روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۵ جدی

روزنامه های کابل حق نشر عکس روزنامه ماندگار

روزنامه‌های کابل حمله انتحاری روز سه‌شنبه گذشته در کابل و انفجار ولایت قندهار درجنوب افغانستان را مهم دانسته و بیشتر سرمقاله و مطالب تحلیلی را به این موضوع اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان با اشاره این حوادث نوشته که استراتژی و تاکتیک‌های جنگی شورشیان مخالف چنان پیچیده و سنجیده شده که گویا این گروه‌ها دوره‌های سخت آموزش‌های نظامی و استخباراتی را گذرانده‌اند. در حالی که این گروه ها سابقه فعالیت مؤثر در منطقه را نداشته‌اند، اما به آسانی می‌توانند از میان جوانان سربازگیری کرده و آنها را به حمایت از خودشان وادارند.

سرمقاله نویس افزوده که تهیه اسلحه و مهمات و فراهم آوردن امکانات لجستیکی در جنگ، کار ساده‌ای نیست؛ مگر این که یک درآمد قوی و مطمئن وجود داشته باشد. پس این سؤال پیش می‌آید که منابع عایداتی تروریستان چیست؟ آنها چگونه می‌توانند از عهده مصارف گزاف جنگ برآیند؟

روزنامه دولتی اصلاح نیز با اشاره به حوادث روز سه‌شنبه نوشته که سوال اساسی شهروندان این است که چگونه افراد متعلق به گروه دهشتگر طالب و همچنین سایر گروه‌های هراس‌افکن تا این نقاط که جزو نقاط امن و شدیدا حراست شده خود را می‌رسانند، می‌توانند خود را از چشم نیروهای امنیتی و کشفی پنهان کنند.

نویسنده افزوده که مهمان خانه والی قندهار از جمله آدرس‌هایی بود که به مشکل می‌توان باور کرد که افراد عادی حتی تا دروازه آن خود را رسانده بتوانند. اما دیده می‌شود که طالبان به راحتی مواد منفجره را تا حساس ترین نقطه این مهمانخانه رسانده و زیر مبل آن جاسازی می‌کنند.

سرمقاله نویس پرسیده که این برای شهروندان عادی مهم است که درک کنند چرا نهادهای امنیتی در جلوگیری و مهار این دسته تبهکاران کوتاه می‌آیند.

روزنامه چراغ نوشته که طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) نه آنچنان که برخی مقام‌ها می‌گویند قدرتمند هستند و نه آنگونه ضعیف که نتوانند خطری برای مردم باشند بلکه با وجود حمایت‌های درون حکومتی و پاکستان است که توانسته ناامنی‌های گسترده‌ای به وجود آورند، هرچند اگر حکومت و غرب اراده کند، می‌توانند ثبات را به افغانستان بازگردانند.

به نوشته سرمقاله نویس هزینه هنگفت جانی که در راه امنیت افغانستان فدا شده، خون هزاران هزار سرباز مدافعی است که برای امنیت کشور جان داده‌اند تا مانع سقوط ولایت‌ها و کشتار مردم بی‌گناه شوند و حال بر حکومت وحدت ملی واجب و وظیفه است که به جای انحصارطلبی و جابه جایی‌های سیاسی، رهبرانی را در دفاع منصوب کنند که دغدغه امنیت داشته باشند و عزت مردم را در معامله‌ها حراج نکنند.

روزنامه۸صبح نوشته که حمله‌های تروریستی اخیر بر کابل، قندهار و هلمند با پاکستان ربط دارد. موادی که در حمله‌ا‌ی تروریستی قندهار به کار گرفته شده است، صرف در اختیار دولت‌ها قرار دارد. بسیار بعید است که غیر از پاکستان دولت دیگری این مواد را در اختیار طالبان قرار دهد. اسناد و مدارکی که سازمان‌های اطلاعاتی کشور ما دارند، نشان می‌دهد که تاسیسات تروریستی در پوشش مدارس دینی در چمن پاکستان فعالیت دارند. حمله به دانشگاه آمریکایی کابل، کشتار کارمندان دولت در خیابان دارالامان کابل، قتل دیپلمات‌های اماراتی در قندهار و حمله تروریستی به لشکرگاه، در تاسیسات تروریستی چمن طراحی شده بود.

