روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۷ جدی

مجاهد
Image caption عبدالحکیم مجاهد در زمان حاکمیت گروه طالبان نماینده این گروه در نیویورک بود

مجیب الرحمن رحیمی، سخنگوی رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته است که در پی اظهارات اخیر عبدالحکیم مجاهد، عضو شورای عالی صلح افغانستان، آقای مجاهد از سمت‌اش کنار گذاشته شده است.

عبدالحکیم مجاهد که در رژیم طالبان نماینده این گروه در نیویورک بود، روز پنجشنبه ۲۳ جدی/دی در مراسم نشر گزارش تازه انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان گفت: "طالبان یک طبقه مقدس است. آنها یکبار در برابر روس جهاد را به کامیابی رساندند و بار دیگر به هرج و مرج مجاهدین پایان دادند و امنیت را به وجود آوردند."

برکناری عبدالحکیم مجاهد عضو شورای عالی صلح، اعلام ماتم ملی به دنبال انفجارهای کابل، قندهار و هلمند و داعش در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ جدی (دی) کابل است.

برکناری عبدالحکیم مجاهد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد عضو شورای عالی صلح که ماهانه مبالغ هنگفت وجه نقد را به نام دستمزد از خزانه دولت و مردم افغانستان می‌گیرد، حق ندارد گروهی را که با این دولت می‌جنگد، مقدس بخواند.

۸‌صبح نوشته که برکناری آن عضو شورای عالی صلح، یک اقدام بجا و سزاوار ستایش است و ایجاب می‌کند که عضو پیشین شورای عالی صلح دادگاهی نیز شود.

۸‌صبح افزوده که حکومت باید با تمام حامیان درون نظام طالبان، برخورد قضایی کند. دولت باید زندانیانی را که متهم به تروریسم و ارتکاب جرایم تروریستی هستند نیز محاکمه کند. کسی که مرتکب اعمال تروریستی می‌شود یا از آن حمایت می‌کند، نباید مصون باشد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که برکناری یک مقام شورای عالی صلح که در گذشته برای ملاعمر مجلس فاتحه‌خوانی ترتیب داده بود و اکنون هم سخنانش حمایت از طالبان معنا شده، نشان می‌دهد که سخنان او در کنار این‌که واکنش بسیاری از مقامات دولتی، سیاسیون کشور، نهادها و رسانه‌ها را برانگیخته، واکنش جدی رهبران دولت وحدت ملی را نیز به دنبال داشته است.

ماندگار افزوده که باید این واکنش، مقدمه‌ای برای اعتمادسازی میان حکومت و مردم باشد.

ماندگار نوشته که "برکناری آقای مجاهد از سمتش می‌تواند درس عبرتی باشد برای آن عده از اشخاصی که همیشه سعی می‌کنند بر حقایق پا بگذارند و خون‌های ریخته‌شده را نادیده بگیرند و در راستای علایق قومی و منافعِ استخباراتی عمل کنند."

ماتم ملی دوروزه در افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان در فرمانی به منظور بزرگداشت از قربانیان روز سه‌شنبه هفته گذشته در شهر کابل، هلمند و قندهار دو روز عزای عمومی اعلام کرد.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که اعلام فرمان ماتم ملی در برابر جنایات طالبان، کار پسندیده است، اما بسنده نمی باشد. دولت باید همچنان به همه نیروهای امنیتی که در حال جنگ در برابر طالبان قرار دارند، دستور مجدد بدهد که در سرکوب و نابود سازی آنها از هیچگونه تلاش دریغ نورزند و از ترحم کار نگیرند.

آرمان ملی نوشته همچنان آن همچنان دولت باید به روند مجازات آن عده از طالبانی که به اثر ارتکاب جرایم سنگین به اعدام محکوم شده اند و حکم اعدام از سوی دادگاه ثلاثه کشور مورد تأیید قرار گرفته است ولی حکم تا حال به توشیح رئیس جمهور نرسیده و عملی نشده است، سرعت عمل ببخشد.

داعش در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که منابع محلی در ولایت ننگرهار تایید کرده‌اند که افراد وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش ۱۲ استاد و دو کارمند یک مدرسه دینی را از ولسوالی د‌ه‌بالای این ولایت ربوده‌اند.

اطلاعات روز نوشته که حضور داعش در ننگرهار از مدت‌ها قبل باعث ناآرامی‌های جدی در این ولایت گردیده بود. در واقع این ولایت خواستگاه داعش در افغانستان محسوب می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که داعش هنوز پایه‌های محکمی برای خود ایجاد نکرده است. داعش نه به‌لحاظ ساختارها و تجهیزات نظامی آن‌قدر قدرت‌مند است و نه هم پایگاه‌های مردمی مناسبی دارد. از این‌رو، مقابله و برخورد جدی با آن می‌تواند به‌زودی منجر به نابودی کامل این گروه گردد.

اطلاعات روز می‌نویسد که عدم توفیق در این زمینه به‌دلیل آن است که دولت استراتژی مناسبی برای سرکوب کامل این گروه ندارد و مواجهه دولت با این گروه تاکنون گذرا و موقتی بوده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، باید نابودی کامل داعش به‌مثابه یک استراتژی جنگی روی دست گرفته شود و سپس عملیات‌های نظامی به‌گونه‌ای طراحی شود که اجازه فرار به جنگجویان داعش را ندهد زیرا اگر نابودی کامل داعش به‌مثابه یک هدف بلند‌مدت روی دست گرفته نشود، این گروه آرام‌آرام خود را توسعه خواهد داد و در نهایت به یک تهدید جدی در این کشور مبدل خواهد شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط