روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۲۱جدی

روزنامه های کابل

موضوع آوارگان داخلی و مبارزه با فساد اداری در افغانستان از موضوعات مهم روزنامه‌های امروز، سه‌شنبه ۲۱ جدی/دی کابل است.

روزنامه سرخط با اشاره به مشکلاتی که آوارگان داخلی در این کشور دارند نوشته است که برای پایان دادن به این معضل نیاز است تا در قدم نخست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان در بودجه‌ای سالانه مقدار مشخصی را برای رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان اختصاص دهد.

به نظر سرمقاله نویس اداره‌ای رسیدگی به حوادث نیز کمک و رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان داخلی را در چارچوب وظایف خود بگنجاند و در قدم سوم نیاز است تا با کمک نهادها و سازمان‌های کمک کننده مراکز امن در شهرهای بزرگ مشخص شوند و سپس زمینه‌ا‌ی انتقال شماری از آوارگان داخلی به مکان‌های مناسب فراهم گردد.

روزنامه افغانستان نیز با اشاره به افزایش شمار بیجا شدگان داخلی نوشته است که با توجه به فصل زمستان و سرمای شدید، مشکلات بیجاشدگان داخلی افزایش می‌باید و آنها بیشتر از هر زمانی دیگر در معرض خطرهای ناشی از سرمای شدید، قرار می‌گیرند.

سرمقاله نویس افزوده است که اگر در فصل زمستان به مشکلات بیجاشدگان داخلی توجه نشود و برای آنها کمک‌های لازم و به موقع صورت نگیرد، خطر سرما جان بسیاری از بیجاشدگان را تهدید می‌کند و آمار تلفات ناشی از حوادث طبیعی نیز افزایش خواهد یافت.

مبارزه با فساد اداری

روزنامه نوشته که در یک ‌و نیم دهه‌ا‌ی گذشته، هیچ‌کسی به اندازه‌ا‌ی محمد اشرف غنی، زبان به انتقاد از فساد حاکم در نهادهای امنیتی نگشوده است. پنهان‌کاری و پوشاندن مسایل مهم ملی و آنچه که در نهادهای دولتی می‌گذرد، یک استراتژی پذیرفته‌شده و فراگیر در میان بسیاری از مقام‌های دولتی بود. به‌رغم این، اعتراف به فساد در نهادهای امنیتی و اذعان به پیامدهای آن از سوی رئیس‌جمهور، مایه‌ای امیدواری است.

حق نشر عکس ARG
Image caption دیروز آقای غنی به دست مادر یک سرباز ارتش افغانستان که در جنگ کشته شده بود، بوسه زد این عکس در روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده همرسانی شد

به باور نویسنده عبور از بحران کنونی، که شامل جنگ با تروریسم و حکومتداری ضعیف و تنش‌های سیاسی مضاعف است، ممکن نیست مگر این که ثبات اقتصادی، ادارۀ توان‌مند و ارتش منضبط وجود داشته باشد. نهادهای امنیتی بار سنگینی برای تأمین ثبات افغانستان بر دوش دارند. از این منظر، تا زمانی که ساختار و رهبری نهادهای امنیتی مورد تجدید نظر قرار نگیرد و تمهیداتی برای انضباط بیشتر و محو فساد سنجیده نشود، سرانجام نهادهای امنیتی درمیان مدت کارآیی خودش را از دست خواهد داد.

سرمقاله نویس روزنامه ۸صبح نیز نوشته است که آقای غنی دیروز از فساد در ارتش و نیروهای امنیتی یاد کرد و از شفاف‌سازی قرارداد‌ها و تدارکات در وزارت دفاع ملی خبر داد. فساد گسترده در نهاد‌های امنیتی از جمله در ارتش واقعیت تلخی است که نمی‌شود از آن انکار کرد.

نویسنده افزوده که مشکل فساد در ارتش ملی، صرف با شفاف‌سازی در قرارداد‌ها و تدارکات از بین نمی‌رود. این اقدامات البته که لازم است، اما کافی نیست. رهبران و بلندپایه‌گان دولت از جمله رئیس‌جمهور، باید به نکاتی دیگری هم توجه کنند. نباید این واقعیت تلخ فراموش شود که از غذا و میوه‌ا‌ی سرباز هم دزدی می‌کنند.

نویسنده افزوده است که وزارت دفاع مقداری وجه نقد دراختیار فرماندهان قطعات قرار می‌دهد تا آنان این پول را صرف خرید گوشت و میوه برای سربازان کنند، اما در برخی از موارد، این پول حیف‎ ومیل می‌شود. لازم است که به این موضوع رسیدگی شود. مشکل دیگر این است که گلوله‌ی سرباز هم به جایی که به دشمن شلیک شود، به دلالان فروخته می‌شود. دلالان گلوله‌ها را به طالبان می‌فروشند. به بیان دیگر، گلوله‌ای سرباز، به دشمنش فروخته می‌شود.