روزنامه ماندگار با اشاره به انفجار قندهار پرسیده که پرسش این‌جاست که طالبان چرا بخواهند مقام‌های کشور امارات متحد عربی را بکشند؟ این کشور از معدود کشورهای منطقه است که در زمان حاکمیت طالبان، حکومت این گروه را به رسمیت شناخته بود و تا امروز نیز روابط خصمانه‌ای با این گروه نداشته است.

حق نشر عکس روزنامه هشت صبح

سرمقاله نویس افزوده که روزهای پسین، شهر قندهار شاهد یک رشته تغییرات و رفت‌ و آمدهای طالبان و برخی افراد دخیل در قضایای افغانستان بود. گفته می‌شود که چندی پیش، والی این شهر نشستی را با حضور یک تعداد شخصیت‌های بانفوذ قومی و مذهبی، به شمول شماری از مقام‌های پیشین طالبان که حالا در کابل به‌سر می‌برند، برگزار کرده بود.

نویسنده افزوده که گفته می‌شود که براساس برخی طرح‌های افشا نشده میان حلقاتی در حکومت و طالبان، قرار است که مناطقی در جنوب و به ویژه قندهار، هلمند و ارزگان به این گروه واگذار شود تا آن‌ها بخشی از نیرو و امکانات خود را وارد افغانستان سازند.

مقاله نویس افزوده که با چنین طرحی، منافع پاکستان چقدر می‌توانست با خطر روبه‌رو شود و کشورهای عربی و از جمله امارات در آن چقدر دخیل بوده‌اند، هنوز اطلاع موثقی در اختیار نیست؛ ولی بدون شک تصادم منافع میان این دو کشور در منطقه وجود دارد و احتمال داده می‌شود که حمله به مهمان‌خانۀ والی قندهار، به این مسایل پشت پرده ربط دارد.

روزنامه راه مدنیت نیز با اشاره به حوادث روز سه‌شنبه گذشته نوشته که واقعیت امر این است که گروه طالبان در یک جنگ نیابتی از طرف دولت پاکستان علیه مردم افغانستان می‌جنگند. در یک و نیم دهه گذشته هرگاه حمایت‌های وسیع پاکستان از گروه طالبان حتی برای یک سال و نیم قطع می‌شد دیگر طالب و تروریستی وجود نداشت.

روزنامه دولتی انیس نیز با اشاره به سه‌شنبه خونین افغانستان نوشته که مردم به خصوص شهروندان کابل از نیروهای امنیتی کشور تقاضا دارند تا با تدابیر خاص امنیتی از بروز چنین حوادث دلخراش که خسارت جانی زیادی را در قبال دارد جلوگیری کنند. نگذارند خانواده‌های رنجدیده این کشور بازهم به اندوه جگر گوشه‌های شان اشک بریزند و در ماتم غم و اندوه بنشینند.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته در حالی‌که گزارش‌های رسانه‌ای و گفت‌وگوهای مقامات سیاسی شماری از کشورهای منطقه دال بر روابط آشکار با گروه طالبان است و نگرانی از تقابل کشورهای قدرتمند منطقه درخاک افغانستان بیشتر می‌شود، نیاز به این‌که در قبال این تحولات و تغییرات سیاسی جدی‌تر تمرکز کرد، نیز افزایش می‌یابد. اما به نظر می‌رسد حکومت هنوز نسبت به تغییراتی که در تیم‌سازی‌ها و پیمان‌سازی‌های منطقه‌ای بر سر افغانستان جریان دارد بی‌باور شده و بدون هیچ نگرانی از این سمپاتی‌ها به ساده‌سازی رویدادها و مسایل پیچیده اکتفا می‌کند.

سرمقاله نویس افزوده که حکومت باید در مورد رویداد قندهار به‌مثابه‌ا‌ی یکی از پیچیده‌ترین رویدادهای تروریستی که اظهارات و واکنش‌های رسمی و غیر رسمی آن را پیچیده‌تر کرده است، تحقیقات مستقلانه و عمیقی انجام دهد. درک واقعیت در حمله‌ای قندهار می‌تواند حکومت را در شناسایی دشمن و دوست کمک کند و به ابهام‌های موجود در فضای سیاسی نیز پایان بخشد.