‌شود.

نویسنده افزوده که کشتن افراد بی‌گناه زنگ خطر برای مردم و تهدید برای حکومت افغانستان است. این یک موضوع ساده نیست که مردم عادی از یک قوم اینطور بی‌رحمانه و با قساوت کشته می‌شوند.

روزنامه چراغ نوشته که فاجعه بغلان اولین فاجعه خلق شده توسط گروهای تروریستی نیست و بدون شک آخرینش هم نخواهد بود و آنها با اطمینان خاطر به جنایت خویش ادامه خواهند داد.

حق نشر عکس هشت صبح

سرمقاله نویس افزوده که فاجعه بغلان این واقعیت تلخ را نمایان می‌سازد که دولت مردان ما فقط به فکر منافع شخصی و جناحی خویش‌اند و به فکر تامین امنیت شهروندانش نیست.

روزنامه دولتی انیس با اشاره به حادثه بغلان نوشته که دشمنان مردم افغانستان با این عملکرد غیر انسانی و اسلامی نخواهند توانست که تنشهای قومی را میان ملت واحد افغانستان دامن زنند، زیرا مردم آگاه و با تجربه افغانستان امروز به پختگی سیاسی خود رسیده خوب و بد را بهتر از هر زمان دیگر تفکیک می‌کنند و هیچگاهی تسلیم دشمن نخواهند شد.

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به حادثه بغلان نوشته که یکی از این اهداف دامن زدن دشمنی‌های قومی و مذهبی میان مردم افغانستان است. "تروریست‌ها" در این راستا می‌خواهند جنگ‌های قومی و مذهبی را در این سرزمین جنگ زده و پر آشوب دامن بزنند و فکر می‌کنند که با هدف قرار دادن هزاره‌ها می‌توانند مخاصمت در میان شیعه‌ها و سنی‌ها را شعله ور سازند و به این ترتیب کاری را که سازمان دهندگان این گروه در آنسوی مرزهای افغانستان آرزو دارند، در این سرزمین عملی کنند.