روزنامه های کابل؛ یکشنبه سوم دلو

شناسنامه
Image caption طرح شناسنامه های الکترونیکی افغانستان

اداره ثبت احوال نفوس افغانستان طرح توزیع شناسنامه‌های کتابچه‌ای را به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده است.

زمری باهر، رئیس تثبیت هویت در اداره ثبت و احوال نفوس افغانستان به بی‌بی‌سی گفت در صورت تأیید، این شناسنامه‌ها جایگزین شناسنامه‌های ورقی می‌شود که در حال حاضر مروج است.

طرح توزیع شناسنامه‌های کتابچه‌ای، سخنرانی دونالد ترامپ در مراسم تحلیف و جنجال سربازان خیالی در نیروهای امنیتی افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های سوم دلو (بهمن) کابل است.

طرح توزیع شناسنامه‌های کتابچه‌ای

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که طرح توزیع شناسنامه‌های کتابچه‌ای در افغانستان پس از معلق ماندن سرنوشت «توزیع شناسنامه‌های الکترونیک» ساخته شده و احتمالا با این نیت که عیب‌ها و خلاهای شناسنامه‌های ورقی را برطرف سازد.

اطلاعات روز نوشته که حکومت از یک‌سو با مشکل شناسنامه‌های ورقی روبه‌رو است که عملا اعتبار احصائیه و آمار را از بین برده است و از طرفی دیگر با مشکلی سیاسی‌تر که توزیع شناسنامه‌ها‌ی الکترونیکی است. از این منظر، توزیع شناسنامه‌های کتابچه‌ای ظاهرا راه گریز از بن‌بست موجود تعریف شده است.

اما اطلاعات روز افزوده که شناسنامه‌های کتابچه‌ای بازهم در بستر کاغذپرانی‌ها و سنت قدیمی توزیع شناسنامه انجام می‌شود و با وصف تمامی تلاش‌ها برای جلوگیری از جعل آن، احتمالا فساد در شناسنامه را سخت‌تر خواهد کرد نه ناممکن.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد حالا که ریاست شناسنامه‌های الکترونیکی از توزیع شناسنامه کتابچه‌ایِ سخن می‌گوید، می‌رساند که این اداره خلاف وظیفه‌اش، به وظایفی روی ‌آورده که در واقع، از توزیع‌نشدن شناسنامه‌های الکترونیکی خبر می‌دهد.

ماندگار افزوده که قانون شناسنامه‌های الکترونیکی در چوکات قانون ثبت احوال نفوس، از طرف مجلس نمایند‌گان تصویب شده و رئیس‌جمهوری نیز آن را توشیح کرده و هیچ طرحِ دیگری در برابر آن پذیرفتنی نیست.

ماندگار نوشته که داشتن شناسنامه کتابچه‌ای به جای ورقی، هیچ دردی را دوا نمی‌کند و همان جعل‌وتقلبی که در شناسنامه‌های ورقی صورت می‌گرفت، در شناسنامه‌های کتابچه‌ای هم صورت خواهد گرفت؛ اما برای رهایی از این وضع، طرحِ توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی به میان آمده است.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که کاری که دولت با توزیع شناسنامه‌های کتابچه‌ای می‌تواند بکند، بار دیگر همان خیانت ممتدی است که در طول دهه‌های اخیر کرده است.

آرمان ملی افزوده که "مردم و گروه های اجتماعی و سیاسی باید در برابر این عمل فاشیستی ایستادگی کنند و با نافرمانی‌های مدنی و قانونمند مانع توزیع اینگونه شناسنامه شوند و حلقات مغرض را مجبور کنند که به قوانین کشور احترام و زمینه را برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی که محتوای آن مصوب شورای ملی است، فراهم سازند."

سخنرانی ترامپ در مراسم تحلیف

روزنامه ۸‌صبح نوشته که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، دیروز در سخنرانی مراسم تحلیفش گفت تلاش می‌کند در همکاری با کشورهای همکار آمریکا، تروریسم را از ریشه برکند او به صراحت گفت که تروریست‌هایی که خوانش رادیکال از دین اسلام دارند، دشمن ایالات متحده و مجموع دنیای متمدن هستند.

۸‌صبح می‌نویسد که ریشه‌کن کردن تروریسم آرمان مردم افغانستان نیز است و در حال حاضر هم بزرگ‌ترین مشکل افغانستان، جنگی است که گروه طالبان، القاعده، لشکر طیبه و دیگران علیه نظام این کشور به راه انداخته‌اند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، "در کنار اقدامات نظامی برای مبارزه با تروریسم، وادارسازی امیرنشین‌های خلیج فارس و پاکستان به مبارزه جامع و همه‌جانبه در برابر تروریسم و کنار گذاشتن رویکرد گزینشی در برابر این پدیده، گام اساسی در راه محو تروریسم است. باید پناهگاه‌ها، منابع تمویل، اردوگاه‌های آموزشی و زیربنای حمایتی تروریسم از بین برود، تا این پدیده ریشه‌کن شود."

سربازان خیالی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما نوشته که وزارت داخله اعلام کرده که استفاده از اصطلاح "سربازان خیالی" به نیروهای امنیتی کشور آسیب رسانده است و گفته برای رفع این نگرانی بیست تیم را به ولایت های کشور فرستاده است که این مساله را روشن سازند.

افغانستان می‌نویسد که موجودیت سربازان خیالی در صفوف این نیروها باعث می شود که روحیه و قدرت ظهور آنها در میدان نبرد کاهش یابد و نتیجه جنگ نیز آنچه که انتظار دولت و مردم افغانستان است، نباشد.

افغانستان افزوده که نهادهای امنیتی باید بانک اطلاعات برای نیروهای امنیتی کشور ایجاد کنند و به صورت مرتب اطلاعات مربوط به نیروهای امنیتی را به روز رسانی کنند تا از سویی از فساد و حیف و میل شدن بودجه نهادهای امنیتی جلوگیری شود و از سویی دیگر جایگاه اجتماعی نهادهای امنیتی تقویت شود.

مطالب مرتبط